V přehradě Monticello je černá díra. Mocný vír táhne vše do hrozivé hlubiny

Slyšeli jste již někdy o přehradě Monticello, konkrétně o tom, že se v ní nachází The Glory Hole? Co to je, k čemu slouží a kde se vzala?

Netradiční regulace odtoku vody z přehrady Monticello

V padesátých letech dvacátého století byla v Kalifornii, v oblasti Napa County, postavena přehrada Monticello, která měla sloužit k ochraně okolí před povodněmi. Zajímavostí této přehrady je, že k regulaci odtoku vody z přehrady nebyl postaven tradiční boční žlab, nýbrž přepadová díra. Ta měří v průměru 22 metrů, její spád dosahuje délky 61 metrů a v místě, kde ústí do potoka Putah Creek, měří v průměru 8 metrů.

The Glory Hole v akci

Této netradiční zvonové výpusti se začalo přezdívat The Glory Hole, a v případě, kdy hladina vody v přehradě stoupne vlivem nadměrných srážek, dochází k opravdu zajímavé podívané. Voda se totiž začne z přehrady odčerpávat právě pomocí oné The Glory Hole. Vlivem velkého množství vody vznikne obří vír, který vypadá vskutku velkolepě.

Foto: Shutterstock

Černá díra, pekelný vchod či brána do pekla

Kromě svého oficiálního označení se výpusti v přehradě přezdívá také černá díra, pekelný vchod či brána do pekla. Nicméně za dobu své existence se stala osudnou pouze jedné plavkyni, která nedbala výstrahy a obří díra ji pohltila. Její mrtvé tělo vyplavalo až po dvaceti minutách v řece Putah Creek na druhé straně propusti. Dodnes není zcela jasné, zda se jednalo o nehodu, nebo sebevraždu. Okolí pekelné díry je ohraničeno bójkami, za které nesmí lidé, lodě ani jiná plavidla.

Chcete-li vidět obří přepadovou díru v akci, vyrazte k okolí přehrady Monticello na sklonku jara, to je údajně hladina vody nejvyšší. Je pravděpodobné, že odčerpáváním vody vznikne onen velkolepý vodní vír. Ale i když v The Glory Hole právě není vodní vír a hladina přehrady je klidná, rozhodně stojí Monticello za návštěvu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Atlas Obscura

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments