Velký obchodní řetězec prodával Čechům úplně prolezlé maso. Bylo z Ukrajiny, lidé bohužel všechno snědli

Zdá se, že má Česká republika nemalý problém. Velké obchodní řetězce si zvykly vozit sem maso z Ukrajiny, jakkoliv předtím varovala například Agrární komora České republiky, podle které není vůbec jisté, zda tamní chovy podléhají tak přísným kontrolám jako ty evropské. Lépe řečeno, je to spíše nepravděpodobné.

Tvářilo se jinak

Jednou věcí potom je skutečnost, že si takto kazíme tuzemský trh, kdy řetězce kvůli pár korunám vozí kuřecí maso zdaleka, zatímco čeští zemědělci pak strádají, jelikož ho od nich nikdo nevykupuje. V konečném důsledku pak s chovem přestanou a Česko si tak podrývá svou alespoň částečnou soběstačnost.

Mnohem více bezprostředním problémem je ale fakt, že toto maso z Ukrajiny skutečně až příliš často vykazuje nebezpečné známky. Státní zemědělská a potravinářská inspekce teď zajistila skutečně velký úlovek, a to rovnou v obchodním řetězci Tesco.

Ten prodával pod svou značkou kuřecí prsní řízky, u kterých se na první pohled zdálo, že pocházejí od slovenské společnosti WE Trade s.r.o. Podrobnější ohledání ale ukázalo, že na Slovensku byly řízky pouze baleny, ale ve skutečnosti jde o ukrajinský chov.

Foto: Shutterstock

Není to poprvé

A co se v mase našlo? Bohužel opět salmonela. “Potravina byla odebrána v rámci plánované mimořádné mikrobiologické kontroly SZPI,” uvádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svém webu. Inspekce také okamžitě vložila notifikaci do evropského systému rychlého varování pro potraviny.

Bohužel se ale na vše přišlo dost pozdě. Datum spotřeby těchto prsních řízků bylo do 26. července. Z prodeje tak ani nemohly být staženy, jednoduše se vyprodaly a lidé je z větší části zkonzumovaly. Pouze pokud máte toto maso zamražené, v žádném případě ho nejezte.

Před pár týdny se přitom řešil obdobný případ, a to rovněž s kuřecím masem od společnosti Qualiko, které pocházelo z Ukrajiny. Rovněž v něm se našla salmonela.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments