Lidl vyjel v Česku s obrovskou novinkou. Lidé jen valí oči, tohle si ještě nikdo netroufl

Obchodní řetězce v České republice jsou už nějakou dobu pod velkým tlakem. Zákazníkům vadí, jakým způsobem se k nim zachovaly v průběhu inflační krize, které zcela zjevně zneužily ke zvýšení svých marží. Stále větší otázkou je přitom kvalita potravin, které se právě v těchto řetězcích prodávají. Ukazuje se, že nejde o moc dobré zboží a zejména ve srovnání s produkty prodávanými v Německu hodně kulhá.

Nepříjemný nákup

Některé obchodní řetězce navíc přicházejí s novinkami, které zákazníci nekvitují zrovna s povděkem. Doslova o pozdvižení se postaral jinak celkem oblíbený Lidl, který v poslední době hodně experimentuje.

Asi před týdnem jsem šel u nás do Lidlu na velký nákup. Naplnil jsem nákupní vozík doslova po okraj a šinul si to ke kasám. Tam mě ale trklo, že žádná není otevřená. Odchytil jsem tedy nějakou obsluhu u regálů a žádal, aby se zprovoznila alespoň jedna kasa,” líčí svůj zážitek pan Josef Král. “Na to mi ale dotyčná odpověděla, že teď se kasy rozjíždět nebudou a ať si nákup namarkuju sám u samoobslužné pokladny.

Jenže to je opravdu zvláštní. Samoobslužné pokladny jsou primárně určeny k odbavení zákazníků, kteří mají pár kousků nákupu a rozhodně nejsou určeny k tomu, aby na nich někdo vyskládával velký nákup. V tomto případě se to ale stalo. “Celé mi to trvalo asi čtvrt hodiny a bylo to opravdu otravné,” říká pan Josef.

Bude to nový standard?

Lidl na základě obdobných zpráv ze všech koutů země skutečně připustil, že testuje nový systém. A sice, že bude obsluhované kasy v méně frekventovaných časech vypínat. Poukazuje však na to, že v případě větších nákupů by měla být kasa aktivována, byť se tak reálně třeba nestalo.

Čtěte také: Lidl začal s prodejem solárních panelů na balkon. Elektřinu tak může mít zadarmo úplně každý

Obchodní řetězec také odmítá, že by trpěl personální nouzí, o čemž mnozí ve spojitosti s omezováním provozu na pokladnách spekulují. Lidl přitom svým zaměstnancům platí nejlépe ze všech řetězců. Přesto však má značnou fluktuaci, jelikož práce je skutečně náročná.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

12 názorů k článku “Lidl vyjel v Česku s obrovskou novinkou. Lidé jen valí oči, tohle si ještě nikdo netroufl

 1. Ještě že jezdím nakupovat do Německa a Polska,v takové prodejně kde vydiraji nátlakem zákazníky by mě už nikdy nikdo neviděl..

 2. Až na to, že mě se stalo přesný opak. Přijel jsem k pokladně s plným vozíkem a když jsem tam chvíli stál a koukal na ty samoobslužné poklady a pak na kasy, kde nesvítila ani jedna zelená, tak jsem chvíli přemýšlel, co s tím plným košem tam budu dělat. Ale než jsem se stačil vzpamatovat byl u mě pokladní a doslova mne “hnal” k pokladně, že ji otevře.
  Takže nakonec jsem to vyhrál, protože takhle rychle jsem se ještě nikdy k pokladně nedostal.
  A ať si to klidně udělá, když budu budu mít 5 věcí v košíku tak si to tam naklikám sám když budu mít toho víc, asi není problém si říct zaměstnanci, že chce člověk pokladu a pak už záleží na prodejně a na daných lidech jestli vyhoví. Podle mne to udělají, pokud uvidí, že máte plný košík. Pokud budete mít 3 věci, tak asi ne.

 3. Tak nevím od kdy jsou samoobslužné pokladny určené jen pro malé nákupy. Platím na nich veškeré nákupy, ať malé nebo velké a zvlášť Lidlu jde musí pokladní spěchat, je to daleko lepší

 4. Ano, také mám podobný zážitek, jen jsem měl alkohol a potvrdit věk, naštvaná prodavačka nakonec přišla. Další ulet je, když opouštíte tyto pokladny, otevře se brána na úkor účtenky, šli jsme dva, takže se brána pro druhého zavřela a nemohl odejít, protože uplatnit účtenku mohu jen jednou.

 5. Ideální je možnost volby kasa x samoobsluha.
  Navíc některé samoobsluhy občas něco neumí – na př. v Albertu namarkovat karton mléka a p.
  Problém může způsobit i specialita Kauflandu: vychod jen po nascanování účtenky ( někdo si ji na poprve nevezme, zapomene, nebo ji dá na dno tašky a na ní navrší celý nákup, který musí následně opět vyndat, aby ji našel a hlavně byla nepoškozená…

 6. Mně se líbí, jak na podobnou situaci reagoval jeden zákazník: nepřišel jsem na brigádu, ale nakoupit.

 7. Zavádějící článek a akorát zavádějící spekulace u mě ve městě doteď ani jediný obchod nemá samoobslužné pokladny a jsou tu k dispozici právě Lidl,Penny a bylla což běžně v Praze jsou samoobslužné kasy ale Penny Market pouze myslím na dvou místech v Praze, ale zase zmiňuje že vaše články jsou akorát zavádějící pro uvedení příkladů lze říci že na praha-libeň má Lidl celkem nově samoobslužné pokladny ale pouze pro platbu kartou tudíž se tady opravdu nedá mluvit že by bylo reálně možné zavřít normální kasy což zase dává smysl protože automatická kasa pouze pro platební karty je jen počítač za cenu nejspíš pár desítek tisíc Kč ale na druhou stranu verze která zpracuje i hotovost není od tvrzení daleko že se cena může pohybovat kolem 250 000 na kus nebo podobné částky, jsem si dost jistý že mi bylo dobrý abyste si spousta informací zjistili jak jsou než se stavíte nějaký články

 8. V případě plně naloženého koše a sdělení někoho z personálu,že si to mám namarkovat sam má odpověď zní. Tak si to tu nechte, odcházím ke konkurenci. Koš vrazím do ruky tomu dotyčnému a odcházím středem .

 9. Něco podobného se mi stalo v Albertu.
  Nákup za 1200Kč a normální pokladna ani jedna nefungovala.
  Stoupla jsem si k uzavřené pokladně, během chvilky za mnou byla fronta (všichni zákazníci co se vyhýbají rychlým pokladnám), a po delší době přišla pokladní. Sice to nebylo bez poznámek, ale nakonec nás obsloužila.
  Budu to tak dělat i v budoucnu, a pokud neuspěji, nechám jim nákup na prodejně a půjdu k Vietnamcům. Zde jsem vždy považována za dobrého zákazníka.

 10. Řešení je jednoduché. Právě s tohoto důvodu nechodím do Tesca. Prodavačka mi přímo zdělila, že mají příkaz neotvírat pokladnu, pokud je málo lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *