Konec světa podle středověkých vizionářů. Určili datum i způsob

Pamatujete si apokalyptické vize, které se odehrávaly v roce 2012? A také obavy, že se s naším světem něco stane, když se blížil rok 2000? Můžeme vás ubezpečit, že to není nějaká moderní psychóza – obavy z konce světa tu byly s lidmi snad od počátku jejich existence. A v minulosti zřejmě ještě mnohem více než teď.

Přijde konec světa?

Tuhle otázku si možná někdy klademe všichni – a odpověď je vlastně docela jednoduchá: ano, někdy konec světa jistě přijde.

Zatímco většina z nás se různých katastrof, které by znamenaly konec světa, spíše obává, křesťanství z něj dokázalo udělat něco, na co se mnoho věřících ve středověku těšilo. S koncem světa byl totiž spjat druhý příchod Ježíše Krista, vzkříšení mrtvých a uvedení bohabojných lidí do Ráje.

Na druhou stranu do toho vstupovalo i biblické Zjevení Janovo, které ten konec světa opravdu nelíčí takhle idylicky. Jen vzpomeňme na Čtyři jezdce Apokalypsy a na pověstnou Šelmu, která začít řádit ve světě…

Středověký člověk a jeho symbolické vnímání světa

Dnes víme, že středověký člověk vnímal svět o dost jinak než my. Zaprvé byl silně ovlivněn cykličností života a přírody, zadruhé byl zvyklý rozumět světu prizmatem příběhů, lidové kultury a samozřejmě náboženství.

Což znamená, že lidé si hodně událostí vysvětlovali prostřednictvím Bible a například různá data měli symbolicky spojené s Ježíšem Kristem. Je tedy logické, že jeho druhý příchod očekávali hlavně v roce 1000 (tedy 1000 let po jeho narození) nebo v roce 1033 (1000 let po ukřižování).

S tím, jak však konec světa stále nepřicházel, byli lidé ve výpočtech konce světa stále vynalézavější – operovali s velmi různými čísly (často například 666, tj, s číslem Šelmy ze zmiňovaného Zjevení Janova) a zajímavé bylo, že výpočet konce světa jim pravidelně vycházel na jejich dobu – ať už šlo o století 10., 12. nebo třeba 16.

Foto: Shutterstock

Známá proroctví

Středověcí kazatelé a filozofové opravdu na rozdíl od našich dob vnímali konec světa v podstatě pozitivně. Často se mluví například o Jáchymovi z Fiore, který předpovídal, že v roce 1260 dojde k nastolení věku Ducha Svatého, což bude jakási přeměna světa v Ráj. Podobně na přelomu středověku a novověku Tomasso Campanella předpovídal na základě svých astrologických výpočtů konec světa a příchod Zlatého věku.

Pokud už někdo vnímal konec světa jako negativní, zlou věc, obvykle šlo o vize, v nichž měl být svět očištěn od všech nehodných – což mohli být třeba muslimové tak, jak je viděl papež Innocent III., nebo katolické církev, kterou jako Antikrista viděl o pár století později protestantský kazatel Martin Luther.

Foto: Shutterstock, zdroj: moleiro, Wikipedia, NYTimes

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments