Komentář: Němci nám ukázali, jak na tom Česká republika opravdu je. Ostuda Evropy

Dlouho si člověk může něco namlouvat, než mu někdo nastaví zrcadlo. Tehdy se mnohým konečně rozsvítí v tom, jak se věci ve skutečnosti mají. Lidé, kteří světový vývoj koronaviru zase tolik nesledují, si mohli pod vlivem výroků vládních představitelů dlouho říkat, že stejně špatně jako tady to přeci zvládají nebo spíše nezvládají všude na světě. Co na tom, že to nebyla ani vzdáleně pravda. Pokud se taková lež dlouho opakuje, nakonec se svým způsobem pravdou stane.

Jenže Česká republika je ve skutečnosti odstrašujícím případem, jak to může dopadnout, když vládnou neschopní politici, kteří nedokáží epidemii ani trochu brzdit. Do zaplněných špitálů zde dovolili rozjezd novým mutacím, které zřejmě v příštích týdnech ohrozí celý zdravotnický systém. Ne, to skutečně není v cizině standardem.

Německo na Českou republiku dlouho hledělo s obavami, přinejmenším od loňského listopadu. Po celou tuto dobu však dávalo svému sousedovi šanci situaci zlepšit. Teď ale nad marností počínání tuzemských politiků, kteří se ani nedokáží shodnout na právním rámci pro vyhlašovaná opatření, přeci jen zlomili hůl. Jistě, zavedením hraničních kontrol narušují evropskou jednotu a svobodu pohybu a také za to sklízejí kritiku ze všech stran. Divit se jim ale nelze, nic jiného dělat nemohli, pokud nechtějí dopadnout stejně. Při pohledu na mapu výskytu koronaviru zjistíme, že celé Německo je ještě relativně “v pohodě” (v porovnání s ČR), jen jeho příhraniční regiony jsou zbarveny do ruda podobně jako celé Česko. Důvod je zřejmý.

Němci sáhli po tomto opatření skutečně až ve chvíli, kdy už není zbytí. V České republice se nebezpečně rychle šíří britská mutace viru, aniž by proti tomu někdo něco podnikal. Němci svůj krok dobře zvažovali, ne jako česká vláda loni na jaře, kdy populisticky zavřela hranice se svými sousedy, aniž by to dobře promyslela. Sousední zemi budou chybět čeští pendleři, byť někteří dostanou výjimky. Přesto se zkrátka nedalo nic jiného dělat.

Nejde o vizitku Německa coby nepřátelské země. Jde o to, jak jsme nejen touto zemí v Evropě vnímáni. Epidemii jsme ostudně nezvládli, okupujeme přední příčky všech možných negativních tabulek a do toho se handrkujeme o nouzový stav, jako bychom si to mohli dovolit.

Problém je, že jsme se dostali do stavu, kdy už je téměř nemožné s tím něco dělat. I tuto okolnost Německo jistě zohlednilo. Jedinou možností, jak teď epidemii zbrzdit, je zkrátka zavřít obyvatelstvo doma, nic jiného už nepomůže. Jenže to si vláda před volbami nedovolí. Možná se tam ale lidé zavřou brzy sami, ve strachu, že by nákazu při zborceném zdravotnickém systému také nemuseli přežít.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments