Když padl Český dům, omezme na oplátku Ruský dům, vyzvala Pekarová Adamová. Mířila tím na Zemana

Rusko de facto paralyzovalo provoz Českého domu v Moskvě, a to v rámci odvetných akcí za to, že Česká republika vyhostila ze svého území diplomaty, respektive odhalené agenty v reakci na zjištění, že za útokem na muniční sklady ve Vrběticích stály ruské tajné služby.

Eskalace česko-ruských vztahů už probíhá spíše na pozadí a jedním z efektů je právě výrazné omezení provozu Českého domu, který bude muset uzavřít své restaurace a hotel.

Podle předsedkyně TOP 09 by na to měla Česká republika znovu odpovědět, a to poměrně originálním způsobem, protože nic podobného, jako je Český dům v Moskvě, tu Rusové nemají. “Provoz Českého domu je omezen, protože se Rusko dále mstí. My bychom na oplátku měli omezit “Ruský dům”, který se toho času nachází na Pražském hradě. Již v prosinci 2020 jsem navrhla snížit rozpočet kanceláře prezidenta o 17 milionů korun. Věřím, že příští rok už to vyjde,” uvedla Markéta Pekarová Adamová na svém Twitteru.

Míří tak na Kancelář prezidenta republiky, který je velmi vysoký a byl v poslední době několikrát navyšován. Aktuálně činí rozpočet Hradu přibližně půl miliardy korun. Bývalý senátor Václav Hampl už v roce 2018 upozorňoval, že prezidentská kancelář má tak podobně vysoký rozpočet jako Senát, který čerpá přibližně 600 milionů korun ročně a je mnohem početnější.

Opozice už otevřeně hovoří o tom, že Miloš Zeman hájí ruské, nikoliv české zájmy, což naposledy doložil svým vyjádřením ke kauze Vrbětice, kdy zpochybnil jedinou vyšetřovací verzi a věc zrelativizoval. Toho okamžitě využila ruská propaganda, podle které Češi ve vyšetřování nemají jasno.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments