Lékaři odhalili jeden z prvních příznaků covidu-19. Většina lidí si ho nevšimne, přitom může být klíčem k zastavení epidemie

Málokterá nemoc se může pyšnit takovou řádkou příznaků jako právě aktuální hrozba číslo jedna, tedy covid-19. Na jedné straně se vyznačuje běžnými příznaky jako mnoho dalších nemocí, mezi něž patří horečka nebo kašel, na té druhé straně potom zaujala symptomy velmi specifickými, mezi něž patří zejména ztráta chuti a čichu, které se přitom nemusí vrátit ani po několika týdnech.

Bizarní sucho v nose

Vědci se nyní snaží odhalit co možná nejvíce méně nápadných příznaků covidu-19, které se mohou objevovat u zdánlivě bezpříznakových osob. Právě ty jsou totiž velkou hrozbou z hlediska celkového šíření pandemie. Neví, že koronavirus mají, a proto ho bezelstně roznášejí dále. Právě z této skupiny se rekrutuje nejvíce takzvaných superpřenašečů. Někteří vědci jsou však přesvědčeni, že zcela bezpříznakový je málokdo. Jde jen o to, dokázat patřičné projevy nemoci odhalit a dotyčné včas izolovat.

Velký krok v tomto směru nyní učinili španělští vědci, kteří ve své studii poukazují na jeden z příznaků, jež by se měl objevovat jako jeden z prvních, možná úplně první ze všech. Vědci přišli na to, že přibližně 70 % pacientů, u nichž byl potvrzen koronavirus, mělo před jakýmkoliv jiným příznakem sucho v nose. Obvykle tomu nepřikládali velkou váhu, a to zejména proto, že je v té době nic jiného netrápilo. Kašel či problémy s dechem se přidaly až později, a to jen u některých subjektů zahrnutých ve studii.

Izolace lidí s ranými příznaky

Pacienti pro potřeby studie tento pocit popisovali jako zvláštní. Zpětně si uvědomovali, že něco podobného v nose asi ještě nikdy necítili. Někteří z nich volili slova jako “bizarní pocit v nose”, který nedokázali blíže specifikovat.

Vědci upozornili, že jde pravděpodobně o jeden z prvních symptomů toho, že se koronavirus usídlil na sliznici v nose, odkud často pokračuje do nervů. Také proto je tento příznak často následován ztrátou chuti a čichu. Lidé zvláštní příznaky v nose pociťovali v průměru dvanáct dní, což je poměrně dlouhá doba.

Podle vědců by stálo za to zaměřit se na podobné příznaky, které jsou poměrně specifické a zároveň se objevují pravděpodobně velmi záhy po nákaze. Pokud by se podařilo lidi, kteří je pociťují, včas izolovat, podařilo by se tak epidemii dostat pod kontrolu výrazně dříve.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments