Lidl naštval zákazníky. Provedl jim nepěknou věc, tohle se nedělá

Zákazníci Lidlu si stěžují na jednání tohoto jinak velmi oblíbeného obchodního řetězce. Nelíbí se jim, jak se společnost vyrovnala s kritikou Agrární komory, podle které patří mezi ty obchodníky, kteří raději přivezou zeleninu či ovoce přes půl světa, namísto toho, aby ji odebrali od místních zemědělců. Namísto toho, aby se firma nad svým počínáním zamyslela, raději přestala přehledně uvádět zemi původu.

Problematický postup

Čeští zemědělci si postěžovali na to, že od obchodních řetězců nemají takový odbyt, jaký by si představovali. Tyto obchody totiž raději vozí zcela běžné plodiny z dalekých zemí. Jako příklad byla uvedena rajčata z Holandska, mrkev z Itálie, jablka z Chile, brambory z Francie a dokonce cibule z Nového Zélandu.

Podle zemědělců začíná být česká zelenina v sezóně, kdy patří k těm vůbec nejlepším a splňuje veškeré požadavky na kvalitu i chuť, takřka neprodejná. Leží ve skladech proto, že obchodní řetězce dostaly lepší nabídku odjinud. Ušetří sice nějaké peníze, ovšem produkce se musí vozit na velkou vzdálenost a češti zemědělci přicházejí o motivaci vůbec něco pěstovat.

Není tedy divu, že se lidé začali ozývat a vyhledávat informace o tom, odkud zelenina či ovoce, které kupují, vlastně pochází. Mohlo by jít o jedinečný způsob, jak zákazníky přilákat, pokud by se některý z obchodů skutečně zaměřil na prodej českých plodin a dal to patřičně najevo.

Foto: Shutterstock

Kde se to dozvíte

Například Lidl ale zvolil odlišný postup. Podle Agrární komory přestal uvádět zemi původu na regále, jako tomu bylo dosud. Tam si přečtete pouze to, že lokalitu se dozvíte přímo na balení. Na to už se však podle zemědělců mnoho lidí nepodívá, a tak si klidně koupí cibuli z Nového Zélandu.

Agrárníci poukazují na skutečnost, že se obchodní řetězce sice v reklamách rády chlubí podporou lokálních dodavatelů, ale ve skutečnosti je tomu úplně jinak. Nejenže je nepodporují, ale dokonce způsobují znečištění životního prostředí zbytečnou dopravou.

Foto: Shutterstock, zdroj: TN.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments