V Česku se objevila záhadná kruhová stavba obřích rozměrů. Je o 1500 let starší než Stonehenge

Většina lidí u nás má pojem rondel, tedy soustavu zahloubených objektů, spojený s anglickým Stonehenge, ovšem gigantická kruhová stavba byla objevena i u nás v Čechách. Dokonce svým stářím o 1500 let trumfne právě Stonehenge, protože pochází z doby před 7000 lety.

Zdatní astronomové

Zatím ale zůstává záhadou, k čemu tyto stavby sloužily. Orientace podle světových stran ale napovídá, že naši předkové už tehdy ovládali astronomii. Navíc zde pravděpodobně probíhaly i nějaké duchovní rituály, což pro změnu naznačují dochované figurky Venuší. Největším středoevropským rondelem je přitom ten, který byl nalezen poblíž Kolína. Má průměr 230 metrů.

Objekt odhalí rozdíly v obilí

V Evropě jich byly především na území naší republiky, Polska, západu Německa, Rakouska, Maďarska, a jihozápadu Slovenska odhaleny zhruba dvě stovky a stále přibývají další, především zásluhou leteckých fotografií z dronů. Všechno odhalí totiž vzdušný pohled v okamžiku, kdy dozrává na polích obilí. Rozdílná výška klasů upozorní na nerovnosti v půdě, které by jinak našemu oku zůstaly navždy skryty. Metoda Lidar (dálkové měření vzdálenosti pomocí výpočtu doby, po kterou se šíří pulsu laserového paprsku, jež se odráží od snímaného objektu) nás tak upozorní na pradávné objekty, ze kterých už v současnosti zbyly pouhé půdní valy navršené na vnějším okraji příkopů.  

Pravidelný výskyt

Podle archeologů rondely mívají průměry cca 50 – 240 metrů, obvykle se ale pohybují v rozmezí 60 – 80 metrů a vyskytují se u nich až čtyři příkopy. Pocházejí přibližně z období 1. poloviny 5. tisíciletí př. n. l. Objevují se různé teorie, k čemu mohly sloužit, například ke obranném nebo kultovním účelu. Jiné názory tvrdí, že možná šlo o místa k obchodování nebo pro společnou práci či hřiště. Nyní se hovoří o tom, že tvořily součást sídlišť založených poblíž vodního zdroje. Odborníkům neunikla také pravidelnost jejich výskytu, protože mezi nimi panují určité vzdálenosti několik kilometrů. Zřejmě byly budovány u sídlišť, která sloužila coby jakási centra. Proč lidé rondely opustili? Zřejmě prostě postupně ztratily svůj význam.

Foto: Shutterstock, zdroj: RadioPragueInternational, Archaeo3d, YouTube

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments