Lékař, který pokazil Čechům olympiádu. Koronavirus léčil kloktáním

Je to velký paradox, ale tím, kdo do české olympijské výpravy zavlekl koronavirus, kterým se nakonec nakazilo i několik sportovců a trenérů, byl jeden z lékařů. Konkrétně jde o ortopeda Vlastimila Voráčka, jenž se stará o české tenisty.

Zatímco drtivá většina sportovců prošla očkováním proti covidu, což se týká i těch, u kterých se nákaza teď projevila, Voráček se navzdory důraznému doporučení Českého olympijského výboru očkovat nenechal. Patří totiž mezi odpůrce očkování. “Očkování není podmínkou účasti na olympijských hrách. Coby štáb výpravy jsme se dohodli, že kdo není očkovaný, ten nejede. Ale nebylo ho samozřejmě možné vynucovat u sportovců nebo u realizačního týmu, i když jsme ho všem doporučovali,” uvedl pro server idnes.cz šéf komunikace ČOV Tibor Alföldi.

Jak se ukázalo, Voráček prosazoval alternativní způsob prevence vůči covidu. “Němečtí vědci nedávno zveřejnili studii, která ukazuje, že kloktání běžně dostupných ústních vod může významně ovlivnit přenášení koronaviru,” uvedl Voráček před časem pro server Vitalia.cz. Tento výzkum skutečně probíhá, zatím však nebylo potvrzeno, že by se na podobné metody dalo skutečně spolehnout. A případ samotného Vlastimila Voráčka ukazuje úskalí takového přístupu.

Množství virů se kloktáním sníží, protože dezinfekce ústní vodou je likviduje. Virus se tak výrazně redukuje,” hlásal Voráček. “Sám ústní vodu používám, v době pandemie koronaviru několikrát denně, a doporučuji to svým pacientům. Nezáleží na tom, jakou ústní vodu používáte, testy dokázaly, že podobně fungují všechny běžně dostupné v drogeriích.” Ortoped také dodal, že u dětí by mohly fungovat pastilky a bylinné kapky.

Vlastimila Voráčka pojí přátelství se známým fyzioterapeutem Pavlem Kolářem, díky kterému se dostal mezi sportovce. Teď to vypadá, že přinejmenším některým z nich svým neopatrným přístupem zničil jejich sen.

Spekuluje se také o tom, že by olympiáda v Tokiu mohla být znovu zrušena či přerušena, protože počet nakažených se rozrůstá, k čemuž bohužel nemálo přispívá i česká výprava.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments