Koronavirus stvořil devět dolarových miliardářů. Kdo na pandemii vydělal nejvíc?

Celosvětová pandemie koronaviru je mimořádně politováníhodnou událostí, která stála životy miliony lidí. Další potom kvůli ní přišli o své živobytí, případně mají problémy jiného druhu. Lidé jsou ale tvorové přizpůsobiví. Také proto je jen tak něco nezastaví. Mnozí dokáží přiložit ruku k dílu a pomohou pandemii zastavit. Kapitalismus má potom ještě tu vlastnost, že na tom mohou pohádkově zbohatnout.

V tomto případě rozhodně nejde o nějaké konspirace ve smyslu, že někdo vyvolal pandemii s cílem na ni vydělat. Tito lidé se zkrátka jen pustili do práce, a když se jim to podařilo, velikost problému a tím daná poptávka jim umožnila v krátké době extrémně zbohatnout.

Mezi novými dolarovými miliardáři podle žebříčku časopisu Forbes je i devět těch, jejichž bohatství pramení právě z koronavirové epidemie, respektive jejího řešení. Nechybí mezi nimi třeba zakladatelé firem BioNTech či Moderna, které světu daly první vysoce účinné mRNA vakcíny.

  • Stephane Bancel – ředitel společnosti moderna (4,3 miliardy dolarů)
  • Ugur Sahin – ředitel zakladatel společnosti BioNTech (4 miliardy dolarů)
  • Timothy Springer – imunolog a zakládající investor společnosti Moderna (2,2 miliardy dolarů)
  • Noubar Ayefan – spoluzakladatel firmy Moderna (1,9 miliardy dolarů)
  • Juan Lopez-Belmonte – ředitel společnosti Rovi, která vyráběla balení pro vakcínu Moderna (1,8 miliardy dolarů)
  • Robert Langer – vědec a zakládající investor společnosti Moderna (1,6 miliardy dolarů)
  • Zhu Tao – spoluzakladatel a hlavní vědecký pracovník společnosti CanSino Biologics (1,3 miliardy dolarů)
  • Qiu Dongxu – zakladatel a seniorní viceprezident CanSino Biologics (1,2 miliardy dolarů)
  • Mao Huinhoa – spoluzakladatel a seniorní viceprezident CanSino Biologics (1 miliarda dolarů)

Jak vidno, většina z koronavirových miliardářů zbohatla na vývoji vakcín, které se ukázaly být velmi účinnou zbraní proti infekci. Jejich bohatství ale může být ohroženo návrhy některých státníků, aby se patenty na vakcíny uvolnily a látky tak mohl vyrábět úplně každý. Odpůrci takového nápadu ale argumentují, že až příště vypukne podobná pandemie, nebude mít nikdo motivaci náročný vývoj financovat.

Devět nových koronavirových miliardářů dá dohromady majetek ve výši 15,8 miliard eur, což je dost na to, aby se naočkovali všichni lidé v zemích třetího světa 1,3krát,” píše k tomu ve svém vyhlášení aliance The People’s Vaccine. Na druhou stranu, není úkolem těchto lidí zajišťovat očkování. O to se mají postarat státy.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments