Komentář: Babiš odmítl dodržovat vlastní opatření. Jak to pak může požadovat po ostatních?

Přestože se o tom psalo, tato zpráva nakonec víceméně zapadla pod euforií či šokem ze zrušení nouzového stavu. To by ale v žádném případě neměla, protože zcela otevřeně ukazuje, jak k vlastním opatřením přistupuje premiér Andrej Babiš, který jinak rád svaluje veškerou vinu za mizernou epidemiologickou situaci na nezodpovědné občany, kteří si dovolují nedodržovat opatření, které s malými přestávkami trvají úmorné čtyři měsíce.

Co se stalo? Premiérova pravá ruka, šéfka Úřadu vlády Tünde Bartha, která Babiše doprovází prakticky všude možně, se nakazila koronavirem. Vzhledem k tomu, že s ní premiér trávil velké množství času a dnes je za rizikový kontakt považováno i několikavteřinové setkání, měl okamžitě nastoupit do karantény. Jenže, nestalo se tak. Podle Babiše do karantény nemusí, protože už podstoupil druhou dávku očkování.

Pomiňme skutečnost, že od jeho druhé dávky uplynul teprve týden, což je podle dosavadních zjištění stále málo na to, aby se plně rozvinula potřebná imunitní odpověď. Nejde ani tak o to, jestli sám Babiš onemocní, nebo nikoliv. Mnohem větší roli hraje to, že i navzdory očkování může být infekční pro své okolí, byť jeho samotného koronavirus nemusí vážně ohrozit. Také hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová potvrdila, že i na očkované se žádná výjimka z karantény nevztahuje. Zdá se tedy, že Andrej Babiš použil výjimku jinou: je premiérem, a tak si přeci může dělat, co se mu zachce.

Je možné, že se karanténní opatření pro očkované časem rozvolní, ale teď zkrátka platí a musí je dodržovat každý. Premiér Babiš tedy měl jednoznačně nastoupit do karantény, ale neučinil tak. Dokonce se pak ještě přes média obořil na Jágrovou slovy, že neví, co to povídá. Pravdu však měla ona, nikoliv on.

Připomeňme si přitom současnou situaci. Lidé už jsou koronavirem unavení. Hygienické stanice z nich mají problémy dostávat kontakty, které tak z velké části zůstávají skryty, protože se zkrátka do karantény nikomu nechce. Vláda tuto skutečnost často akcentuje jako velký problém, díky kterému nefunguje trasování, tak klíčové pro zvládnutí epidemie.

Jenže jak po občanech něco chtít, když se premiér chová tak, jak se chová? Proč vůbec žádá o prodloužení nouzového stavu, když ve stejný den ukáže, že veškerá opatření jsou mu vlastně ukradená?

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments