Konečně. Jakub Železný končí v klíčovém pořadu ČT. Už se to nedalo vydržet

Ačkoliv nový generální ředitel České televize ještě ani neusedl do svého křesla, což by se mělo stát až prvního října, ve skutečnosti už se v této veřejnoprávní instituci odehrálo tolik změn jako v mnoha předchozích letech dohromady. To ale zase nebylo tak těžké, protože je pravdou, že poslední roky byla Česká televize minimálně z personální stránky zakonzervovaná a žádné novinky se od ní čekat nedaly.

Změny na obrazovce

Teď už je naprosto jasné, že koště nového generálního ředitele mete opravdu velmi efektivně. Ještě ani nenastoupil, a už je například jasné, že končí dlouholetý šéf zpravodajství České televize, který podle řady kritiků neodváděl dobrou práci, když nedokázal zajistit neutralitu a možná ani nezávislost zpravodajské stanice ČT24 a publicistických pořadů vysílaných i na jiných kanálech tohoto média.

Pravdou ale je, že dosud padala spolu s ukončením spolupráce zmínky především o jménech z managementu. Běžný divák očekává, že změny uvidí i na obrazovkách, kde už prakticky desítky let musí hledět pořád na ty samé tváře, které jsou přitom stále kontroverznější. Není dobré, že řada diváků moderátorům, jako je Václav Moravec, Nora Fridrichová nebo Jakub Železný nemůže přijít na jméno. A mají k tomu obvykle dobré důvody, jak se nakonec potvrdilo třeba právě u Fridrichové, která dostala vytýkací dopis od vedení České televize, aby si na své extempore dávala dobrý pozor.

Teď už se ale jednoznačně ukazuje, že změny budou probíhat i přímo na obrazovkách. Své stažení z role moderátora prestižní relace Události, komentáře teď oznámil právě Jakub Železný. Ten se po jmenování nového generálního ředitele dostal do křížku právě s ním, kdy na něj nevybíravě vytáhl špínu z minulosti. A sám Jan Souček se o tomto moderátorovi rovněž otevřeně kriticky vyjadřoval. Nelíbilo se mu, jakým způsobem prezentuje své názory.

Foto: Česká televize

Rozhodl se prý sám

Jakub Železný teď na Twitteru oznámil, že končí ve zmíněném pořadu, ale dále by se měl objevovat třeba v obyčejných Událostech. Tam už však bude pouze takzvanou “čtecí hlavou” a nebude moci pokládat otázky a v rámci nich prezentovat své názory, čehož se v minulosti hojně dopouštěl. Navíc jde o známou ústupovou cestu z obrazovky jako takové. V minulosti jí prošla třeba Světlana Witowská, která také nejprve skončila v Událostech, komentářích, aby pak s prací v ČT sekla zcela.

Sám Železný uvádí, že jde o jeho rozhodnutí, které navíc měl udělat již dříve. To je však diskutabilní, protože když měl v nedávné době skandál spojený s tím, jak jednal s hlídkou, která ho zastavila, nic takového nezmiňoval, a naopak přislíbil, že si dá od moderování pauzu, což ale potom neučinil.

Foto: Český rozhlas

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments