Kim Čong-il chtěl natočit Godzillu. Hlavní herečku a režiséra nechal unést v zahraničí

O tom, že posedlost filmy se může stát nebezpečnou, se na vlastní kůži přesvědčil jihokorejský režisér Šin Sang-ok a jeho manželka. Proti jejich vůli je bývalý severokorejský vůdce Kim Čong-il unesl, aby si splnil svůj sen. Oba strávili dlouhá léta v zajetí KLDR, nakonec se jim však podařilo utéct.

Kim Čong-il byl filmovým fanouškem už od dětství. Za vlády svého otce Kim Ir-sena mu byla svěřena funkce, která spočívala v kontrole filmů a divadelních představení, aby byly v souladu s komunistickou ideologií. Autoři tak měli omezené možnosti, svobodná tvorba nebyla vůbec možná, kvalita filmů byla mizerná.

Severokorejské filmy se s těmi západními nedaly vůbec srovnat

Toho všeho si byl Kim Čong-il vědom, ale stejně si chtěl splnit svůj sen, natočit severokorejskou verzi Godzilly, kterou přímo zbožňoval. Do KLDR se rozhodně nikdo zlákat nenechal, proto si usmyslel únos jihokorejského režiséra Šin Sang-oka. Aby jeho plán vyšel, nechal nejdříve unést jeho ženu, herečku Choi Eun-hee.

Foto: Shutterstock

Choi Eun-hee strávila pět let v přítomnosti Kim Čong-ila

Když Choi Eun-hee odcestovala do Hongkongu, aby se chopila funkce ředitelky místní filmové akademie, Kim Čong-il toho využil a nechal ji odvézt do města Pchjongjang, kde se seznámila se severokorejským filmovým průmyslem. Choi Eun-hee vůbec netušila, že ji po celou dobu (5 let) hledá její manžel.

Ani Šin Sang-ok se nevyhnul svému únosu, dokonce si za pokus o útěk musel odsedět tři roky ve vězení. Nakonec se však Šin podvolil a s natočením filmu souhlasil. V roce 1986 Šin s Choi navštívili Vídeň za zády se severokorejskou ochrankou, aby se sešli s případným investorem. Využili nestřežené chvilky a z hotelu se po dramatické honičce dostali až na americkou ambasádu, kde požádali o pomoc.

KLDR do dnes vystupují s verzí, že Šin a Choi pro Kim Čong-ila pracovali zcela dobrovolně.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheGuardian, Dazeddigital

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments