Kteří psi pobrali nejvíce inteligence? Rozdíly mezi nimi jsou obrovské

Chcete si pořídit psa a potřebujte, aby byl nejchytřejší? Mnoho plemen bylo vědecky zkoumáno. Inteligence psa se odvíjí od toho, které stránky psího chování bereme v potaz. Stejně jako ta lidská inteligence má i ta psí několik různých složek.

U psa je pro učení nejdůležitější inteligence instinktu, adaptivity, pracovitosti a poslušnosti. Etolog Stanley Coren oslovil registrované rozhodčí kynologických klubů v Americe při výzkumu inteligence psů a vzešla nejinteligentnější psí plemena.  

Border kolie

Pastevecké plemeno v podobě Border kolie je učenlivé a pracovité. Jde o skvělé společníky, k pánovi silně přilne a během výcviku se naučí stovky povelů. Hodí se třeba na agility, dog dancing i frissbee.

Pudl

Pudl má také schopnost naučit se prakticky cokoliv v krátké době a dá se rychle vycvičit. Jsou to veselí společníci. Díky chytrosti se osvědčili i v cirkusech.

Německý ovčák

Německý ovčák se u nás chová nejvíc. Potřebuje výcvik. Je odvážný, sebevědomý, chytrý, učenlivý, oddaný, věrný, skvělý hlídač a často je to služební pes. Umí vyhledávat drogy, výbušniny i osoby v závalech.

Zlatý retrívr

Zlatý retrívr skvěle plave, po výcviku je dobrý společník i pro děti, má přátelskou povahu a je učenlivý. Je ideální pro canisterapii, jako asistenční i vodící pes.

Dobrman

Dobrman je nebojácný, ostražitý hlídač a obranář. Při dostatečné péči a vhodném výcviku je spolehlivý, přátelský a oddaný. Vyžaduje spravedlivé, dobré zacházení.

Sheltie

Sheltie je malý pastevecký pes, odolný a společenský, vhodní i k dětem. Je to chytré, bezproblémové a velmi oddané psí plemeno.   

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr je skvělý přítel pro děti, tolerantní k ostatním zvířatům, výborně plave i aportuje, miluje pohyb a rád vám bude dělat společnost u jakékoli činnosti.

Papillon

Papillon je hravý, veselý, empatický, věrný a oddaný společník. Jeho vrozená zvědavost ho žene neustále vpřed a při výcviku se velmi snadno učí novým věcem.

O menších psech se říká, že moc chytří nejsou. Najdou se mezi nimi ale i výjimky, jako třeba papillon. / Foto: Shutterstock

Rotvajler

Rotvajler je po výcviku oddaný, klidný a přátelský. Vyšlechtění lovci jsou dnes skvělí, empatičtí společníci a hlídači. Každé nebezpečí totiž velmi rychle vycítí.  

Australský honácký pes

Australský honácký pes má v rodokmenu kolie, psy dingo a červené bobtaily. Je to nebojácný, všestranný, mrštný, oddaný a rychlý pes, vhodný třeba i pro agility. 

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments