Letecké snímky odhalily obrovskou zeď v Jordánsku. Vědci tápou v tom, k čemu sloužila

Slyšeli jste již někdy o dlouhé a poměrně nízké zdi, která se táhne Jordánskem a dosahuje délky 150 kilometrů? O její existenci se dlouho mezi širokou veřejností nevědělo. K čemu sloužila a od kdy o ní víme?

Kdo si jako první tajemné zdi povšiml?

O existenci jordánské zdi se veřejnost dozvěděla až po roce 1948, kdy byla poprvé spatřena z letadla britským diplomatem Sirem Alecem Kirkbridem. Přestože v současné době již zeď nevypadá jako kdysi, dá se z nalezených pozůstatků usuzovat, že nebyla vyšší než jeden metr. Právě tato nízká výška vedla archeology k domněnce, že zeď oddělovala zemědělské oblasti od pastvin, což by potvrzovala také analýza půdy na obou stranách zdi. Ale bylo tomu skutečně tak?

Původní vzhled zdi a záhadné věže

Z pořízených leteckých snímků bylo očividné, že dříve byly součástí zdi také věže. Ty ale mohly být postaveny mnohem déle, možná až v době, kdy už zeď stála. Podle vědeckých týmů mohly být věže vyžívány jako azyl, místo k přespání nebo jako úkryt pro lovce. Díky kusům keramiky, které byly v pozůstatcích věží a v okolí zdi nalezeny archeologové určili, že zeď byla postavena v nabatejském obdobím, ovšem její účel je stále neznámý.

Foto: Shutterstock

Khatt Shebib

Oficiální název zdi zní Khatt Shebib. Pojmenování pochází z arabštiny. Khatt znamená čára a Shebib je jméno panovníka, který údajně stál za stavbou zdi. Přestože je tento název méně používaný, je považován za oficiální.

Až někdy uslyšíte zmínku o Khatt Shebib, budete vědět o čem je řeč a kde se zeď nachází. Zda se ovšem podaří někdy v budoucnu zjistit k čemu zeď původně sloužila, na to si musíme počkat. V současné době se totiž o jejím účelu vedou pouhé dohady, ale žádný z potenciálních účelů, ke kterým mohla zeď sloužit, nebyl doposud potvrzen.

Foto: Shutterstock, zdroj: Live Science

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments