Lidem zvyšují ceny energií. Na klimatický summit ale přiletělo 400 tryskáčů, které vypustily 13 tisíc tun emisí oxidu uhličitého

Boj proti klimatické změně je v plném proudu a už ho naplno začínají pociťovat i domácnosti, kterým se zdražuje elektřina a plyn v důsledku vypínání či zdaňování neekologických výrobních zdrojů těchto energií. K dalšímu zpřísnění se státy zavázaly na klimatickém summitu v Glasgow, kde se však k omezování přihlásily především Spojené státy americké a Evropská unie. Naopak Čína zůstává u stávajících cílů, které až do roku 2030 počítají s navyšováním emisí a teprve následným poklesem.

Není nic horšího než tryskáč

Rozruch však na klimatickém summitu vzbudilo něco trochu jiného. Hlavy států, šéfové firem a miliardáři, kteří všichni deklarují zájem o záchranu klimatu, se do Glasgow totiž dopravili svými soukromými tryskáči. Podle serveru News.com.au jich bylo přinejmenším 400, ovšem následně přibyly ještě další.

Zatímco například Evropská unie bojuje proti spalovacím motorům v autech, její představitelé dosud žádným způsobem neomezili lety v tryskáčích, které jsou přitom z hlediska produkce emisí CO2 výrazně horší. “Není možné dostatečně zdůraznit, jak špatné jsou soukromé tryskáče pro životní prostředí. Je to jednoznačně nejhorší způsob cestování,” uvedl Matt Finch z organizace Transport and Environment pro deník Sunday Mail.

Průměrný soukromý tryskáč, a to teď nemluvíme o Air Force One, vypouští dvě tuny CO2 za každou hodinu svého letu. Soukromé tryskáče jsou prestižní, ale nemůžete se ubránit obvinění z pokrytectví, když je používáte a přitom bojujete proti klimatické změně,” dodal Finch.

Foto: Shutterstock

Šéfka EK letěla tryskáčem z Bratislavy do Vídně

Expert pro vytvoření kontextu dodal, že celková uhlíková stopa průměrného člověka, včetně všech jeho cest a všeho, co zkonzumuje, je přibližně osm tun CO2 za rok. To se tedy rovná čtyřem hodinám letu jednoho tryskáče.

Podle odhadů vytvoří 400 tryskáčů na své cestě na klimatický summit a zpět přibližně 13 tisíc tun oxidu uhličitého.

Velké kritice za nadužívání soukromého letadla čelí také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta totiž tryskáč použila i k přeletu mezi Vídní a Bratislavou, které dělí pouhých padesát kilometrů, jak informoval server Brussels Times.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příjemné procházky malebnou krajinou patří ke koloritu životního stylu v České republice. Vždyť jsme zemí turistických klubů a například nikde jinde na světě nenajdete tak skvěle značenou síť turistických stezek. Nejlepší na tom je, že na rozdíl od mnoha jiných zážitků jsou procházky zcela zdarma a dostupné pro každého stejně, ať už je to boháč nebo člověk, který má hluboko do kapsy a nic moc jiného si dopřát nemůže. Vstup zakázán To vše je teď ale ve velkém ohrožení. Přichází totiž novela o myslivosti, která opravdu nečekaně zasahuje do možnosti procházet se na mnoha místech. Jde o to, že majitelé budou mít mnohem větší kontrolu nad svými lesy. Možná si říkáte, že ty přeci v Česku vlastní především stát, jenže tak tomu vůbec není. Možná ani netušíte, kolikrát jste se na svých toulkách přírodou procházeli v lesním porostu, který někomu patří. Vy jste ho ale mohli zcela volně prozkoumávat, bez jakýchkoliv omezení. To už napříště nemusí být možné, jelikož novela dává majitelům lesů značné možnosti, jak s nimi nakládat. Předně jde o to, že kdo vlastní alespoň 50 hektarů lesa, může si tam zřídit oboru a veřejnosti zakázat, případně výrazně omezit přístup. Lze si ostatně představit i situace, kdy taková obora bude zřízena nikoliv za účelem myslivosti, ale prostě proto, aby měl někdo svůj les jen sám pro sebe, popřípadě proto, aby zde mohl za vstup či průchod vybírat poplatky. Odborníci mají obavy Mohlo by tak dojít k naprosto bizarní situaci, kdy se vydáte na nějakou túru, ale v jejím průběhu budete muset několikrát zaplatit jakési mýto za průchod lesa. Český svaz ochránců přírody proto už bije na poplach a varuje před tím, že běžní lidé jednoduše ztratí přístup k velké části přírody, která jim byla dosud přístupná. “Podle Ministerstva zemědělství se nyní bude oplocení obor (někdy o délce několika km) posuzovat jako drobná stavba a tedy bez povolení stavebního úřadu. Hlavním argumentem ministerstva je přitom ochrana a posílení vlastnických práv,” uvádějí k tomu ochránci přírody. Čtěte také: EU zakáže oblíbené potraviny. Tohle už si v Česku nikdy nekoupíte. Lidé jsou z toho na větvi Dnes je v České republice přibližně na 200 obor, ovšem jakmile vejde zmíněná novela v platnost, jejich počet se pravděpodobně hodně rozšíří. Je pravdou, že účelové zřizování obor se může dostat do rozporu s právem na obecné využívání lesa, ovšem je otázkou, zda bude stát schopen vše náležitě hlídat a kontrolovat. Nehledě na to, že zvířatům budou narušeny jejich přirozené koridory. Foto: Shutterstock, zdroje: ČSOP, ASZ 1SdíleníSdíletTweet [...]
Zdá se, že v České televizi byla rozehrána skutečně velká hra. Velké změny se očekávaly už poté, co loni nastoupil nový generální ředitel Jan Souček. Avšak ten se několik měsíců držel velmi zkrátka a do personálií příliš nezasahoval. Tu a tam se ovšem objevovaly náznaky, že se přeci jen něco chystá. Už to propuklo Například na konci loňského roku skončil kontroverzní moderátor Jakub Železný, byť to bylo vysvětleno tak, že si bere volno na vlastní žádost. Takovýchto případů ale postupně přibývalo. Na neplaceném volnu je nově také známý redaktor Jiří Hynek, který se podle všeho zamotal do kauzy IKEM a čelí podezření, že se snažil ovlivňovat vysílání a reportáže ve prospěch jedné ze stran. Do sporu se Součkem se pustil i známý moderátor Václav Moravec, kdy stížnost na něj se řešila na etickém panelu České televize. Zatímco tento panel se ho zastal, generální ředitel jeho rozbor nepřijal a požadoval ho více zdůvodnit, což je veřejně bráno jako podkopávání Moravcovy pozice a zpochybňování práce etického panelu, který tvoří vážené osobnosti z akademického a odborného světa. Respektive byl jimi tvořen, jelikož se stala skutečně nečekaná věc. Coby vyjádření nesouhlasu s postupem ředitele České televize totiž kompletní etický panel rezignoval. Nezdá se však, že by to Součka nějak zvlášť popudilo. Ústy své mluvčí označil bývalé členy za lidi někdejšího ředitele Petra Dvořáka s tím, že do panelu vybere nové členy. Musí se to vyřešit Každopádně už je naprosto jasné, že v České televizi zuří souboj dvou křídel. Nový ředitel se zjevně rozhodl skoncovat s odporem, který proti němu vytváří dlouholetí zaměstnanci, kteří jsou většinově loajální právě Dvořákovi. V takovém prostředí, kdy řadoví zaměstnanci házejí šéfovi klacky pod nohy, se pochopitelně nedá pracovat, a tak je třeba celou situaci vyřešit. Čtěte také: Česká televize rozzuřila Čechy. Zvyšuje poplatek a platit ho budete muset i za mobilní telefon Vše se přitom děje v době, kdy Česká televize nemá velkou podporu veřejnosti, jelikož lidé si stěžují na nevyvážené zpravodajství. Do toho navíc ČT požaduje navýšení koncesionářských poplatků, což je také mimořádně nepopulární téma. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Kakao astronomicky zdražuje, čokoládová vajíčka jsou na splátky, výrobci typu Marsu potajmu snižují gramáž tyčinek, v Kit Kat nenápadně ubylo čokolády. A bude hůř – tuna kakaových bobů včera prvně v historii uzavřela na ceně přes 200 000 korun Tak draho ještě nebylo Kakaové boby jsou nejdražší v novodobé historii. Tuna kakaových bobů včera poprvé v historii na newyorské burze uzavřela na úrovni převyšující v přepočtu 200 tisíc korun, vyplývá z údajů agentury Bloomberg (viz graf níže). Konkrétně nyní tuna bobů vyjde na 209 719 Kč. To je skutečně jejich nejvyšší korunová cena za celé období od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. Přitom průměrná korunová cena tuny bobů v období od ledna 1993 až do včerejška činí 49 092 korun (viz graf níže – vodorovná křivka). Včerejší uzavírací cena je tedy více než čtyřnásobná oproti dlouhodobému průměru. Rekordní je ovšem cena kakaa také v dolarech. Tuna bobů včera obchodování uzavřela na cenovce 8939 dolarů. Přitom průměrná burzovní cena bobů se v období od roku 1959 do letoška pohybuje kolem 1727 dolarů. Nynější cena je tedy více než pětinásobná, ač toto vyjádření nebere v potaz inflační znehodnocování dolaru. Za posledních dvanáct měsíců kakaové boby v dolarech zdražily o zhruba 210 procent. Bezprostředním důvodem je vlna veder v kombinaci se značnou vlhkostí, která letos v únoru zasáhla země jižní části západní Afriky, včetně Pobřeží slonoviny a Ghany, které představují dva světově vůbec největší producenty kakaových bobů. Teploty v dané části Afriky v únoru stoupaly až na 40 stupňů Celsia. Pocitová teplota však kvůli zvýšené vlhkosti dosahovala až k padesáti stupňům, protože vlhké ovzduší omezuje možnost pocení se, tedy přirozeného ochlazování se organismu. Experti abnormální počasí dávají do souvislosti s procesem klimatických změn. Bude ještě hůř Abnormálně vysoké teploty však ohrožují také právě kakaovníky. Již v dubnu přitom tradičně začíná jedna ze sklizňových sezón roku. Obchodníci s kakaem se domnívají, že sucho poničilo úrodu tak rozsáhle, že jsou současné cenové nárůsty opodstatněné – a mnozí dokonce soudí, že cena půjde ještě výše. Podle únorové analýzy americké banky Citigroup mohou kakaové boby zdražit až na úroveň 10 tisíc dolarů za tunu, a to v během následujících měsíců. Jen letos přitom kakaové boby zdražily na burze v New Yorku o 113 procent. Tento dramatický letošní nárůst přitom ještě na pulty obchodů v Evropě nedorazil. Současné ceny čokolády a výrobků z ní odrážejí v Evropě, včetně Česka, tak maximálně jen loňské zdražení kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí. Letošní zdražení bobů se kvůli předzásobování výrobců čokolády zatím v její ceně neprojevuje. Jenže časem se samozřejmě projevovat začne. I zákazníci v Česku se tak musí připravit na zdražování čokolády a čokoládových výrobků. Nebo na nenápadné zmenšování velikosti tabulek čokolády nebo třeba gramáže čokoládových tyčinek – při zachování ceny, ovšem. Takto prudce vystřelila cena kakaa v posledních týdnech. / Foto: Lukáš Kovanda Výrobci snižují gramáž Již loni reagoval na růst cen kakaových bobů cukrovinkářský kolos Mars, jehož tyčinky jsou dobře známé také v Česku. Mars potajmu snížil gramáž své čokoládové tyčinky Galaxy, aniž by tedy ovšem snížil také její cenu. V podobném duchu – a kvůli pokračujícímu růstu cen kakaa ještě intenzivněji – budou v nadcházejících měsících reagovat na situaci také další výrobci cukrovinek a čokolády. Klíčový rival Marsu, společnost Hershey, už nenápadně snížila obsah čokolády a kakaového másla ve své klasické tyčince Kit Kat, dobře známé opět i konzumentům v Česku. Čtěte také: Ceny potravin v Česku brzy znovu vystřelí vzhůru. Ekonom prozradil datum. To snad není možné Výrobci cukrovinek začínají ve zvýšené míře nahrazovat čokoládu ve svých výrobcích třeba karamelem, místo kakaového másla zase uplatňují třeba lacinější palmový olej. Do toho dochází ke zmíněnému zmenšování, „smrskávání“, gramáže či velikosti tyčinek a jiných výrobků, a to při zachování ceny, tedy v souladu s praktikou označovanou jako „smrskflace“. Přesto výrobce cukrovinek nakonec zdražující kakao dožene. Ne všichni zákazníci budou tolerovat levnější náhražky a sníženou gramáž za nezměněnou cenu. Banka Morgan Stanley nedávno zhoršila své doporučení ohledně akcií zmíněné čokoládovny Hershey. Růst cen kakaa, jenž započal v polovině loňska, podle banky na Hershey plně dolehne v příštím roce. Už od začátku loňského května se ale její akcie propadly o takřka třicet procent. Čtěte také: Kaufland v Česku spustil úžasnou novinku. Je to tady, konečně tu nakoupíte za ceny jako v Polsku Malou ochutnávkou toho, co vše se ještě může na trhu s čokoládou stát, je nynější předvelikonoční dění v Brazílii, tedy v zemi, kde lidé oslavě Velikonoc tradičně přikládají poměrně silný význam. Někteří tamní prodejci oblíbených čokoládových vajíček je už kvůli růstu ceny nabízejí na splátky. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

31 názorů k článku “Lidem zvyšují ceny energií. Na klimatický summit ale přiletělo 400 tryskáčů, které vypustily 13 tisíc tun emisí oxidu uhličitého

  1. Panstvo je odvěků furt stejné. Rádo káže ostatním lidem vodu, ale samo chlemstá víno. Lidem teď naordinuje tvrdou agendu Green deal, ale samo se o své požitky připravit nenechá. Na to se můžete spolehnout. Panstvo nebude žrát červy místo masa, ani se nevzdá cestování letadly po celém světě. Nebojte se budou mít výjimky. Vsadím se, že panstvo si prosadí výjimku pro drahá auta s velkoobjemovými spalovacími motory, jako je Bentley, Bugatti Chiron apod, ve kterých panstvo tak rádo ukazuje svoje postavení. Panstvo se nenechá připravit o požitek z jízdy za zvuku obřího spalovacího motoru.

  2. Žádný strach, když bude nejhůř, odpojím plynový kotel a nasadím starý na tuhá paliva. Vždy obejdu kontejnery, tam se najde něco k pálení plasty, hadry, papír, hlavně aby to hodně čoudilo. Já jim ukážu uhlíkovou stopu. Tryskáčová elita šmejdů.

    1. Jo,a potrestáte touto stupiditou nejvíce vaše děti a vnuky,kteří to budou dýchat.Opravdu “chytré řešení”.
      V našem městě je taky pár vykuků,kteří pod rouškou tmy,pálí na zahradě bordel a pet flašky,zatím co druzí to vozí na hospodářský dvůr .nebo třídí odpad.

  3. Globalizace su ukázala v plné parádě.Volný pohyb kapitálu slouží jen k dobytí kořisti.Vyzobává jen hrozinky a přeletí na úrodnější pole.Mýlil se Regan i Lady s Gorbačovem.Rus měl štěstí že se dostal k moci Putin a ukončil odliv kapitálu.Čína vycítila slabost nastoleného spekulativního systému ani se nepokoušela otevřít svou ekonomiku světovým žralokům.Ano je vítěz Čína a my jsme poraženi a bude z nás ještě levnější pracovní síla než jsme byli posledních 30 let.Nebudeme to jen my Češi,ale i západní Evropa,která má k tomu jak z hráze do rybníka.

  4. Je to celé jeden velký podvod,přečtěte si na YouTube článek gigantický klimatický povod a řešení pro planetu zemi,v tomto cirkusu jde hlavně o Nord Stream 2 a samozřejmě o prachy

    1. Jo, být to tak koncem 70.let minulého století, tak nastoupily italské Brigatte rossi, či německé Frakce Rudé Armády (RAF), nebo Carlos Iljič Sánchez (Šakal) a byl by v Glasgow jiný fičák, než demošky 100.000 vymaštěných zelených GRETÉnů. Těchhle 100.000 rudozelených magorrrů akorát roznese ještě víc koronáče při té mačkačce jako u 4% teplometů bez rozestupů a bez čumákovníků.

  5. Ono se to týká více lidí ,nejen elity….to nejsou jen tryskáče ,to je i zbytečná formule 1 a všechny automobilové a moto závody, ale fakt je , že by elita měla jít příkladem…takhle to vypadá jak ,když si z lidí dělají dobrý den…

    1. formule 1 úplně zbytečná není – je to výzkumné oddělení pro běžná auta. Formulový motor dnes dosahuje účinnosti přes 50 % a má 1,5x menší uhlíkovou stopu než elektromobily.

      1. Ono toho je víc ,co třeba spalování pneumatik v zatáčkách? a něčím se musí taky na ty závody přepravit ,takže kamióny ..Něčím se i přepravuje servis tým, se svým vercajkem ,nejspíš taky kamióny..za tím vším je uhlíková stopa…

  6. To je v pořádku,luza musí vidět ,kdo je vrchnost,i když v dějinách ta vchnost i o hlavu přišla,možná ten čas už nastal

  7. Tak si to shrneme ! Ten ocas, co psal ten titulek je buďto úplně blbej nebo jen po nějakým jiným blbovi blbě překládal. Rozpočítáno na jedno letadlo je množství emisí oxidu uhličitého 32 500 tun a to je přátelé skoro 40 miliard metrů krychlových tohoto plynu. Nedokážu si představit žádnou “pozemskou” technologii, která by to dokázala. Ale možná si jen spletl kilogramy a tuny, co mi víme.

    1. Podle odhadů vytvoří 400 tryskáčů na své cestě na klimatický summit a zpět přibližně 13 tisíc tun oxidu uhličitého. Je nemožné aby jedno letadlo vytvořilo 32 500 tun.

    2. Palivo se směšuje se vzduchem v poměru okolo 1:14. Vstoupí – li do motoru 1 tuna paliva, spálí se k tomu 14 tun vzduchu (a tedy 2,8 tuny kyslíku) z jedné tuny paliva tak vznikne cca 1 tuna vody a 2,5 tuny CO2. 32,5 tuny CO2 vznikne z 13 tun paliva a to je u tryskáče celkem normální spotřeba.

    3. Naprosto s vámi souhlasím. Dnešní novináři, ale i politici, jsou vesměs humanitního vzdělání. Rozlišit jimi milion od miliardy je mnohdy úkol nadlidský, obzvláště, když milion i miliarda začíná předponou mili. Jinak, mluvit umí do všeho.

      1. Po Janovi jste druhý, který právě dokázal, že matematika 3. třídy je nad síly některých diskutujících. Tupá ovce, které stačí něco našeptat a okamžitě začne bečet. Že uhodnu koho jste volil?

  8. Novodobá šlechta, co jiného k tomu dodat. Poddaní si utáhnou opasky a na zámcích se bude hýřit. Mám pocit, že bychom pomalu měli provést defenestrace. Jenom že, pak by se objevila další šlechta a nic by se nezměnilo.

  9. Kapitalismus, dnes už jenom turbo-kapitalismus je na konci své po staletí fungující existence. Ta měla za bázi vždy a jenom nové a perspektivní trhy, ty ale došly a Putin nás dál na východ nepustí. Naopak nás bude držet pod krkem díky našemu Napoleonovi ze senátu, a dalším sankcím které jsme na Rusko nastavili. Jsme nepřátelé Ruska společně s USA a na to můžeme být právem hrdí. Máme zde politiky, kteří se zabývají ve své placené pracovní době věcmi, které nejsou tak důležité. Trhy jsou dnes přeplněné a přehřáté už několik let, vyrábí se aby se držela zaměstnanost na dluh. Úvěry u bank se u průmyslu nachází na neuvěřitelné výši, zrovna tak u státní pokladny. Politici a šéfové nadnárodních koncernů se vůbec nezajímají o ekologii, bylo by to proti jejich zájmům, a pokud tedy, tak jenom v rozsahu jejich možností. Proto také u těchto sezení jsou. Politici mají jenom jeden cíl, zachránit zaměstnanost, ale vůbec si nedělají starosti s tím, že se na trhu objevují každý den nové technologie, které lidstvo nestačí zkonzumovat. Je jich příliš mnoho a to by se za socíku nestalo, tam jsme měli pětileté plány a všechno fungovalo bez problémů. Pravdou sice je že se muselo často na to či ono čekat a že technologie nebyly perfektní. Nepřeskakovaly ale generace. Napínavou otázkou zůstává zda tato zbytečná konference k něčemu byla. Můj názor je že nebyla, byla pouze rozhazováním peněz a poškodila ovzduší.

    1. A už je to tu zas. Takže změníme zřízení a všechno se v dobré obrátí. Akorát že přesně s tímhle očekáváním jsme se na současný režim vrhli. Summit dopadne podle toho, koho na něj delegují (samozřejmě všechny) zúčastněné strany. Pošlete tam vojáky a domluví si mír. Nebo ne?…

  10. Hlavně Uršulka by se měla stydět. Vlastně tím říká “greendeal je na houby, sloužím výrobcům všelijakým předražených pitomostí do aut”

    1. Z Vídně do Bratislavy musela letět privátním tryskáčem! Potopila tím green deal víc než demonstrace všech odpůrců této globální kraviny.

    2. Já bych všem těm tryskačovým šu* -ům nařídila do nich elektropohon stejně jako to nařizují oni ostatním. Že je to blbost?! No a co….stejné kraviny padají z jejich hlav.

  11. To, že se na podobných konferencích nic moc nevyřeší není nic překvapivého. Co mě ale víc zajímá je oněch 13000 tun CO2. Nebudu zabíhat do podrobného výpočtu pouze skonstatuji, že je to nesmysl protože celková bilance vychází na 32,5 tuny na jeden soukromý letoun. Ten váží průměrné kolem 16 tun a kapacitu nádrže má 8 tun. I když započítám více tankování a příspěvek kyslíku při spalování tak je výsledné číslo nesmysl = nesprávné předpoklady vedou k nesprávným výsledkům. Tak jako je to v případě řešení klimatické krize.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *