Komentář: Opozice naběhla Babišovi na vidle. Přicházející katastrofu má konečně na koho hodit

Málokdo věřil, že to skutečně nastane, ale stalo se. Nouzový stav, na který si Češi tak nějak zvykli jako na nový normál, přestane v neděli platit. Pravdou je, že tento režim trvá už příliš dlouho a důvodem je především neschopnost vlády dostat šíření epidemie na přijatelná čísla a zároveň připravit takové zákony, které by umožnily řídit protiepidemická opatření i bez stavu, který je určen pro úplně jiné typy ohrožení než ta způsobená viry.

Opozice byla premiérem Babišem vmanévrována do velmi těžké pozice. Komunisté coby tradiční podporovatel vlády tentokrát odmítli dát svůj souhlas, a tak bylo třeba, aby přišla na pomoc některá z opozičních stran. Opět se ale potvrdilo, že k Babišově vládě se nikdo nechce znát, natožpak podpořit jeho návrh. Nutno dodat, že premiér se prakticky vůbec nesnažil opozici dostat na svou stranu. Hodně utkvěla jen ostrá výhrůžka, že pokud někdo bude hlasovat proti nouzovému stavu, bude mít na rukou krev. Jinak ale snahu nevyvíjel. Když vyjednávání o podpoře svěřil do rukou neschopného ministra zdravotnictví Jana Blatného, ukázal, jak se k tomu staví.

Možná bylo dokonce Babišovým záměrem, aby teď opozice nouzový stav nepodpořila. Pravdou totiž je, že Česká republika se řítí do pořádného průšvihu a zrušení či prodloužení nouzového stavu by na tom pranic nezměnilo. Startuje čtvrtá vlna epidemie, a to na extrémně vysokých hodnotách a při prakticky naplněné kapacitě nemocnic.

Do nouzového stavu se vzhledem k tomuto očekávanému vývoji dříve či později dostaneme zpět. Teď však opozice dala Babišovi příležitost, aby ze sebe setřásl vinu za velké problémy, které Česko v příštích týdnech čekají. Občané nebudou příliš zkoumat posloupnost událostí, a tak bude moct premiér prohlásit: “Vidíte, já vám to říkal. Neschválili jste nouzový stav, a proto teď umírají lidé”. Opoziční strany tak zcela zbytečně daly Babišově vládě příležitost alespoň částečně se vyvinit z toho, co v průběhu epidemie způsobila. Je zcela jisté, že tuto kartu využije i v předvolební kampani.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments