Kouření cigaret končí. Do dnešní doby se nehodí, stejně jako auta s výfukem

Klasické cigarety v blízké budoucnosti s největší pravděpodobností zaniknou. Nebo spíše: budou zakázány, potažmo uregulovány tak, že je vlastně nebude možné prodávat. Do dnešní doby se totiž zkrátka nehodí.

Pochopil to i tabákový gigant Philip Morris, který teď oznámil přelomovou věc. Přinejmenším ve Velké Británii po více než sto letech zmizí z nabídky klasické cigarety. Mělo by to trvat maximálně deset let. Kolem roku 2030 si tak už milovníci cigaret v ostrovním království prostě nezakouří. “Domnívám se, že ve Velké Británii se za deset let podaří problém kouření zcela vyřešit,” oznámil šéf koncernu Jacel Olczak.

Ano, šéf společnosti, která byla až donedávna založena výhradně na tom, že prodávala závislákům jejich potřebu a vydělávala na tom obrovské peníze, teď považuje kouření za “problém”. Bylo by bláhové se domnívat, že ho k tomu vede vlastní přesvědčení. Je naopak jisté, že je pod obrovským tlakem nejrůznějších vlád a nadnárodních organizací, aby tento “problém” vyřešil za kuřáky. A to se také děje. Podle vyjádření společnosti Philip Morris to bude za deset let následovně: kdo by snad stále chtěl v této době kouřit, vezme zavděk elektronickými cigaretami nebo zařízeními, které zahřívají tabák. Ty jsou považovány za méně škodlivé. Ale pozor: mnozí už mají na paškále i je, a tak tabákové koncerny oficiálně uvádějí, že jde o pouhé mezistupně k tomu, aby lidé přestali kouřit úplně.

Jak se něco takového může poslouchat akcionářům tabákových výrobců, to je zřejmě každému jasné. V podstatě to zní tak, že jejich byznys končí. Tohle rozhodnutí totiž zcela jistě nepadne pouze pro Velkou Británii.

Kuřáci se teď mohou cítit jako milovníci spalovacích motorů. Také oni mají zkrátka smůlu, protože se někdo nahoře rozhodl, že takhle to prostě dál nepůjde a je nutná nějaká alternativa, ať už s jakýmkoliv odůvodněním. Auta doplatila na emise, kuřáci doplatí zřejmě na to, že příliš zatěžují zdravotní systém. Průběh je přitom obdobný. Ještě než Evropská unie či národní vlády vyslovily definitivní ultimátum, koncerny se rozhodly převzít iniciativu a změnit se samy od sebe.

Jakkoliv jsem nekuřák a zákaz kouření v uzavřených prostorách jsem přivítal všema deseti, tohle je přeci jenom něco trochu jiného. Jde o součást širšího trendu, který se zcela určitě nezastaví u aut a cigaret. Až neviditelná menšina usoudí, že je třeba zbavit se něčeho dalšího, možná se budou divit i ti, komu cigarety nebo kouřící auta chybět nebudou.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments