Vědci uvedli místa na Zemi, na kterých bude možné přežít apokalypsu

Nebezpečí číhá všude, ať už z vesmíru nebo přímo z naší planety. Může nás zasáhnout asteroid, pohltit černá díra, Slunce nás začne pohlcovat, vybuchne supervulkán. Nic z toho neovlivníme a pravděpodobně nám nebude pomoci. Ale jsme připravení na apokalypsu v podobě úpadku civilizace z důsledku klimatický a sociologických změn? A jsou na Zemi místa, kde se tyto apokalypsy dají zvládnout? Jsou.

Spásné ostrovy

Profesoři Aled Jones a Nick King z z univerzity Anglia Ruskin přišli s detailní modelací úpadku civilizace. V tomto modelu se počítá s kolapsem z důvodů populačního růstu, ekologické destrukci, omezeným zdrojům a dalších hrozeb. V tomto úpadku mizí dodavatelské řetězce, mezinárodní hodnoty a spojenectví, přestávají se dodržovat pravidla a zákony. Profesoři sestavili žebříček zemí, ve kterých by se těmto hrozbám čelilo nejlépe. Jsou to:

  • Nový Zéland
  • Island
  • Velká Británie
  • Irsko
  • Tasmánie

A proč zrovna tyto státy? Jsou to ostrovy s vlastními zdroji a díky jejich poloze je tolik neovlivní klimatické změny.

Foto: Shutterstock

Kde je více ovcí než lidí

Nejlépe v žebříčku míst pro přežití dopadl Nový Zéland. Se svou polohou v Tichém oceánu je schopen získávat geotermální a vodní energii, má úrodnou půdu a vzdělané obyvatele. I fauna je tam hojně zastoupena- na pět milionů obyvatel připadá pětkrát více ovcí a tudíž dostatek potenciální potravy. I ostatní ostrovy ze žebříčku jsou soběstačné co se týče energetické a výrobní infrastruktury, mají vysoké kapacity k pěstování potravin pro své obyvatele, jsou vzdáleny od velkých populačních center a tudíž jsou více odolné proti případným pandemiím a jsou schopni chránit své hranice proti migraci. To jim dává největší šance pro zvládnutí úpadku civilizace tak, jak si ji v tuto chvíli dokážeme představit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mediafeed

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments