Koupil si 10 let starou Teslu s nájezdem 207 tisíc kilometrů. Chtěl ušetřit. Za pár týdnů přišel o 250 tisíc i o samotné auto

Velká mrzutost potkala jednoho nejmenovaného kanadského občana, který se prezentuje pouze jako ST, říkejme mu třeba Jerry. V dobré víře zakoupil ojetou Teslu Model S z roku 2013, která měla na budíku 207 tisíc kilometrů. Pro spalovací motor tato porce kilometrů nebývá nijak zásadní problém. U elektropohonu v Tesle za 18 000 kanadských dolarů, tedy zhruba za 300 tisíc korun to zřejmě asi neplatí. Z počátku výhodná koupě se po krátkém čase proměnila ve skutečnou noční můru.

I Teslu trápí běžné problémy elektromobilů

Desetileté auto se spalovacím motorem můžeme stále považovat za dobrého sluhu, ze kterého se obvykle špatný pán nestává. Pokud jsme auto koupili v dobrém stavu, dostává pravidelnou údržbu a je s ním dobře zacházeno, může nám v klidu sloužit dalších deset let. U elektromobilu je to trošku jiné. Ačkoliv karoserie jsou stále ze stejných materiálů a elektrické převodovky a motory mohou vydržet velice dlouho, mají elektrovozy svůj zásadní Kryptonit.

Tím je samozřejmě akumulátor vozidla. O jeho omezené dlouhověkosti svědčí i to, že většina prodejců dává na baterii záruku pouhých 8 let a 160 000 kilometrů, podle toho co nastane první. To jistě neznamená že po vypršení garance nás auto vyplivne hned u krajnice, ale v mnoha případech se tak již stalo. A pozáruční výměna baterie v elektromobilu skutečně stojí za to.

Foto: Shutterstock

Bez auta a bez peněz

Kanaďan Jerry krátce po zakoupení vozidla zjistil, že auto má problémy s dobíjením a auto vysílá chybový kód BMS_u029. Po krátké kontrole v autorizovaném servisu bylo jasno. Baterie je KO a jedinou možností opravy je výměna za novou v hodnotě 440 000 korun. Jednoduchými počty zjistil, že se mu tato investice nevyplatí a byl nucen auto prodat na díly za pouhé 4000 kanadských dolarů, tedy 64 000 korun.

Opět zde narážíme na problém, který rozvoj elektromobility brzdí. Je jasné že jí v budoucnu nevyhneme. Ropné zdroje nejsou nekonečné, ale umožnit mobilitu jen majetnější vrstvě je prostě špatné. Dokud tedy elektrovozy nebudou dostupné i střední vrstvě obyvatel a spolehlivost jejich baterií bude o dva řády výše, nebude možné spalovací motory nahradit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Foxbusiness

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments