Odejděte, vyzvali přední vědci ministra Blatného. Už jen škodí

Ministr zdravotnictví Jan Blatný kupí přešlap za přešlapem. Naposledy odmítl pomocnou ruku Německa, které nabízelo převoz pacientů z nemocnice v Chebu do nedalekého přeshraničního zařízení. Bylo by prý symbolické, kdyby se Česká republika o své pacienty nedokázala postarat sama, a tak je bude raději převážet do geograficky mnohem vzálenějších oblastí ve vnitrozemí. O pár chvil později potom Blatný pohovořil o tom, že situace v českých nemocních začíná být kritická, protože se nedaří srazit čísla nově nakažených i hospitalizovaných. Ta naopak začala znovu růst.

Někteří z předních českých vědců už se na představení Jana Blatného v čele resortu zdravotnictví nemohou dívat. Uchýlili se tak k neobvyklému kroku, kdy ho vyzývají k odstoupení. Za Iniciativu Sníh, která sdružuje špičky v oboru epidemiologie či virologie a s níž konzultuje i premiér Babiš, to učinil imunolog Zdeněk Hel.

Pan ministr Blatný zatvrzele odmítá pomoc Německa. Ze strany Německa jde o symbol dobré vůle, přátelství a soudržnosti mezi sousedy, o symbol Evropanství. Stejně, jako pan ministr odmítá pomoc vědecké komunity, odmítá pomoc Evropy. Pane ministře, odstupte,” napsal na svůj facebookový profil Zdeněk Hel. Poukázal rovněž na to, že Blatný odmítá konzultace se skutečnými odborníky a není tedy jasné, čím se řídí. Je pravděpodobně zcela izolován a přijímá pochybná rozhodnutí.

Imunolog Hel poukázal také na závažnou skutečnost, která jde čistě za současným vedením ministerstva zdravotnictví. Na rozdíl od jiných zemí totiž vůbec nevíme, nakolik se tu šíří ona často skloňovaná britská varianta koronaviru, která může v příštích týdnech a měsících zamíchat kartami. “Ministerstvo zdravotnictvi dlouhodobě zanedbává monitorování virových variant na území ČR. Nevíme tedy s jistotou, zda je za situaci zodpovědná britská varianta viru,” uvedl Hel. To je věc, která je jednoznačně škodlivá a vyplývá ze současné nekompetence resortu. Ostatně, ještě před několika dny si Blatný dovolil tvrdit, že se britská mutace v České republice komunitně nešíří, ačkoliv bylo jasné, že se tak děje. Jenže ministr se přidržel osvědčeného “když to nemáme potvrzené, tak to není”.

Podobně to vidí také imunolog Václav Hořejší. “Pan ministr u mě ztratil důvěru, když se v pořadu Otázky Václava Moravce hloupě snažil zmenšit ta hrozná čísla, která u nás jsou,” řekl Hořejší pro idnes.cz. “Pro mě už je pan ministr, abych tak řekl, ‚odkecanej‘.

Podle zdrojů z okolí vlády už by byl Jan Blatný dávno odvolán, pokud by za něj však byla k dispozici nějaká náhrada. Tu se však premiéru Andreji Babišovi stále nedaří najít. Spekulovalo se o Romanu Prymulovi, ale ten se podle svých slov na ministerstvo zdravotnictví vracet nechce. Odmítají také postupně oslovovaní ředitelé fakultních nemocnic.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments