Lékař ze Slaného varuje rodiče. Covid-19 způsobuje u dětí závažné onemocnění, které se rychle šíří, prozradil i příznaky

Přestože se dosud mělo za to, že koronavirus nezpůsobuje dětem závažnější problémy, nakonec se přeci jen ukázalo, že takové štěstí mít nebudeme. Děti sice nemívají závažný průběh akutní fáze infekce jako starší jedinci, ale to neznamená, že by covid-19 v jejich tělech nenapáchal velké škody.

S tím, jak se koronavirus šíří českou populací, přibývá také případů vážného postižení dětských pacientů, které byly dříve výjimečné. Znovu na tento závažný a stále podceňovaný problém upozornil primář dětského oddělené Nemocnice Slaný.

U dětí ve věku 0 – 19 let za 2 – 6 týdnů po prodělané infekci (ale POZOR! – děti mohly prodělat infekci zcela nepozorovaně, rozhodně nemusí mít pozitivní výtěry!) se může vyskytnout velice závažné onemocnění, které se nazývá zkratkou PIMS (Pediatric Inflammatory Multisysteme Syndrome),” uvádí primář Jiří Havránek na facebookovém profilu nemocnice, kde na sebe přikládá i přímý kontakt.

Rozhodl jsem se vás informovat veřejně, neboť onemocnění bohužel není vzácné (na dětských odděleních pražských klinik leží aktuálně již řada dětí s tímto onemocněním a i my jsme již diagnostikovali pacienta ze Slaného). Onemocnění může být život ohrožující a rovněž může mít vážné následky. Na druhé straně včas podchycené je vyléčitelné! Nás lékaře na dětském oddělení vede snaha udělat vše proto, abychom mohli podchytit pokud možno všechny potenciální pacienty a aby nám zbytečně neumíraly na COVID-19 i děti,” uvádí primář Havránek.

Vážené maminky, tatínkové, babičky i dědečkové,obracím se na vás jako primář dětského oddělení Nemocnice Slaný s…

Posted by Nemocnice Slaný on Tuesday, February 2, 2021

Příznaky zánětlivého multisystémového syndromu

  • horečka vyšší než 38,5 C trvající 3 a více dní
  • vyrážka
  • popraskané zarudlé rty, zarudnutí v dutině ústní a zbarvení jazyka do sytě červené (připomíná barvu malin)
  • otok hřbetů rukou a nártů nohou a olupování kůže na dlaních nebo ploskách
  • nehnisavý zánět spojivek
  • průjem, zvracení nebo bolesti břicha

Pokud jsou vedle horečky přítomny dva a více příznaků, je podle Havránka neprodleně nutné navštívit dětskou ambulanci.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments