Která místa v autobuse jsou nejbezpečnější. Správný výběr vás může zachránit

Dopravní nehody se nevyhýbají ani vozidlům hromadné dopravy. Je pravdou, že cestování v autobuse patří mezi bezpečnější způsoby přepravy. Ve studii uveřejněné v roce 2018 vyšlo najevo, že na miliardu cest vyšlo pouze 4,6 smrtelných poranění. To je mnohonásobně méně, než v případě osobních vozidel.

Jelikož vás máme rádi, dáme vám pár tipů, jak zvýšit svou ochranu v již tak relativně bezpečném dopravním prostředku. I autobus má svá slabá místa.

V autobuse nejlépe uprostřed a vpravo

Dlouhodobá pozorování agentur zabývajících se bezpečností dopravních prostředků vykazují poměrně stálé výsledky.

Nejbezpečnější místa na sezení jsou umístěna v oblasti u zadních dveří, které u většiny těchto vozidel jsou umístěny zhruba uprostřed. Svou situaci ještě vylepšíte, pokud najdete místo na pravé straně autobusu. Autobusům nejčastěji hrozí čelní srážky, jejichž kinetická síla dopadne nejvíce na cestující na předních sedadlech. Velmi časté jsou i nárazy na zadní část autobusu, kdy jsou zase na ráně cestující v zadní části. Místo uprostřed je podobným kolizím exponováno nejméně a síla nárazu je zde nižší.

I pravá strana má své opodstatnění. Na pravé straně jste méně vystaveni aktuální dopravní situaci. Statisticky vzato je pravá strana místem, kde dochází k nejmenšímu počtu nárazů. Nicméně velkou výhodu autobusů je jejich velikost a konstrukce. Autobusy mívají v dolních částech vozu úložné prostory a pasažéři sedí nad nimi. Případná srážka s osobákem by tedy neměla životy pasažérů ohrozit.

Foto: Shutterstock

A co MHD?

Mírně odlišná situace nastává v případě vozidel městské hromadné dopravy. Autobusy MHD jsou konstruovány odlišně a jsou o dost nižší, než jejich protějšci pro jízdu na větší vzdálenosti.

Nízká podlaha zvyšuje riziko při případné nehodě. Trochu se to vyrovnává tím, že jde o nárazy často v menší rychlosti. Nejbezpečnější jsou místa do uličky a opět na pravé části vozu. Doporučuje se i sedět proti směru jízdy, jelikož máte větší šanci se při nehodě udržet v sedle.

Foto: Shutterstock, zdroj: Business Insider

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments