Kočner o vraždě Kuciaka nevěděl, napsali soudci do rozsudku. Obávali se, že udělají chybu

V případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové po osvobozujícím verdiktu pro Mariana Kočnera a jeho spolupracovnici Alenu Zsuzsovou přibylo očekávané písemné vyhotovení rozsudku, které čítá celkem 139 stran.

Nejen slovenská veřejnost se tak konečně mohla dozvědět, jak soudci dospěli k rozsudku, který je v přímém rozporu s očekáváním. Důvody byly zjevně dva: svědci Zoltán Andruskó a Peter Tóth nebyli považováni za dostatečně důvěryhodné. A pak se podle soudu nepodařilo prokázat ani to, že Kočner o vraždě před jejím uskutečněním vůbec věděl.

Soudci ve svém rozsudku připouštějí, že Kočner zřejmě Kuciaka skutečně nechal sledovat z důvodu novinářovi práce na jeho kauzách. Snažil se ho zdiskreditovat, ale není jasné, zda ho chtěl nechat dát zabít.

Báli se Kočnera odsoudit

Soud dospěl k přesvědčení, že Kočner o vraždě Kuciaka před jejím veřejným odhalením vědomost neměl a k takovému jednání ani nesměřoval. Navíc obžaloba viní Mariana Kočnera z toho, že vraždu Kuciaka objednal, přitom soudu neposkytla ani elementární důkaz o tom, jakým způsobem, kde a za jakých okolností se to mělo stát,” stojí ve verdiktu.

Zajímavé přitom je, že při čtení rozsudku v soudní síni tyto důvody soudkyně vůbec neuvedla. Po jeho vynesení se objevily spekulace o tom, že soudní senát řešící tento případ byl rozhádaný. O osvobození měli rozhodnout dva vedlejší soudci, kteří přehlasovali hlavní soudkyni, jež měla celý případ dopodrobna načtený. V písemném rozhodnutí soudci přiznávají, že se obávali justičního omylu, kterého by se mohli dopustit, pokud by Kočnera a jeho spolupracovnici odsoudili bez dostatečných důkazů.

Prokurátor se nicméně proti osvobozujícímu rozsudku odvolal, a tak se bude případem zabývat slovenský Nejvyšší soud.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments