Přežila pokusy doktora Mengeleho v Osvětimi. Věra Kriegelová vyprávěla svůj příběh

Přezdívalo se mu anděl smrti. Ano, řeč je o Josefu Mengelem, nechvalně proslulém lékaři z koncentračního táboře v Osvětimi. Terčem jeho hrůzných pokusů se stala i Věra Kriegelová. Měla štěstí v neštěstí, protože příšerné experimenty přežila a podala o nich svědectví.

Proměnu barvy naštěstí nezažije

Pouhých pět let dovršily dvojčata Věra a Olga Kriegelovy, když zamířily v dobytčím vlaku na sever do Polska. Otřesné podmínky panovaly už během jízdy a spousta lidí nepřežila úvodní transport. Vyděšené holčičky při výstupu z vagonu šlapaly po mrtvolách. Co čeká přeživší? Věra a její věrná kopie Olga, dvojvaječná dvojčata, okamžitě upoutávají pozornost Mengeleho. Rád by objevil recept, podle kterého by Germánky plodily dokonalá árijská dvojčata jako na běžícím pásu. Teď překvapeně zírá. Jak je možné, že obě děvčata mají modré oči, zatímco jejich maminka modré? To doktora zajímá. V rámci svých experimentů by chce najít látku, která různobarevné oční duhovky přemění na modré. U Věry to nezkusí. Naštěstí, protože tyto pokusy většinou končily oslepnutím oběti. Ostatně právě páry očí, které měl osvětimský mučitel vystaveny na stěně své laboratoře, malou Věrku vyděsily nejvíce.  

Srovnávání si nenechal ujít

Mengeleho údiv nad očima dvojčátek ale trvá jenom chvilku, pak už z nich dělá pokusné králíky. Zavře je do dřevěné klece a do zad jim cosi píchá. To je ale jenom začátek. V další etapě je infikuje bakterií, která vyvolává gangrénu úst. Věra má opět štěstí, přežije. Spousta dětí ale tehdy umírá v horečkách. Podobně hrůzné chvíle prožívaly pod Mengeleho dozorem tři tisícovky jednovaječných dvojčat. Ušly sice smrti v plynových komorách, ale mnohdy je čekala ještě krutější muka. Anděl smrti nejednou prováděl pokusy s jedním dvojčetem, aby mohl jeho reakce porovnat s tím, které zatím nechal na pokoji. Pokud ale jedno dvojče zemřelo, postaral se o to, aby se na onen svět odebralo i to druhé. Srovnávání si totiž nechtěl nechat ujít ani při pitvě. Sama Věra vydala svědectví, že smrtící injekce píchal přímo do srdce, aby se vzápětí pustil do porcování mrtvého těla. Osud Věry a její sestry naštěstí měl happyend. Obě se i s maminkou se 27. ledna 1945 dočkaly osvobození tábora sovětskou armádou.  

Foto: Shutterstock, zdroj: haaretz, chcuk

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments