Lidl řeší pořádný skandál. Prodával Čechům dost odpudivou potravinu. Lidé nevěří vlastním očím

Lidl už v loňském roce překvapil Čechy tím, že kolem svých prodejen znemožnil prodávat živé kapry v kádích. Pravdou je, že toto téma začíná být poměrně kontroverzní a nejrůznější mezinárodní společnosti se snaží tuzemské konzumenty poučovat o tom, jaké tradice by o Vánocích měli a neměli dodržovat. Lidem se to pochopitelně nelíbí a své kapry si kupují dále.

Pěkně to vymňoukli

Jak se navíc ukazuje, z úst obchodních řetězců jsou poučky o nesprávném nakládání s kapry skutečně alibistické. Letos se totiž provalilo, jaké ryby sem například Lidl reálně vozil. “Bohužel nejde o jihočeské šupináče, ale o dovoz z Ruska a ještě levnější z Polska,” uvedla Agrární komora České republiky, která takto reagovala především na skutečnost, že se v tomto řetězci objevily velmi levné ryby za ceny, které byly téměř podnákladové.

Zemědělci upozornili rovněž na to, že zejména v Rusku se nebere na ryby žádný ohled a že jsou odlovovány tenatovými sítěmi. Celý tento způsobu odlovu je velmi nešetrný vůči rybám. Výsledkem je ale levný produkt, který mohl Lidl nabídnout svým zákazníkům.

Je proto nepochopitelné, že řetězec letos odmítl kádě s živými rybami před svými prodejnami, a kapry vozí ze země, kde nesplňují pravidla chovu,” dodává dále Agrární komora. Ta navíc obdržela informace o tom, že některá rybářství dala podnět k prošetření na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ceny kaprů se jim totiž zdály přehnaně nízké.

Foto: Shutterstock

Podivné ceny

Lidl dovoz kaprů přiznal, avšak postavil to tak, že k němu přistupuje tehdy, když nejsou k dispozici kapři od českých dodavatelů. Taková argumentace je ovšem diskutabilní, jelikož rybáři měli ryb podle všeho dost. Spíše se řetězci nezdála cena, kterou za ně požadovali, a tak si je obstaral jinde. Každopádně trvá na tom, že si dodavatele prověřuje, aby dodržovali veškeré kvalitativní, bezpečnostní i hygienické normy.

Já tady vidím velkou kartelovou dohodu, však i Albert pokud se nepletu nabízí kapra též za 19,90 Kč. Jak může ministerstvo obhajovat kroky obchodů, které údajně reagují na ceny konkurenčních obchodu a dávají stejné ceny,” uvedl v diskuzi Petr Lifka.

Čtěte také: Velký obchodní řetězec prodával Čechům úplně prolezlé maso

Naráží tím na velmi zajímavou věc, o které už se v souvislosti s obchodními řetězci nějakou dobu diskutuje. Pokud jde o ceny, jednají totiž často až v překvapivé shodě. Teď, když obchody oznámily, že navzdory nižší DPH budou v příštím roce znovu zdražovat, přitom stát oznámil, že si na ně posvítí přes všechny možné úřady. Tady se zjevně nabízí první taková možnost.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Ačkoliv se všichni připravují na velký zvrat ve světě automobilů v roce 2035, odkdy Evropská unie zakázala prodej nových vozů se spalovacími motory, ve skutečnosti už se teď odehrávají kroky, které mohou celou záležitost ještě podstatně více urychlit. Jde do tuhého A pokud se někdo domníval, že si v roce 2034 koupí poslední vůz s naftovým motorem, který potom bude opečovávat a používat dalších dvacet let, takže jeho života se dost možná žádný zákaz týkat nebude, pravděpodobně narazí na celou řadu překážek, díky kterým se takové vozidlo stane nepoužitelným, a to podstatně dříve. Bylo by bláhové se domnívat, že EU sice zakáže prodej nových vozů se spalovacími motory, ale nechá tu jezdit desítky let stará vozidla, která by nadále znečišťovala ovzduší, a to v ještě větší míře, jelikož často nesplňují ani emisní normu Euro 5, natožpak ty modernější. Znepříjemnění života majitelům vozů se spalovacími motory bude probíhat hned v několika rovinách, z nichž některé již byly aktivovány. Předně se i v České republice musí od letošního roku prodávat benzin E10, který však některé vozy nesmí vůbec tankovat a všeobecně se mluví o tom, že není příliš vhodný pro tankování do žádného auta, jelikož kvůli biosložce příliš dlouho nevydrží. Samé nepříjemnosti Řidičům starších aut však nebyla poskytnuta žádná alternativa. Čerpací stanice totiž mohou nabízet pouze Natural 95 v tomto složení, nikoliv ten čistý. Jedinou možností je tankovat dražší Natural 98 a jiné prémiové pohonné hmoty, kde jsou sice biosložky také, ovšem ty tolik nelikvidují motor. Jenže to už je podstatně dražší palivo. Právě prodej pohonných hmot a jejich zdanění je mimo jiné dalším způsobem, jak majitelům spalovacích motorů znepříjemnit život. Není nic jednoduššího, než to, že EU v určitý moment zavede velmi vysokou daň na benzin a naftu. Pokud potom litr bude stát třeba 100 Kč, lidé si rozmyslí, zda si přeci jenom nekoupit ten elektromobil. Čtěte také: Je to tady. Němci odmítli elektromobily. Už to nikdo nechce. Ale v čem budeme jezdit? A jdou tu i další cesty. Například město Stockholm již oznámilo, že od roku 2025 zakáže vjezd vozidlům se spalovacími motory. To se v podstatě rovná jejich předčasné likvidaci, jelikož kdo by vlastnil takové auto, když ho nemůže používat. Obdobné zákazy platí už v řadě evropských měst, kdy mají vjezd povolen jen ta s určitou normou. A potom už není problém tuto hranici snížit tak, že projedou pouze elektromobily. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Už je to černé na bílém. Česká republika čelí obrovskému náporu organizovaných skupin, které vás mohou vmžiku připravit o nemalé peníze. V loňském roce bylo zaznamenáno rekordní množství případů, kdy tisíce lidí přišly takřka o veškeré úspory, které měli uloženy na bankovním účtu. Lidé rychle naletí Podvodníci s nimi přitom často neměli ani nijak složitou práci. Stačilo například poslat SMS na náhodné číslo, ve které potom byla výzva k určité akci s bankovním účtem. Lidé často naletěli na to, že jim potom měla být vyplacena například určitá dávka nebo dokonce jakási výhra. Zdá se, že problém tkví v nezkušenosti a naivitě majitelů bankovních účtů a stále větší profesionalitě skupin, které se takto snaží přihlašovací údaje vylákat. “Prodávala jsem na Facebooku kočárek, a byla jsem nadšená z toho, že se mi obratem někdo ozval a akceptoval mou cenu. Proto jsem nerozporovala, když mi poslal odkaz, který měl vést k tomu, že mi peníze pošle. V tu chvíli jsem si vůbec neuvědomovala, že je přeci nesmyslné, abych do svého bankovnictví vyplňovala přihlašovací údaje,” líčí paní Eva z Ostravy. Stránka, kde údaje vyplňovala, vypadala jako bankovnictví její banky, ovšem stránka byla podvodná. “Přišla jsem takhle o 60 tisíc korun. Řekli mi, že peníze už zřejmě nikdy neuvidím.” Podle České bankovní asociace bylo tímto způsobem napadeno 69 685 klientů českých bank. To je obrovské číslo, které pravděpodobně nebude ještě kompletní. Mnozí si totiž sami uvědomí, jakou chybu udělali a následně se za to stydí, takže se ani neozvou. Ztratily se velké sumy Celková škoda přitom činila 1,35 miliardy korun. Na jednoho podvedeného klienta tedy připadá ztráta 19 357 korun. Reálně tady ale budou panovat velké rozdíly, které závisí na tom, kdy si daný klient všimne probíhajícího podvodu a také toho, kolik peněz na účtu vlastně má. Zaznamenány jsou případy, kdy lidé přišli třeba i o 500 tisíc korun a na druhé straně potom mohou být ztráty v řádu nižších stokorun nebo tisíc. Čtěte také: Důchodcům v Česku začaly chodit drsné SMS. Kdo ji dostane, může přijít o veškeré peníze České banky si problém samozřejmě uvědomují a z jejich strany jsou podnikány veškeré kroky k tomu, aby měli podvodníci situaci co nejsložitější. Stále se ovšem najde velké množství klientů, kteří jim jednoduše poskytnou vše, co k vyluxování účtu potřebují. Někdy bezpečnostní systémy bank zafungují a transakce zablokují, ale tito šíbři teď často vybírají po menších částkách, které procházejí. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je až neuvěřitelné, že někteří lidé se mohou stát bohatými bez jakéhokoliv vlastního přičinění a v podstatě omylem. Dnešní svět je nastaven tak, že se mimořádně oceňuje jakákoliv vzácnost, a pokud je něčeho málo, má to okamžitě obrovskou hodnotu. A je přitom celkem jedno, zda jde o porcelánové sady, mince, bankovky, komiksy, knihy nebo staré kazety do videa. Určete cenu nábytku Pokud je po něčem ze strany sběratelů poptávka, roste to na hodnotě doslova každým rokem. V určité chvíli se potom může vyplatit to prodat a inkasovat významný zisk. Málokdo si přitom uvědomuje, že bohatství může ležet třeba i ve starém nábytku, který máte doma po babičce a na který se vám akorát tak práší. Možná už jste si kolikrát říkali, že by ta stará komoda nebo vitrína zasloužila vyměnit za něco moderního, co v obchodech jako Ikea nebo Sconto pořídíte za pár tisíc, a staré věci vyvézt například do sběrného dvora. Potom se vám jich ale zželí, protože pro vás mají především nostalgickou hodnotu. Jenže pro sběratele mají hodnotu ještě mnohem větší, a tak se jich teoreticky můžete zbavit ještě s velkým bonusem. Nemusí jít přitom o kdovíjak staré kousky. Podle jednoduchého pravidla se dá říct, že určitou hodnotu může mít nábytek vyrobený před rokem 1945. Pochopitelně, je třeba, aby byl něčím vzácný a ideálně se trefil do aktuálních trendů ve sběratelství. Oblíbené jsou dnes například kousky ve stylu art deco. Zcela jistě se ale uplatní i další specifické styly. Pakliže máte podezření, že byste doma mohli mít vzácný nábytek, rozhodně ho rovnou nenabízejte obchodníkům. Ti vám totiž obvykle řeknou, že nemáte hodnotu a že vám ještě udělají službu, když ho vykoupí za pár stokorun. Potom si ho ale vystaví ve svých obchodech se starožitnostmi s cenovkou klidně ve výši stovek tisíc korun. Správný postup při prodeji Optimální je tedy jít cestou znaleckého posudku, za který sice budete muset zaplatit, ale v konečném součtu se to může hodně vyplatit. Důležité jsou různé faktory, například míra poškození nábytku, případně to, zda byl restaurován. Skvělé je také, pokud jsou na nábytku i původní štítky a signatury výrobce. Znalec určí cenu vzácného nábytku, se kterou potom už můžete operovat. Pokud půjdete za obchodníkem, budete mít už zcela jinou pozici. Ve starožitnostech můžete věc prodat napřímo, ovšem tam počítejte s tím, že vám bude vyplacena jen část odhadní ceny, jelikož obchod potřebuje také vydělat. Nábytek ale můžete dát i takzvaně “do komise”, tedy komisního prodeje. Jednoduše bude v obchodě ležet, dokud se neprodá za cenu, kterou si stanovíte. Z ní se potom srazí provize obchodníka a vy si rozdíl odnesete. Čtěte také: Češi doma začali nacházet cenný porcelán. Najednou jsou z nich velcí boháči. Jednoduše zjistíte, zda i ten váš je takto vzácný Dnes ovšem lze takové kousky skvěle prodávat i svépomocí, a to na nejrůznějších bazarech nebo aukčních serverech. Pakliže máte skutečně velmi vzácný kousek, rozhodně se vyplatí jít právě cestou aukce, kdy se sběratelé budou doslova předhánět v tom, aby ho získali. Vy potom můžete dostat podstatně vyšší cenu, než se kterou jste původně počítali. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

5 Replies to “Lidl řeší pořádný skandál. Prodával Čechům dost odpudivou potravinu. Lidé nevěří vlastním očím

  1. No já jsem nedávno viděl video kde pán vysvětloval, že se není čemu divit když spoustu rozdílných obchodů má jeden jediný majitel, tam šlo konkrétně o coca-colu a Pepsi Colu, pro zákazníky to vypadá že tyto firmy proti sobě bojují, ale ve skutečnosti nahoře na nejvyšší místě sedí jeden majitel obou firem, nebo v nich má největší podíl akcií.
    Takže ani u těch obchodních řetězců bych se nedivil kdyby někde v cizině seděl jeden člověk který by měl největší podíl ve všech obchodních řetězcích a pak se nemůžeme divit že ceny jsou na chlup úplně stejné 🙂

  2. Když koupím něco špatného taky by měli vracet peníze. Hlavně za hnusné pečivo. Jako kaufland. Ty prepeky SR opravdu nedají jist. Koupila jsem věku v Kauflandu a je mě zle pátý den. Zlaté české pečivo to vonělo jen to přivezli už jste měli chuť to jist v obchodě. Havlovina dementni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *