Lidé v Česku si pořádně zavařili. Nedostanou skoro žádný důchod, ale ještě o tom neví

Všeobecně se říká, že lidé v současné mladé a střední generaci by už neměli tolik spoléhat na státní důchod, ale měli by myslet na zadní kolečka vlastními promyšlenými kroky. To znamená určitou formu spoření nebo investování, jež potom nakumulují určitý obnos peněz, z něhož se dá ve stáří říct.

Lidé si zavaří

Velcí pesimisté potom mluví o tom, že důchodový systém je neudržitelný a důchody už za pár desítek let stejně žádné nebudou. To je však do značné míry přestřelené, jelikož výplata důchodů na základě sociálního pojištění je jedním z hlavních úkolů státu, a pokud by toho nebyl schopen, pozbývá v podstatě své funkce.

Jak je to tedy reálně? Důchody v určité formě budou vždy a pravděpodobně to s nimi nebude tak špatné, jak se dnes kreslí. Jedna věc je totiž, kolik peněz je v důchodovém systému, druhá potom, jak moc si ho může dovolit stát dotovat. A jak vidíme, státy nemají problém s financováním na dluh, takže se tato koule bude zřejmě valit dále.

Ze strany systému žádné velké překvapení tudíž nehrozí. Lidé si ovšem mohou velmi jednoduše zavařit sami a také už tak mnozí dlouho činí, aniž by si to uvědomovali. Problém je v tom, že jak je tuzemský trh práce rigidní a svázaný, začíná stále více lidí pracovat na volné noze na živnostenský list.

To je běžné u profesí, jako jsou instalatéři, advokáti nebo opraváři, ovšem dnes jsou OSVČ i lidé vykonávající kancelářskou činnost v jedné firmě, což de facto znamená švarcsystém. Ten je sice zakázaný, avšak není to nijak zvlášť vymáháno. Takže je to vlastně ze strany řady firem podporováno či dokonce vyžadováno.

Foto: Shutterstock

Teď výhoda, časem problém

A i sami lidé jdou často rádi touto cestou, jelikož vidí, že jim na účtu přistane více peněz. Málokdo si však klade otázku, jak je to možné. Důvodem je obvykle to, že si většina živnostníků platí jen minimální zálohy na sociálním pojištění, což ale má své důsledky. Zejména potom ten, že budou také čerpat minimální možný důchod, což může být velký problém.

Pokud s tím počítáte a tvoříte si rezervy v průběhu života sami, může se to vyplatit, jelikož si ušetříte více a zhodnotíte peníze lépe než stát. Pokud ale jedete na doraz a do toho si platíte malé zálohy, může vás výše důchodu nemile překvapit.

Čtěte také: Češi mohou kasírovat 13. důchod. Většina se ale o nějakých 20 tisíc korun připraví, protože udělají chybu

V takovém případě není výjimkou, že vám bude vypočten důchod někde kolem 10 až 11 tisíc korun, a to v době, kdy průměr už přesáhl dvacet tisíc. Už pak nemáte šanci to žádným způsobem zvrátit a obvykle vám nezbude než dále pracovat. Nejde přitom o žádné výjimky, úřady každoročně registrují stále více takovýchto lidí a ten opravdový náběh stovek tisíc živnostníků v rámci švarcsystému teprve přijde. A bude to zřejmě velké mrzení.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

10 názorů k článku “Lidé v Česku si pořádně zavařili. Nedostanou skoro žádný důchod, ale ještě o tom neví

    1. Ty prasata na Hradě i snížili lidem v Exekuci nezabavilnou částku ze srážky výplaty a důchodů…. prasata

  1. Stát lidem na důchod vyplácí jejich vlastní peníze, které odvedli na daních a státu se zúročili. Tak ať stát zruší daně a lidé si je budou odkládat na stáří, třeba na spořícím úctě. Jak jednoduché.

  2. Dnešní důchodce utáhnout musíme. Našetřit si na důchod taky musíme. Na byt,pozemek a vše ostatní co kdysi pracující lidé dostali přídělem zdarma si musíme taky našetřit, ale nevím už opravdu z čeho. Když už to vše zvládneme a u toho se nám podaří vychovat 2-3 děti tak za odměnu se místo důchodu budem rozčilovat na nenažrané managery a politiky s platy které si jen tak sami odkývou , přece v Evropě nebudou pod průměrem. Super vyhlídka co lidi🥴

  3. Ti co si platí málo, na ty doplatí ti co jim strhávají z vysokých příjmů. Potom brečí, že maji malé důchody a pobírají ještě sociální podpory. Nakonec jsou na tom i lépe než ženy které poctivě pracovaly 46let.

  4. Jak ukázala poslední léta tak spoření je málo výnosné. Dokonce některé důchodové fondy prodělaly i několik tisíc za rok. Inflace nás na úsporách okradla 18%. To je však velice optimistické tvrzení. Při růstu cen o 50-200% a někdy i více jsou to jen statistické kejkle. Jediné průběžný systém s odpovědným vybíráním od všech a s sanovanim ze státního rozpočtu % ze zákona, jako armáda, zdravotnictví a jiné provozni náklady státu. Naše důchody nejsou vysoké. Náš stát vydává na důchody 8% HDP průměr EU je 12 %, vyspělé Evropské státy dávají 14-16% HDP. Nikdo neví co bude za rok nebo dva. Naše vláda má starost co bude v roce 2050. Je to jen finta jak okrást lidi teď. Kalousek a Drabek taky měli zájem o naše děti a vnoučata. Nakonec prosadili stovky miliard na Církevní restituce včetně valorizací až do roku 2042. To jim najednou o děti a vnoučata nešlo? Rakušan podepsal dohodu, buď brát migranty nebo platit za každého odmítnutého 1/2milionu ročně. Nejednou jim nevadí, že jsou to dva průměrné důchody? K tomu tady máme ještě 1/2 milionu Ukrajinců. Farizejství dnešní vlády nezná hranic. Je to fialový hnus.

  5. Proč nejsou peníze na důchody. Za 1vé. Klaus st. peníze na důchodovém účtu cca 300 miliard rozpustil ve SR, za 2hé. OSVČ povinně zvýšené platby na sociální pojištění podobně jako zaměstnanci. No a aby byly peníze na důchody, penize z dividend ČEZu ne do SR a těm 30 % Křetinským, Tykačovi, americkým fondům BlackRocku ad., ale na důchodový účet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *