Soumrak levných letenek? Rakouské aerolinky s nimi končí, další budou následovat

V době před nástupem koronavirové krize jsme byli zvyklí létat po Evropě doslova a do písmene za pár stovek. Kdo pořídil letenku do některé z evropských metropolí za pár tisíc, byl už přáteli považován za příliš rozhazovačného. Mnozí si tak své víkendy zvykli trávit v jiných zemích, a to zkrátka proto, že to bylo extrémně dostupné.

Letenky budou spíše zdražovat

Pandemie, respektive opatření s ní spojená, by to ale mohla zvrátit nepříjemným směrem. Přestože se očekává, že většina služeb a komodit bude v nejbližší době spíše zlevňovat, letenky mohou být právě opačným příkladem. Pokles poptávky v tomto případě totiž nemusí znamenat, že aerolinky nutně zlevní. Než prodávat celý let za podnákladové ceny, bude výhodnější ho raději vůbec nevypravit. Kapacit tak nemusí být v dohledné době dostatečné množství, a tudíž nebudou ani tak dostupné.

Čtěte také: Proč by stát neměl zachraňovat Smartwings? Je to nekonečná díra na prostředky daňových poplatníků

A pak je tu ještě druhý faktor, proč letenky spíše zdraží, respektive z trhu zmizí ty extrémně levné. Tento důvod se jmenuje státní podpora. Všude na světě letecké společnosti bojují o přežití a žádají státy, aby jim s ním pomohly. Jenže státy mají své podmínky.

Například letecká společnost Austrian Airlines nyní od rakouské vlády dostala příslib pomoci ve výši 600 milionů EUR. Jednou z hlavních podmínek je, aby si společnost po dobu minimálně deseti let ponechala svou bázi ve Vídni. To mateřská společnost Lufthansa přislíbila.

Vzhůru k zeleným zítřkům

Jenže podmínky se dotknou i samotného podnikání firmy. Vláda si u firmy vymínila takzvanou “anti-dopingovou regulaci”. Ta spočívá v zákazu prodeje levných letenek. Zjednodušeně řečeno to znamená, že Austrian Airlines nebudou moct vůbec nabízet letenky s cenovkou pod 40 EUR, tedy přibližně tisíc korun (jedním směrem). Zároveň nesmí nabízet letenky na trasách, kde je lepší obslužnost vlakem.

Kromě toho, že by bylo velmi podivné, kdyby firma mohla prodávat podnákladové letenky ve chvíli, kdy čerpá obří finanční injekci od státu, zatímco konkurence na ni třeba nedosáhla, je tu také další motivace rakouské vlády: snaha o plnění klimatických cílů. Už dříve bylo vyhlášeno, že jsou to právě levné letenky, co nadměrně znečišťuje životní prostředí.

Pokud by tato opatření dopadla pouze na Austrian Airlines, asi by to s trhem nic zásadního neudělalo. Ale je velmi pravděpodobné, že tyto podmínky budou spojeny také s pomocí dalším leteckým přepravcům. O pomoc žádá například německá Lufthansa nebo francouzsko-nizozemské Air France-KLM.

Stále nevyřešená zůstává otázka státní pomoci pro české aerolinky Smartwings. Ty spustily velkou mediální ofenzívu pro její získání, ale vládní představitelé od ní navzdory původním náznakům spíše ustupují. Aktuálně ji nepodporuje ministryně financí Alena Schillerová a podle ministra dopravy a průmyslu Karla Havlíčka věc v této chvíli není na stole. Podle informací od akcionářů firmy budou Smartwings na záchranu potřebovat 2 miliardy korun. Přibližně polovinu by ale mohli složit sami majitelé.

Jak to bude fungovat reálně

Abychom celou problematiku lépe pochopili, je třeba se podívat na způsob, jakým aerolinky své letenky prodávají. Obvykle jsou do systémů zařazeny se standardní cenou, která leteckým společnostem umožní standardní ziskovou marži. Pokud se prodají, dobře. Většinou se tak ale nestane a nadejde druhá fáze aktivního prodeje (cca tři měsíce před odletem), kdy se objeví řada míst za opravdu atraktivní ceny, mnohdy reálně podnákladové. Firmy si tím ale zajistí to, že nepoletí s prázdným letadlem. Zajistí si zkrátka kritickou masu cestujících. Přibližně měsíc před odletem ale ceny začnou strmě stoupat a poslední místa v letadle se prodávají za výrazně vyšší částky. Tady už aerolinky realizují čistý zisk.

Je třeba si uvědomit, že letecké společnosti ani do této chvíle reálně nelétaly podnákladově, tedy alespoň dlouhodobě ne. Pokud se nějaká linka nevyplatí, obvykle se zruší. Bylo ale možné koupit podnákladové letenky, kdy vám místa v zásadě zadotovali ostatní cestující. Právě tento segment nyní odpadne nebo se citelně zmenší. V průměru ale letenky zase o tolik zdražit nemusí. Například prodeje na poslední chvíli nebudou za tak vysoké ceny.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Na jedné straně slýcháme, že obchodní řetězce v České republice mají na růžích ustláno a sklízí plody předražených potravin, které prodávají. Na druhé straně jsou ovšem ekonomická data, která svědčí o tom, že to v tomto ohledu přehnaly. Maloobchodní tržby neustále klesají, a to už více než rok. Obchody na odpis To pochopitelně není pro obchodníky optimální situace. A zatímco velké značky supermarketů se stále drží, jelikož mají velkou vyjednávací sílu vůči dodavatelům a prodejní vůči zákazníkům, na některé obchodní řetězce už to tvrdě dopadá. Neměli bychom být tedy překvapeni tím, že přijde větší vlna krachů. Ostatně, už to začalo v loňském roce, kdy zničehonic zkrachoval jeden z oblíbených obchodních řetězců Enapo, respektive jeho provozovatel, společnost Rosa Market. Ačkoliv jde spíše o menší prodejny, celkově jde o velký řetězec, který provozoval kolem 130 vlastních prodejen a další desítky formou franšíz. Šlo tedy o skutečně významného hráče. Rána pro zákazníky je o to větší, že často bylo Enapo či sesterský Pramen jediným obchodem ve vsi či v menším městě. Teď se tamní zákazníci ocitli bez možnosti si ve svém přímém okolí nakoupit. Některé prodejny sice přebírají konkurenti, ovšem zájem nemají ani zdaleka o všechny. Lidé bez práce Ono kdyby ty prodejny totiž nějak skvěle fungovaly, potom by Enapo zřejmě nemuselo končit. Firma přitom generovala mnohamiliardové obraty, ovšem už se jí nedařilo z nich vytvářet zisk, který je pro fungování společnosti klíčový. Nějakou dobu byla ztrátová, přičemž v posledních letech už šlo o stovky milionů ročně. Čtěte také: Nejlevnější obchodní řetězec je najednou v Česku. To nikdo nečekal, nakupují tam i Ukrajinci Dle insolvenčního návrhu činí dluh společnosti nějakých 430 milionů korun. Dluží například svým dodavatelům. Opravdová nepříjemnost je to nicméně především pro zaměstnance, kteří pochopitelně letí na dlažbu. Rosa market jich přitom na plný úvazek zaměstnávala téměř tisíc a další stovky na dohodu. Spousta těchto lidí si teď musí hledat nové zaměstnání. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je to nepochopitelné, ale české obchodní řetězce si ani v této době, kdy jsou doopravdy pod drobnohledem, nedávají pozor, a stále se snaží zákazníkům prodávat nekvalitní potraviny. Pozornost se tentokrát upřela na Penny Market, který jinak u zákazníků v poslední době sklízí docela pozitivní reakce, a to mimo jiné i za své privátní značky. Nedají si pokoj Jenže právě na tomto poli teď pořádně selhal. Nestalo se to přitom poprvé. Státní zemědělská a potravinářská inspekce už v listopadu loňského roku konstatovala, že řetězec prodává výrazně ošizené těstoviny San Fabio Reginelle. Obsahovaly totiž podstatně méně vajec, než kolik bylo deklarováno na obalu. Jednou by se prohřešek dal pochopit, pokud by si řetězec vzal ponaučení a již ho znovu neopakoval. To se ale bohužel nestalo, a tak teď přišla další rána. Kontroloři si vzali na paškál ten samý výrobek, a opět zjistili, že co do složení nevyhovuje. “Podle informace na obalu měla předmětná potravina obsahovat 20 % vajec, avšak rozbor v akreditované laboratoři potvrdil obsah vajec v množství pouze 12,1 %,” uvádí SZPI ve své zprávě. Jde opět o těstoviny San Fabio Reginelle, tedy produkt pod privátní značkou Penny Marketu. Už toho bylo dost Jeho datum minimální trvanlivosti je do 3. února 2027 a prodává se v balení 500 gramů. Výrobcem je maďarská společnost Gyermelyi Zrt. “Spotřebitelům tak byla poskytnuta zavádějící informace o skutečném složení potraviny,” dodala inspekce. Upozorňujeme na další případ klamání o obsahu vajec v těstovinách z Penny Marketu 🥚 👎➡️ Více informací o zjištění a kompletní fotodokumentace:https://t.co/jOQ40nZBxO🔗 Zjištění obdobného charakteru jsme zveřejnili dne 7. 11. 2023: https://t.co/YJYXRBKrbz #napranyri pic.twitter.com/Fc1O1fwWZm— Potraviny na pranýři (@NaPranyri) February 21, 2024 Čtěte také: Obchody ve velkém ruší samoobslužné pokladny. Češi na ně vyzráli a nakupují zadarmo Tyto těstoviny tedy sice konzumovat můžete. Nebylo na nich shledáno nic závadného, ale na druhou stranu je budete jíst s vědomím, že jste byli oklamáni. Opět se tu někdo pokouší prodávat výrobek, který nesplňuje to, co slibuje. Podobné jednání by mělo být pokutováno přísněji, aby si řetězce daly dobrý pozor. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Rok 2024 přináší značné množství změn, které se dotýkají financí českých domácností. Některé probíhají automaticky a nic s nimi nezmůžete. Jednoduše dostanete méně peněz v rámci čisté mzdy kvůli zavedené nemocenského pojištění a nebudete mít ani nárok na nejrůznější daňové slevy. Je potřeba upravit příkaz Některé věci ovšem přeci jenom zachránit lze. Došlo například k velkým změnám v důchodovém spoření, a to zejména v tom, jakým způsobem ho stát podporuje formou státního příspěvku. Lidé by si však měli u svých bank neprodleně zajistit příslušnou úpravu parametrů, jinak totiž přijdou o peníze, na které by měli nárok. Letošní rok totiž přinesl nutnost navýšit si minimální vklad pro čerpání státního příspěvku na důchodové spoření. Vše začne platit až od 1. července 2024, tudíž máte ještě určitou porci času, avšak rozhodně byste neměli váhat. Pakliže jste si dosud posílali minimální částku ve výši 300 Kč, přičemž jste za to dostávali poměrně velmi štědrý příspěvek 90 Kč měsíčně od státu, potom od července nic takového platit nebude. Devadesát korun totiž neobdržíte. Sice si stále budete moci spořit ony tři stovky za měsíc, ovšem už to bude bez podpory ze státní kasy. Abyste si ji udrželi, musíte si v bance upravit příkaz alespoň na 500 Kč. Potom budete dostávat státní příspěvek ve výši 100 Kč. Došlo přitom i k úpravě dalších částek, respektive toho, jakým způsobem jsou ze strany státu podporovány. Až do částky 1500 Kč jde o zhoršení, ovšem od této částky se situace pro střadatele zlepšuje. Můžete na tom vydělat Kdo si tak například spoří částku 1500 Kč, dosud dostává od státu 230 Kč, ovšem nově bude dostávat 300 Kč, což je rozhodně příjemnější. Od částky 1700 Kč se potom podpora navyšuje dokonce ze současných 230 Kč na 340 Kč. Měsíční vkladSoučasný státní příspěvekStátní příspěvek od 1. 7. 2024300 Kč90 Kč0 Kč500 Kč130 Kč100 Kč1000 Kč230 Kč200 Kč1500 Kč230 Kč300 Kč1700 Kč230 Kč340 Kč2000 Kč230 Kč340 Kč Jak je vidno, nejsou to zrovna malé změny a byla by škoda jich nevyužít. V tomto případě lze totiž získat i více, než kolik jste dostávali doposud. Zejména u vyšších částek je rozdíl ve státní podpoře téměř padesátiprocentní ve váš prospěch. Čtěte také: Stát pro důchodce náhle zavádí úsporný režim. Připravte se na to, peněz moc nebude Horší to ovšem mají důchodci, kteří přijdou o možnost čerpat v rámci důchodového spoření státní příspěvek. Prý není důvod, aby dostávali tuto formu podpory ve chvíli, kdy už jsou v penzi a čerpají řádný důchod. Foto: Shutterstock 27SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *