Konec pánví na vaření. Podle EU pro nás nejsou vhodné. Příprava jídla bude obtížnější

Existuje spousta věcí, které při našich každodenních činnostech používáme a u kterých si příliš neuvědomujeme nejrůznější možná rizika. Málokdo by řekl, že pramení třeba i z používání určitých typů pánví. Možná kdybyste to věděli, už byste na nich jídlo nepřipravovali, protože kdo ví, co do něj uvolňují. Jdeme zkrátka neustále dopředu a přibývá informací o prvcích, které jsme považovali za bezpečné, ale ony mohou být pravým opakem.

Pořádný zásah

Obrovským pomocníkem v kuchyni jsou právě pánve s nejrůznějšími povrchy, zejména pak těmi nepřilnavými. Málokdo si dnes dokáže představit, že připravuje jídlo s něčím jiným, než s pánví, která se nepřipaluje, není potřeba na ní používat příliš mnoho oleje ke smažení apod. Jde jednoznačně o výdobytek pokroku, ale jak se ukazuje, všechno má svou cenu.

Bohužel, právě toto kuchyňské nádobí získalo své skvělé vlastnosti díky tomu, že obsahuje obrovské množství nejrůznějších chemických látek, které byly vytvořeny uměle a jsou velmi nepřirozené. A ke všemu navíc nebezpečné. Jde především o polyfluorované a perfluorované sloučeniny, známé také jako PFAS.

Velcí výrobci je začali masivně používat a dlouho se zdálo, že to nebude žádný problém. Jenže pak se ukázalo, jak problematická je například jejich výroba a jak moc znečišťují továrny na ně své okolí. Promořená byla například tamní vodstva a lidé čelili obrovskému množství karcinogenů, které při produkci vznikaly.

Na toto téma už před řadou let vypukl skandál ve Spojených státech amerických, kdy byla řada těchto látek zakázána. Ovšem problém s nimi je ten, že je vždy třeba zakázat jednu přesně specifikovanou sloučeninu, což může být dlouhý legislativní proces. A firma potom záhy přijde s trochu obměněnou formulkou a vyrábí dále.

Foto: Shutterstock

Pořádně škodlivé

Tyto látky čerpají z unikátní vazby fluoru a hliníku, která se ukázala být jednou z nejsilnějších, jaké v chemii vůbec máme. Jedním z důsledků je ale bohužel i to, že se v přírodě prakticky neodbourají a jejich likvidace je obrovsky nákladná. Lidstvo přitom produkuje stále větší množství těchto látek a je otázkou, co si s nimi za čas počneme.

Evropská unie se proto chystá k velkému kroku. Chce zakázat hned 10 tisíc různých variací PFAS a v podstatě tyto materiály zcela utne. Bude prý nutné hledat jejich alternativy, které nejsou tak škodlivé pro životné prostředí. To však může znamenat třeba i konec moderních pánví, jak je dnes známe. Ale nejen toho. Kromě teflonových povrchů jde třeba i o oblečení Gore-Tex a další oblíbené věci, o kterých ani netušíme, co v sobě mají.

Čtěte také: Konec plynových kotlů je na spadnutí. Jednoduše je zakážou a budete muset topit jinačím způsobem

Pravdou je, že ačkoliv lze mít vůči různým krokům Evropské unie oprávněné výhrady, zrovna v tomto případě se zdá, že míří správným směrem. Toto je skutečně mimořádná zátěž pro životní prostředí a nakonec ani nevíme, jaké důsledky může mít masivní používání těchto materiálů pro lidský organismus.

Foto: Shutterstock, zdroje: Reuters, Plastics Today

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

6 názorů k článku “Konec pánví na vaření. Podle EU pro nás nejsou vhodné. Příprava jídla bude obtížnější

    1. Zrušit europarlament nestačí zabavit jim všem vše co má za sebou uhlíkovou stopu tak že do naha a do afrických buší s nimi

  1. Takže já všechny pánve co mám vyhazim, udělám si ohniště na zahradě a budu tam smažit na kamenech 🥺

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *