Slyšeli jste již někdy o dešti zvířat? Jedná se o úkaz, při němž z nebe místo dešťových kapek padají zvířata. Jaká zvířata prší nejčastěji? Kde? Proč k tomu vůbec dochází a jak často? Pojďme se společně podívat na zaznamenané zvířecí deště a jejich možná vysvětlení.
Jaká zvířata mohou spadnout z nebe?
Na zmínky o zvířecích deštích narazíme všude na světě. Ať už se jedná o Austrálii, Filipíny a Indii, kde z nebe padaly ryby, nebo o Japonsko a Maďarsko, kde došlo k dešti žab. Ovšem ryby a žáby nejsou jedinými tvory, co čas od času spadnou z nebe. V historii najdeme zmínky také o dešti mořských živočichů, k němuž došlo v roce 2018 v Číně. Nikoho z vás jistě nepřekvapí, že v Austrálii došlo již několikrát k dešti pavouků.
Vědci stále nemohou najít odpověď, ale zkoumají dvě teorie
Proč ale ke zvířecím dešťům dochází? Vědci na tuto otázku stále ještě nenašli uspokojivou odpověď, ale blíže se zabývají dvěma teoriemi.
- Jednou z nich je tornádo, které při svém řádění nasaje vodu i s živočichy, co se zde právě nachází. Jenomže tato teorie má trhlinu, protože při zvířecích deštích padají z nebe pouze živočichové jednoho druhu.
- Druhá teorie s tou první úzce souvisí, ale podle ní nejsou na vině tornáda, nýbrž silné větry. Ty totiž dokážou bez problému lehčí živočichy odnést a přenést na kilometry daleko.

Pro dokázání teorií chybí důkazy
Bohužel nikdy se ještě nepodařilo spatřit či zdokumentovat, jak ke zvířecímu dešti vlastně dochází. Proto se jedná o pouhé teorie. Ze statistik meteorologů ale jasně vyplývá, že ke zvířecím dešťům dochází čtyřicetkrát do roka. Pravděpodobnost, že se někdy podaří tento prozatím nevysvětlitelný jev objasnit, je tedy poměrně vysoká.
Slyšeli jste již někdy o zvířecích deštích nebo jste snad některý zažili na vlastní kůži?
Foto: Shutterstock, zdroj: ScienceABC