Poslední čarodějnici v Evropě upálili v Polsku. Nebylo to tak dávno

Čarodějnické procesy máme u nás v paměti hlavně díky známé knize a filmu Kladivo na čarodějnice a s tím spojeným případem čarodějnického honu na losinském panství. V Evropě však bylo obětí tohoto běsnění násobně víc a rozhodně se nevyskytovalo jenom ve středověku.

300 let honu na čarodějnice

Přestože se nám může zdát, že čarodějnické procesy jsou středověkou záležitostí, není to vlastně pravda. Pronásledování lidí, kteří se nějak odlišovali nebo byli obviněni z černých čar tu existovalo snad od začátku lidstva. To, co nazýváme čarodějnickými procesy, však začalo až okolo 15. století a trvalo zhruba dalších 300 let, jde tedy o věc, která se odehrávala v novověké Evropě.

Boblig a panství Velké Losiny

V Českých zemích se běsnění kolem čarodějnic příliš neuchytilo. Je to vlastně s podivem, když vezmeme v potaz, že v některých regionech sousedního Německa probíhaly ty nejmasovější a nejkrutější procesy vůbec.

Přesto nakonec i u nás našlo šílenství kolem čarodějnic své místo a chvíli – na samém sklonku období spojeného s honem na čarodějnice – na konci 17. století – přišel na panství Velké Losiny inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu a poté, co řešil zdánlivě banální kauzu znesvěcení hostie, rozpoutal na panství naprostý teror. Jeho řádění stálo život okolo sta lidí.

Čarodějnické procesy však ještě v mnohem masovější míře probíhaly v některých německých oblastech, ve Španělsku nebo třeba v Itálii. Počet obětí je velmi nejasný – odhady se pohybují od vyšších desítek tisíc až po milion. Přestože převážně byly obětmi ženy, nebylo neobvyklé, že na hranici skončil i muž, obviněný z čarodějnictví .

Salemu čarodějnické procesy. / Foto: Shutterstock

Poslední upálená čarodějnice

Jeden z posledních oficiálních čarodějnických procesů v Evropě se odehrál v Polsku, konkrétně v Reszelu. Zde byla upálená Barbara Zdunková v roce 1811. Přestože byla oficiálně obviněna z čarodějnictví, zřejmě už v jejím případě nešlo o nějakou skutečnou víru v jejích nadpřirozené schopnosti. Město zachvátil požár a dav si zřejmě žádal potrestání viníka – Zdunková, která byla podivínka a porodila několik nemanželských dětí, se ukázala jako dobrý obětní beránek. Přestože o její údajné čarodějnické schopnosti zřejmě v procesu vůbec nešlo, stala se poslední čarodějnicí oficiálně odsouzenou a upálenou v Evropě.

Foto: Shutterstock, zdroj: Polityka, Salemwitchmuseum

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments