Vraťte se prosím domů na pomoc Česku, vyzývá šéf lékařů Kubek kolegy pracující v cizině. Situace je vážná

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se rozhodl vyzvat své kolegy, kteří působí v zahraničí, aby se na čas vrátili domů pomoci českému zdravotnictví. “Vraťte se prosím domů,” nadepsal naléhavou výzvu.

Pomozte svým bývalým kolegům

Situace je opravdu vážná, a proto se jako prezident České lékařské komory tímto obracím na všechny lékaře a lékařky, kteří v uplynulých letech odešli pracovat do zahraničí a mají potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, aby se, pokud to jejich pracovní a rodinná situace dovolí, alespoň na čas vrátili domů a pomohli svým bývalým kolegům v našich nemocnicích,” píše Milan Kubek ve své výzvě.

Do našich nemocnic se valí vlna pacientů s komplikovaným průběhem infekce COVID-19. V současnosti jsme v přepočtu na počet obyvatel evropskou zemí s nejrychlejším nárůstem nových případů a patří nám již i jedna z prvních příček v počtu umírajících. Každých deset dní se přibližně zdvojnásobí počet aktuálně nemocných, každých deset dní se přibližně zdvojnásobí počet hospitalizovaných včetně těch ve velmi vážném stavu. Během deseti dnů se zdvojnásobuje bohužel též počet zemřelých. Statistika je neúprosná,” dodává prezident České lékařské komory.

České zdravotnictví aktuálně řeší především problém nakažených zdravotníků. Těch přibývá ještě rychlejším tempem, než si kdo dokázal představit. Dnes je podle Kubka 5500 nemocných sester a lékařů. Za týden to bude už 11 000 a za měsíc by to mohlo být 44 000 zdravotníků s Covidem-19. To by podle prezidenta ČLK znamenalo katastrofu, které je nutné zabránit, ale zároveň se na ni i připravit. Také proto by pomohl návrat alespoň části lékařů a sester pracujících v cizině.

Dodržujte veškerá opatření, vyzývá Kubek

Česká lékařská komora apeluje na všechny občany, aby dodržovali protiepidemická opatření. Tím lidé zdravotníkům pomohou ze všeho nejvíce. Omezí totiž pravděpodobnost, že se lékař nebo sestra někde nakazí. Většina se nenakazila na svém pracovišti, ale ve svém občanském životě. Z důvodu nedostatku personálu už většina nemocnic odložila plánované zákroky a upozaďuje ostatní péči.

Nejnaléhavější je potřeba anesteziologů a lékařů kvalifikovaných pro poskytování intenzivní péče. Nemám přehled, kolika lékařům pracujícím v zahraničí se tento email dostane do ruky. Proto si dovoluji požádat každého z vás, abyste o této výzvě a prosbě informovali své kamarády, kteří pracují v zahraničí a mohli by nám pomoci,” píše Kubek ve výzvě.

Vraťte se, prosím, na čas domů pomoci našemu zdravotnictvíSituace je opravdu vážná, a proto se jako prezident České…

Zveřejnil(a) Česká lékařská komora dne Středa 14. října 2020

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments