Lidl naštval zákazníky. Provedl jim nepěknou věc, tohle se nedělá

Zákazníci Lidlu si stěžují na jednání tohoto jinak velmi oblíbeného obchodního řetězce. Nelíbí se jim, jak se společnost vyrovnala s kritikou Agrární komory, podle které patří mezi ty obchodníky, kteří raději přivezou zeleninu či ovoce přes půl světa, namísto toho, aby ji odebrali od místních zemědělců. Namísto toho, aby se firma nad svým počínáním zamyslela, raději přestala přehledně uvádět zemi původu.

Problematický postup

Čeští zemědělci si postěžovali na to, že od obchodních řetězců nemají takový odbyt, jaký by si představovali. Tyto obchody totiž raději vozí zcela běžné plodiny z dalekých zemí. Jako příklad byla uvedena rajčata z Holandska, mrkev z Itálie, jablka z Chile, brambory z Francie a dokonce cibule z Nového Zélandu.

Podle zemědělců začíná být česká zelenina v sezóně, kdy patří k těm vůbec nejlepším a splňuje veškeré požadavky na kvalitu i chuť, takřka neprodejná. Leží ve skladech proto, že obchodní řetězce dostaly lepší nabídku odjinud. Ušetří sice nějaké peníze, ovšem produkce se musí vozit na velkou vzdálenost a češti zemědělci přicházejí o motivaci vůbec něco pěstovat.

Není tedy divu, že se lidé začali ozývat a vyhledávat informace o tom, odkud zelenina či ovoce, které kupují, vlastně pochází. Mohlo by jít o jedinečný způsob, jak zákazníky přilákat, pokud by se některý z obchodů skutečně zaměřil na prodej českých plodin a dal to patřičně najevo.

Foto: Shutterstock

Kde se to dozvíte

Například Lidl ale zvolil odlišný postup. Podle Agrární komory přestal uvádět zemi původu na regále, jako tomu bylo dosud. Tam si přečtete pouze to, že lokalitu se dozvíte přímo na balení. Na to už se však podle zemědělců mnoho lidí nepodívá, a tak si klidně koupí cibuli z Nového Zélandu.

Agrárníci poukazují na skutečnost, že se obchodní řetězce sice v reklamách rády chlubí podporou lokálních dodavatelů, ale ve skutečnosti je tomu úplně jinak. Nejenže je nepodporují, ale dokonce způsobují znečištění životního prostředí zbytečnou dopravou.

Foto: Shutterstock, zdroj: TN.cz

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

11 názorů k článku “Lidl naštval zákazníky. Provedl jim nepěknou věc, tohle se nedělá

 1. Zase na druhou stranu se ani nedivím že nakupuje jinde když ho to vyjde levněji. To je jako když teďka jezdí Češi nakupovat do Polska… A proč? Proč nepodpoří Českou Ekonomiku? No protože to je v Polsku levnější. Není se čemu divit.

 2. Když naší zemědělci nevědí co za zboží chtít,tak ať ho dovezou za min a naším ať to třeba shnije.Jsem senior a musím počítat každou korunu.Jan Malý.

 3. Lidl vůbec poslední dobou je takový “nasírací” nejen, že neprodává vůbec některý sortiment zboží, na prodejně mají bordel a poloprázdné regály, nefunkční automaty na prázdné láhve a vůbec všelijaké věci, které člověku náladu moc nezlepší.

 4. Je docela zvláštní, když cibule z Nového Zélandu vyjde včetně dopravy levněji, než ta, co vyroste za rohem.
  Ano, ceny křiví dotace, ale to se dá ošetřit zákonem, či nařízením vlády atd…. A od toho tu vládu p|eci máme, ne? O takové věci by se měla starat, a ne o to, jestli jsou na semaforech panáčci a nebo panenky například.

 5. Ono to svědčí o tom že čeští zemědělci jsou předražení, osobní zkušenost s brambory český zemědělec chce 17kč/ kg min odběr 25kg. Supermarket chce za balíček 5kg 60kč to je 12kč/kg
  Jak to že supermarket má na tom marži a ještě to zaplatí drahou dopravu ze zahraničí ( kamionová doprava kdy jede velký tahač stojí v průměru 34kč/km)

 6. A co je na tom špatného, že je země původu na balení, je to uvedeno – je. Melete bludy nejspíš za peníze od konkurence.

 7. Upřimně je mi úplně ukradené odkud je ovoce a zelenina pokud za ni zaplatím méně než od místních zlodějů.

 8. Třeba rajčata z Holandska jsou lepší jak česká a cibule z nového Zélandu mi taky chutná víc než ta česká sračka uvědomuje si autor článku vůbec že česká zelenina a ovoce nemusí být automaticky to nejlepší, osobně s ním mám nejhorší zkušenosti…

  1. Tak se odstěhujte na Nový Zéland a nás tady neobtěžujte svými přiblblýmí výmysly. Fandím Českým zemědělcům. Ať vzkvétá naše republika a naše zemědělství.

  2. Rajčata z Holandska a lepší? Od kdy? Vždyť nemají žádnou chuť. Bohužel už i ta česká rajčata jsou bez chuti, nedávno koupené v kauflandu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *