Koronavirus opět přitvrzuje. Těžký průběh nemoci má nejvíce lidí od května

V posledních dnech pozorujeme růst počtu potvrzených případů pacientů s koronavirem. Jen za úterý se statistiky rozšířily o 282 nových případů nakažených nemocí Covid-19. Hygienici přes vysoké přírůstky tvrdí, že nejde o druhou vlnu, ale výsledek poctivého testování v několika ohniscích po celé republice. Dosud navíc mohli veřejnost utěšovat tím, že jen velmi malý počet z nakažených se potýká s těžkým průběhem nemoci.

Situace se pomalu zhoršuje

Jak se ale zdá, koronavirus opět nabírá na síle, respektive možná stoupá nezjištěná promořenost populace. Výsledkem je každopádně 29 pacientů, kteří leží na jednotkách intenzivní péče s těžkým průběhem nemoci. Jde o nejvyšší číslo od 21. května tohoto roku a navíc se podle všeho poměrně rychle zvyšuje.

Největší počet nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na sto tisíc obyvatel hlásí Uherskohradišťsko. Jde o 48 případů na 100 000 obyvatel. Na druhém místě je okres Plzeň-sever se 34 případy a třetí potom Havlíčkův brod se 30 případy.

Čtěte také: Povinné roušky nedávají smysl, vedeme si skvěle, říká epidemiolog, který odhalil lék na koronavirus za pár korun

Roušky se vrací, lidé už je ale nechtějí

Nemocí Covid-19 se od začátku epidemie nakazilo 20 483 lidí, z nichž 15 148 se už uzdravilo. Aktuálně je evidováno 4934 nemocných. Od začátku epidemie zemřelo 401 lidí, což činí přibližně dvě procenta ze zjištěných případů. Jde však o údaj nezohledňující Covid-19 jako přímou příčinu smrti, pouze počet úmrtí pacientů, kteří byli v ten okamžik pozitivní. U většiny z nich se ale na zhoršení stavu podepsal skutečně koronavirus.

Ministerstvo zdravotnictví už oznámilo nová opatření, kterými chce rozjíždějící se druhou vlnu koronavirové epidemie brzdit. Od 1. září tak znovu začíná platit povinnost nosit roušky ve veřejných prostorách a hromadné dopravě. V případě zhoršení stavu pak podle epidemiologa Rastislava Maďara není vyloučen ani návrat povinnosti nosit roušky venku. Lidé se ale proti novým opatřením bouří a část z nich chystá jejich bojkot.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments