Konec plynových kotlů? Jejich náhrada je problematická

O tom, že by svět měl ubírat z množství zemního plynu, které lidstvo používá, se mluvilo už před rusko-ukrajinskou krizí. V posledních měsících však otázka závislosti jednotlivých zemí na plynu, který pochází především z Ruska a z řady dalších zemí s nedemokratickými vládami, získala ještě větší naléhavost. Jenže jak se téhle závislosti zbavit?

Ekologická agenda

Téma ekologie a bezemisní budoucnosti hýbalo v posledních letech především Evropou. Neustálé debaty o tom, které zdroje jsou a které nejsou ekologické, kdo se zbaví závislosti na ropě či plynu do jakého roku a jaké zákony budou muset být přijaty, nebraly konce.

Mezinárodní energetická agentura dokonce přišla s tím, že by si představovala zákaz využívání zemního plynu od roku 2025. To, co se ještě před pár měsíci zdálo jako nereálné, však po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu získalo úplně jiné a výrazně jasnější obrysy.

Foto: Shutterstock

LNG, nebo vodík? Nic není ideální

Řada zemí se rozhodla ruský plyn nahradit zkapalněným plynem z jiných zdrojů. LNG zažívalo velký boom hlavně v nákladní dopravě, kde bylo jeho využívání výrazně ekologičtější než spalování nafty či benzinu. Nyní se bude zřejmě častěji využívat i v jiných oblastech. To možná řeší závislost evropských států na ruském režimu, ale na samotnou ekologickou otázku to příliš neodpovídá. LNG se musí vytěžit úplně stejně jako klasický zemní plyn.

Řada lidí věřila, že situaci vyřeší vodík, získávaný z vody prostřednictvím vysokoteplotní elektrolýzy. Ani to však není ideální varianta – pro jeho výrobu je totiž potřeba právě zemní plyn, který by měl vodík nahrazovat. Případně se uvažuje o kombinovaném využívání vodíku a plynu, takže těžba zemního plynu a jeho využívání a spalování by se rozhodně nezastavilo zcela.

Otázka budoucího získávání elektrické energie a pohonných hmot tak zůstává otevřená, ale bude pro nás stále palčivější.

Foto: Shutterstock, zdroje: Energožrouti, Oenergetice

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments