Když z nebe prší zvířata. Velká záhada, se kterou si lidé lámou hlavu

Slyšeli jste již někdy o dešti zvířat? Jedná se o úkaz, při němž z nebe místo dešťových kapek padají zvířata. Jaká zvířata prší nejčastěji? Kde? Proč k tomu vůbec dochází a jak často? Pojďme se společně podívat na zaznamenané zvířecí deště a jejich možná vysvětlení.

Jaká zvířata mohou spadnout z nebe?

Na zmínky o zvířecích deštích narazíme všude na světě. Ať už se jedná o Austrálii, Filipíny a Indii, kde z nebe padaly ryby, nebo o Japonsko a Maďarsko, kde došlo k dešti žab. Ovšem ryby a žáby nejsou jedinými tvory, co čas od času spadnou z nebe. V historii najdeme zmínky také o dešti mořských živočichů, k němuž došlo v roce 2018 v Číně. Nikoho z vás jistě nepřekvapí, že v Austrálii došlo již několikrát k dešti pavouků.

Vědci stále nemohou najít odpověď, ale zkoumají dvě teorie

Proč ale ke zvířecím dešťům dochází? Vědci na tuto otázku stále ještě nenašli uspokojivou odpověď, ale blíže se zabývají dvěma teoriemi.

  1. Jednou z nich je tornádo, které při svém řádění nasaje vodu i s živočichy, co se zde právě nachází. Jenomže tato teorie má trhlinu, protože při zvířecích deštích padají z nebe pouze živočichové jednoho druhu.
  2. Druhá teorie s tou první úzce souvisí, ale podle ní nejsou na vině tornáda, nýbrž silné větry. Ty totiž dokážou bez problému lehčí živočichy odnést a přenést na kilometry daleko.
Foto: Shutterstock

Pro dokázání teorií chybí důkazy

Bohužel nikdy se ještě nepodařilo spatřit či zdokumentovat, jak ke zvířecímu dešti vlastně dochází. Proto se jedná o pouhé teorie. Ze statistik meteorologů ale jasně vyplývá, že ke zvířecím dešťům dochází čtyřicetkrát do roka. Pravděpodobnost, že se někdy podaří tento prozatím nevysvětlitelný jev objasnit, je tedy poměrně vysoká.

Slyšeli jste již někdy o zvířecích deštích nebo jste snad některý zažili na vlastní kůži?

Foto: Shutterstock, zdroj: ScienceABC

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

7 názorů k článku “Když z nebe prší zvířata. Velká záhada, se kterou si lidé lámou hlavu

  1. S těmi silnými větry to je pěkná ptákovina. Nedovedu si představit, jak by vytáhl ryby z vody. Musel by je vzít i s vodou a na to nestačí.
    Ale z nebe padají i velká zvířata. Do parlamentu i vlády pravidelně padají i krávy a voli. Letos jich je tam přehršel a jen tak je nějaký vítr neodnese.

    1. Vy jste napsal přesně to co i mě v první moment okamžitě napadlo o dešti. Byl jste holt rychlejší. Obzvláště nechutná jsou na mnoha místech světa. To mi připomíná :,, měl jste to nevýslovné štěstí a nepropásnul jste dnešní, večerní tv estrádu typu Ein Kessel Buntes?,,Vyhledal jsem si na netu. To jsem musel prostě vidět.
      To je Deep Purple hnus…
      Já jsem tak moc šťastný, že v mourkově nemusím žít. Že jsem byl před lety, už předvídavý. Lidi, je mi vás fakt líto. To nemyslím ironicky. Fakt líto. Moc. Vím, že netřeba, ale prostě je. Jsem stále z národa, kterému prostě jen trvá, než se zvedne a pohne. Nakonec to vždy udělal a nebude to jiné. Ale to čekání je na mě prostě dkouhé jen.
      Zhodnotil jsem, že i kde jsem nyní,, napršelo”. Ne tolik, jako v kotlině, ale napršelo. A tak pracuji, už na pohybu dál. Na podzim bych rád. Hungary. Už se učím jazyk. Intenzívně. Je to to nejtěžší co jsem kdy dělal. Ale vím za sebe proč zrovna tam. Přeji hezký večer a držte se všichni.

      1. Jó, Maďaři, to je jiná sorta. Ti si z Asie s sebou přivezli i národní hrdost a obranu národních zájmů. I v době, kdy byli v područí Osmanské říše, tam byli osmané velice opatrní a nikdy si nebyli jisti. To samé platilo za Rakousko-Uherska, tam ty Uhry měli i v názvu – narozdíl od nás. A zdá se mi, že narozdíl od nás i všech evropských národů si uchovali jako jediní národní zájem. Možná ještě Srbové. Orbán by ve vládě rychle skončil, pokud by nehájil maďarské zájmy. To ti úplatní politici v Praze (úmyslně nepoužívám spojení “naši politici”), kteří jednají v cizím zájmu, nepochopí.

        Koukám Antoníne, že jsme poslední dobou jediní diskutující na tomto webu. Že by už byla halda lidí odpojená od el., protože nejsou schopni platit závratné zálohy?

        1. Dobrý den Jindro. Ten poslední odstavec mě fakt rozesmál, ač to k smíchu není vůbec.
          Jsme tady,, na ocet”. Všichni přeběhli na novinky, nebo se prostě na to…
          Jsou tady hloupé články. Doba je turbulentní a píšou zde o,, vyšívání”. Uvědoměle. Jak jinak. A co příspěvků mi neprošlo. Nespočítal bych to. Hlídaniko funguje i tady.
          No. Jedeme s ženou za tři týdny zjistit možnosti přímo na místě.
          Přece jen jazyk považujeme za menší překážku, ale učíme se rychle za pochodu pak. Na začátek jsem zjistil, že jsou tam celé obce, kde se mluví slovensky. Mají slovenské školy, úřady. Poměrně slušná slovenská menšina a přitom v maďarech. Vidíme to pro sebe jako nejschůdnější možnost, ať nejsme úplně ztraceni. Víme, jak to chodí. Kde, už pak jste, tak život se chová sám, jako švédský stůl. Nabídne spoustu dobrých i horších ochutnávek, ale hlavně navazuje člověk vztahy. Přátelství. Soc. vazby a jistě bude někdo, kdo nám pak pomůže i s tak pro nás těžkým jazykem, ale nebojíme se.,, Bojíme se ” chorých mozků v řízení věcí. To ano. Navíc lze být blízko slov. hranice a práci si zařídit přeshraničně v Bratislavě. S tím jaké služby nabízíme(máme vlastní obživu), tak uspějeme téměř všude. Jen se ale dorozumět a tímto stylem to půjde. Už jsme to zažili. Přeshraničně firma v Česku, bydlení (ofiko vyběháno po úřadech) v Polsku. Až jsme si byli jisti, že můžeme pracovat, už tady, tak jsme firmu v Česku zařízli a otevřeli ji zde. Funguje, dělá nám radost. Začneme, ale zase klidně znovu. Třeba v té Blavě. Už jsem jednou firmu na Slovači měl. Nevadí vysoké náklady na provoz. V konečném důsledku to zaplatí spotřebitel, ale vadí nákladný život z toho co člověk vydělá. A tak uchýlit se se svým příjmem do míst, kde je ekonomicky bezpečno je nutnost. Ani zavřené hranice nevadily. Stačí vytáhnout ty správné dokumenty. V jednom státě firma a v druhém oficiální domov. Někdo může nadávat a zlořečit cosi o vypočítavosti. Je mi to fuk. Není celý život o kalkulu? A dnes obzvláště? Nejde žít z vody a oni dělají vše proto, aby se v ní jeden i více utopilo. Všech těch národů, kde jsem kdy co dělal a ještě budu si nesmírně považuji. Jsem vděčný člověk. Neberu to, jako samozřejmost, ač cítím takovou podstatnou skutečnost, že když jsem se narodil do tohoto prostoru, tak si ho nárokuji celý. Nejen část. Proč bych musel sedět v Ostravě(rodném místě) potažmo v ČR? Člověk sám si tvoří hranice.
          Děkuji za odpověď a třeba tady zase cosi okomentujeme a popovídáme. Vystačíme si:-) Ať se daří.

        2. Ještě doplním, že Srbsko bylo také na programu přetřesu s ženou co a jak dále. Ale vše složitější a potom mi stačí vývěska co do podmínek přicestování. Jste chytrý, není nutno rozebírat. Budete vědět.
          A taky nás možná příliš nemusí. Nevím. Třeba mám velké oči. Pouze osobní dedukce, tak to berte s rezervou, ale je přece pravdou, že jsme ze země, která schvalovala (i když jen,, humanitárně”) určitou nehezkou záležitost ze strany Westu a i svým členstvím v této branné skupině. Třeba bychom si jen původem(odkud přicházíme) vykoledovali někdy přes chlebárnu. Fakt nezapoměli. Nezapoměli… Třeba ne přímo nám, ale našim,, kámošům” určitě ne.

        3. A ještě něco. Víte co? V kotlině začínají pozvolna procesy ke změnám k lepšímu. Chtělo by to aktivní zapojení občanstva trochu, ale ono to půjde. Představitel Ein Kessel Buntes se bojí. Má docela obyčejný lidský strach. Tento názor není z mé hlavy, nepřivlastňuji si cizí myšlenky, ale ztotožňuji se. Protože bylo řečeno, že politici předstupují takto náhle před národ pouze ve chvílí osobní, těžké nejistoty a strachu z věcí a událostí, které si mají takto potřebu vysvětlit a obhájit. Prostě se prý obávají národa. Jestli je pán psychológ, nebo rozumí chování politiků, ale logiku to dává. Když jsem se něčeho obával já, šel jsem problému naproti a vysvětloval a dopředu si dělal půdu. Pak se tímto počinem obavy zmírnili, nebo zmizely. A navíc bylo řečeno, že v rétorice komunikace s veřejností, či neafektované komunikace vůbec je zcela nepřípustné používat vybraná slova. Jsou na to dokonce kurzy. A jedním takovým slovem je,, ŠOK,,. Které tam nezaznělo jednou. I z toho jde vyvodit prý, jak si je nejistý a vratký. No. Nevím. Jak jsem nakoupil, tak prodávám. Něco na tom být může a jestli ano, tak se jede z kopce dolů. Držet si čepice 🙂 Budou změny?
          Hezký víkend…

  2. Ano čas od času k tomu dochazí,ale na vině ,vzhledem k tomu,kde k tomu nejčastějí dochází jsou spíše velmi silné tajfuny čili Asijská obdoba hurikánů!!!!!!!!Tornáda v žádném případě!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *