Lidem zvyšují ceny energií. Na klimatický summit ale přiletělo 400 tryskáčů, které vypustily 13 tisíc tun emisí oxidu uhličitého

Boj proti klimatické změně je v plném proudu a už ho naplno začínají pociťovat i domácnosti, kterým se zdražuje elektřina a plyn v důsledku vypínání či zdaňování neekologických výrobních zdrojů těchto energií. K dalšímu zpřísnění se státy zavázaly na klimatickém summitu v Glasgow, kde se však k omezování přihlásily především Spojené státy americké a Evropská unie. Naopak Čína zůstává u stávajících cílů, které až do roku 2030 počítají s navyšováním emisí a teprve následným poklesem.

Není nic horšího než tryskáč

Rozruch však na klimatickém summitu vzbudilo něco trochu jiného. Hlavy států, šéfové firem a miliardáři, kteří všichni deklarují zájem o záchranu klimatu, se do Glasgow totiž dopravili svými soukromými tryskáči. Podle serveru News.com.au jich bylo přinejmenším 400, ovšem následně přibyly ještě další.

Zatímco například Evropská unie bojuje proti spalovacím motorům v autech, její představitelé dosud žádným způsobem neomezili lety v tryskáčích, které jsou přitom z hlediska produkce emisí CO2 výrazně horší. “Není možné dostatečně zdůraznit, jak špatné jsou soukromé tryskáče pro životní prostředí. Je to jednoznačně nejhorší způsob cestování,” uvedl Matt Finch z organizace Transport and Environment pro deník Sunday Mail.

Průměrný soukromý tryskáč, a to teď nemluvíme o Air Force One, vypouští dvě tuny CO2 za každou hodinu svého letu. Soukromé tryskáče jsou prestižní, ale nemůžete se ubránit obvinění z pokrytectví, když je používáte a přitom bojujete proti klimatické změně,” dodal Finch.

Foto: Shutterstock

Šéfka EK letěla tryskáčem z Bratislavy do Vídně

Expert pro vytvoření kontextu dodal, že celková uhlíková stopa průměrného člověka, včetně všech jeho cest a všeho, co zkonzumuje, je přibližně osm tun CO2 za rok. To se tedy rovná čtyřem hodinám letu jednoho tryskáče.

Podle odhadů vytvoří 400 tryskáčů na své cestě na klimatický summit a zpět přibližně 13 tisíc tun oxidu uhličitého.

Velké kritice za nadužívání soukromého letadla čelí také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta totiž tryskáč použila i k přeletu mezi Vídní a Bratislavou, které dělí pouhých padesát kilometrů, jak informoval server Brussels Times.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments