Nejpravděpodobnější scénáře zániku planety Země

Planeta Země je třetí planetou sluneční soustavy a její věk se odhaduje na 4,5 miliardy let. Žádná mladice to tedy není a čím dál více vědci spekulují, jak dlouhý čas má ještě před sebou. Ani planety nejsou nesmrtelné. Víme tedy, jaké možné scénáře zániku naší domovské planety jsou ve hře?

Nebezpečí zevnitř

Začneme rovnou u nebezpečí, které je takzvaně na dosah a tím je zemské jádro. To ovlivňuje celou planetu více, než si možná uvědomujeme. Díky němu je naše planeta chráněna magnetosférou, která funguje jako ochranný štít Země. Zachycuje a odvádí energické částice vycházející ze Slunce a vytváří magnetické pole. Pokud se však jádro ochladí, magnetosféra zmizí a spolu s ní také naše ochrana před slunečním větrem, který by postupně odvanul naší atmosféru. Dle vědců se právě toto stalo našemu sousedovi, planetě Mars, na které se posledních několik let snažíme najít život.

Slunce- dobrý sluha ale zlý pán

Bez Slunce by samozřejmě život na Zemi nikdy nevznikl. Ale stejně tak může zároveň způsobit jeho zánik. To se stane ve chvíli, kdy se Slunce zvětší a pohltí nejbližší planety své soustavy. Nyní je Slunce přibližně v polovině svého života a předpokládá se, že má před sebou ještě minimálně pět miliard let. Poté v jeho jádru dojde vodík a ze Slunce se stane červený obr pohlcující planety, včetně Země, které budou sežehnuty. Naopak v jiném scénáři v této situaci nás expandující Slunce vystrčí z naší oběžné dráhy a místo sežehnutí nás čeká totální zmrznutí.

Foto: Shutterstock

Reálný armageddon

Kdo by neznal americký film Armageddon s Brucem Willisem v hlavní roli. Ačkoli tento kasovní trhák je výplodem fantazie scénáristů, nebezpečí střetu s tělesem letícím vesmírem je velmi reálné. V minulosti velký asteroid dokázal vyhubit dinosaury a dá se předpokládat, že jednou se bude minulost opakovat. Největší nebezpečí v tuto chvíli představuje asteroid Apofis, který se má k Zemi nejvíce přiblížit v dubnu 2029 a to na vzdálenost pouhých 31 tisíc kilometrů- bude k nám tedy blíže než orbitální satelity.

Existují samozřejmě i další nebezpečí, která mohou zapříčinit zkázu naší planety. Na druhou stranu, největším nebezpečím je pravděpodobně samo lidstvo, které Zemi úspěšně pomalu likviduje. Více než hrozeb z vesmíru bychom se tedy měli snažit chránit životní prostředí, aby naše matička Země přežila ještě mnoho miliard let. A my s ní. 

Zdroj: Shutterstock, zdroj: Science

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments