Komentář: Českou republiku používají jiné země jako odstrašující příklad. Potřebovali jsme si vyzkoušet, jaké to bylo na jaře v Itálii

Česká republika se osamostatnila na prvním místě v jedné nepříliš lichotivé statistice: má s velkým náskokem nejvíce nových případů nákazy koronavirem ze všech evropských zemí. Vzhledem k vývoji epidemie se přitom nezdá, že by se to mělo v blízké době změnit, a když, tak jedině proto, že některá z dalších zemí situaci podobným způsobem nezvládne.

Best in Covid

Jenže státy Evropské unie si dávají moc dobrý pozor na to, aby se jim to nepřihodilo. Mají totiž výmluvný příklad toho, jak by mohly dopadnout. A ne, není to Itálie. Ta dnes ve skutečnosti koronavirus zvládá mezi nejlepšími a na jarní obrázky z italských nemocnic už se tak trochu zapomnělo. Dnes je odstrašujícím příkladem právě Česká republika. Na Slovensku už pro něj existuje dokonce ustálený výraz. Zdejší politici, ať už je to premiér Matovič nebo prezidentka Čaputová, se “nechtějí vydat českou cestou”. V posledních dnech před českým scénářem varovali také politici z Rakouska nebo německého Bavorska.

Osvícenější pozorovatelé dnes už dobře vědí, že tím největším problémem není klinický průběh nemoci Covid-19. Ten je v drtivé většině případů skutečně mírný a při rozumném šíření nákazy se ty těžké případy dají poměrně slušně řešit hospitalizací. Skutečnou výzvou je chování koronaviru a průběh epidemie. Dlouhou dobu se totiž dokáže šířit nepozorovaně a lidé ji mají tendenci podceňovat. Když už se konečně rozjede, nemocnice jsou stále prázdné, a tak nikdo není nucen cokoliv dělat. Vše se tu děje s velkým zpožděním, ale nakonec se to stane. V České republice se tak už v podstatě stalo, že v důsledku této vlny epidemie budou přetížené nemocnice a zemřou tisíce lidí. Na to už je statisticky zaděláno a nedá se to změnit.

Uvěřili jsme špatným prorokům

Přitom tu i teď jsou lidé, kteří jsou schopni vážnost situace zpochybňovat, ať už je to nebývale vehementní zubař Roman Šmucler, který z nějakého důvodu šíří evangelium toho, že to nemocnice prostě zvládnou, i když lékaři z nich mu odpovídají, ať raději mlčí. Nebo bývalý prezident Václav Klaus, který koronavirus nepovažuje za hodného toho, abychom proti němu vedli válku.

Všem těmto lidem velká část Čechů až příliš dlouho naslouchala a někteří tak činí i dnes. Výsledkem byla značná neochota při osvojování už tak pozdě přijatých opatření. Zároveň jsme měli tu paradoxní “nevýhodu”, že první vlna epidemie dopadla nad očekávání dobře, přestože tehdy politici veřejnost varovali s pomocí nelichotivých matematických modelů. Jenže ty se nenaplnily, a to i díky úzkostlivě dodržovaným opatřením, a řada lidí došla k přesvědčení, že koronavirus není tak nebezpečný, jak to vypadalo. Naplno se rozšířil mýtus o chřipečce. Pokud bychom situaci zvládli třeba jen průměrně a narazili na určité problémy, které by svým rozsahem nebyly nikterak zásadní, ale objevily by se, možná by lidé uvažovali jinak. Tento fenomén nelze podceňovat: druhou vlnou nejlépe proplouvají země, které si to v té první takříkajíc “vyžraly”. A naopak premianti ji ukázkově podcenili. Nejdřív to byl Izrael, teď Česká republika.

S trochou nadsázky lze snad říct, že Češi si tu Itálii potřebovali vyzkoušet na vlastní kůži. Jinak nebyli ochotni uvěřit do té doby teoreticky vnímanému nebezpečí. Bude to stát hodně, ať už lidských životů nebo miliard korun. Nakonec to ale bude jedinečná zkušenost, která nám do budoucna může pomoci. Koronavirus zřejmě jen tak nezmizí a jeho další nárazy zvládneme už zcela jistě lépe.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *