Připadám si jako Jan Hus, řekl Šmucler. Na svých slovech trvám a na JIP půjdu sloužit klidně zítra, říká

Zatímco jiní jeho kolegové z lékařských řad, kteří zpořádku koronavirus bagatelizovali, nyní po výzvě ministra zdravotnictví Romana Prymuly raději mlčí a k věci už se nevyjadřují, stomatolog Roman Šmucler je až nebývale aktivní a na své sociální sítě dává jeden příspěvek za druhým. Chce jimi dokázat, že vše je v nejlepším pořádku, není se čeho bát a že koronavirus bez problémů zvládneme. Často se také odvolává na nemocnice, které prý mají vše pevně v rukou.

Dopis, za který sklidil ostrou kritiku a nálepku konspirátora

Roman Šmucler byl také jedním z nejviditelnějších signatářů hojně sdíleného otevřeného dopisu vládě, ve kterém ministry vyzýval, aby zrušili restriktivní opatření a soustředili se na hospodářskou obnovu země. Z odborných kruhů sklidil Šmucler a spol. za své psaní velkou vlnu kritiky. Lékaři z první linie jim v jiném dopise vzkázali, ať jim jdou do nemonic pomoci nebo ať raději mlčí. Dokonce stomatologická komora, které Šmucler předsedá, svého šéfa vyzvala, ať se nevyjadřuje k tématu, které mu nepřísluší.

Jenže Roman Šmucler, jakoby neslyšel, neviděl, stále opakuje to své. V Rádiu Impuls nyní prohlásil, že se cítí jako slavný český protestant Jan Hus, jehož život nakonec skončil upálením na hranici, protože přes veškeré výzvy své názory nikdy neodvolal. Také po Šmuclerovi prý každý chce, ať odvolá.

Já se řídím podle vědců ze Standfordské a Harvardské univerzity a oni nám posílají predikce pro Českou republiku. V epidemiologii proto spoléhám spíš na lidi ze zahraničí, kteří mají úspěšnost ve světě. Žádný český vědec se jim neblíží,” řekl Roman Šmucler k tomu, čím se ve svých názorech vlastně řídí. Dodejme, že na vážnou hrozbu upozorňuje také renomovaný vědec Jan Kulveit, který se epidemiemi zabývá na Oxfordské univerzitě a který konzultuje s ministerstvem zdravotnictví. Kulveit na svém facebooku nazval Šmuclera konspirátorem.

Zbytečné roušky a pomoc v nemocnici

Stomatolog Šmucler se vyjádřil také ke svému kontroverznímu výroku o tom, že roušky jsou zbytečné a lidé budou stejně umírat. “K té roušce bych rád řekl, že jestli si lidé myslí, že je ta mokrá, hadrová, neměněná rouška ochrání, tak se mýlí. Jinak já osobně jsem roušku vždycky nosil, tu dvanácti vrstevnou, jak to doporučuje ministerstvo zdravotnictví,” řekl Šmucler. Tradičně pak dal koronavirus na roveň chřipce.

Slavný zubař je svými kritiky často vyzýván k tomu, aby šel pomáhat do první linie a konečně se na vlastní kůži seznámil s tím, jak to tam probíhá. “Na JIP bych šel sloužit klidně hned zítra, to není žádný problém. Covidových pacientů jsem zažil spoustu. Ale abych předepisoval remdesivir, to je absurdní. A to že se mají mobilizovat i neodborníci, to je nesmysl. To by totiž mohli umírat lidé,” uvedl Šmucler s tím, že se byl ptát ve dvou pražských nemocnicích, kde mu ale řekli, že ho nepotřebují.

Foto: Facebook R. Šmuclera

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments