Tak to ruplo. Kdo má v Česku dům nebo byt, musí splnit novou povinnost. Jinak 400 tisíc korun pokuta

Někdy se říká blaze tomu, kdo nic nemá. V České republice toto heslo začíná platit stále více. Kdo totiž drží nějaký ten majetek, musí splňovat řadu povinností. A pakliže tak činit nebude, stát si na něj připravil skutečně citelné pokuty. Situace je horší a horší zejména pro majitele nemovitostí, kteří už neví, kde jim hlava stojí.

Týká se to úplně všech

Předně se od začátku tohoto roku navýšila daň z nemovitých věcí. Musí ji také platit lidé za nevyužívané nemovitosti. Dále potom Evropská unie chystá nařízení o nutnosti zvýšení energetické efektivity i rodinných domů, což má začít platit od roku 2030. A do toho je tu nový stavební zákon.

Ten začal platit od 1. ledna 2024, byť zatím pouze pro infrastrukturální stavby. Už od července tohoto roku však vstoupí v platnost v plné parádě a bude se týkat úplně všech. Pokud jste si dosud mysleli, že jde o téma pro velké developery, kteří se s tím nějakým způsobem vypořádají, jste na omylu. Jak se ukazuje, tento zákon se bude v řadě ohledů týkat úplně šech majitelů nemovitostí.

V souvislosti s novým stavebním zákonem se mluvilo především o zjednodušení stavebního řízení, kdy stavebník už nebude muset obíhat nejrůznější úřady sem a tam. Naopak, vše bude spojeno do jednoho přehledného řízení. Taková je přinejmenším teorie, ovšem experti už teď poukazují na to, že praxe bude asi o poznání odlišná.

Máte v pořádku dokumenty?

V zákoně je skryta i jedna nepříjemná novinka pro všechny majitele nemovitostí v České republice. Ti totiž musí nově uchovávat stavební dokumentaci, která odpovídá tomu, jak se stavba ve skutečnosti provedla. Nestačí tedy například původní dokumentace, když výsledek byl odlišný apod.

A teď pozor. Tato nová povinnost se netýká pouze staveb zahájených poté, co zákon vstoupil v platnost. Nikoliv, působí i retrospektivně na všechny již postavené nemovitosti. Pakliže tedy nemáte v pořádku dokumentaci u starších domů, měli byste tak neprodleně učinit.

Čtěte také: Máte dům nebo byt v Česku? Nedoplatíte se, musíte ho povinně zrekonstruovat

Pokud nad tím chcete jen mávnout rukou, potom vězte, že by se vám to nemuselo vyplatit. Toto nařízení se totiž bude vymáhat a jsou na něj již vyměřeny velmi vysoké sankce. Původně se počítalo s pokutou v maximální výši 200 tisíc korun, ale nakonec byla pro jistotu navýšena na 400 tisíc korun, aby nad sebou lidé měli skutečně pořádný bič.

Foto: Shutterstock, zdroje: Ministerstvo pro místní rozvoj, Česká komora architektů

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 názorů k článku “Tak to ruplo. Kdo má v Česku dům nebo byt, musí splnit novou povinnost. Jinak 400 tisíc korun pokuta

 1. Mě by jenom zajímalo, co jsme těm našim politikům provedli, že po nás takhle jdou. Vždyť to přece není normální. Fiala se bojí o demokracii, ale jedinej kdo jí tady rozbíjí je on. Mě by vůbec nepřekvapilo, kdyby se do sněmovny vrátili komunisté. Na co šáhnou, tam 100 let tráva neroste

 2. §167 stavebního zákona, za které lze uložit pokutu do 400.000
  7

  Vlastník stavby a zařízení
  Vlastník stavby a zařízení je povinen

  a) provádět údržbu stavby nebo zařízení po celou dobu jejich existence,

  b) neprodleně ohlásit stavebnímu úřadu závady na stavbě nebo zařízení, které ohrožují životy, zdraví osob nebo zvířat,

  c) uchovávat stavební deník nebo jednoduchý záznam o stavbě nebo zařízení po dobu 10 let ode dne právní moci kolaudačního rozhodnutí, popřípadě od dokončení stavby nebo zařízení, pokud se kolaudační rozhodnutí nevyžaduje,

  d) uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou projektovou dokumentaci, dokumentaci pro provádění stavby, dokumentaci stavby, došlo-li k odchylce od dokumentace pro povolení stavby, popřípadě dokumentaci skutečného provedení stavby, včetně její geodetické části, nebo pasport stavby, rozhodnutí, osvědčení, souhlasy a jiné důležité doklady týkající se stavby nebo zařízení; dokumentaci lze uchovávat i v elektronické formě,

  e) zajistit do 1. ledna 2025 instalaci alespoň 1 dobíjecí stanice, a to pokud je vlastníkem jiné stavby než stavby pro bydlení s více než 20 parkovacími stáními, za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem,

  f) pokud je to technicky proveditelné, zajistit do 1. ledna 2025 instalaci systémů automatizace a kontroly budov, za podmínek stanovených jiným právním předpisem67), pokud je vlastníkem jiné než obytné budovy se systémem

  1. vytápění nebo kombinovaným systémem pro vytápění a větrání o jmenovitém výkonu vyšším než 290 kW nebo

  2. klimatizace nebo kombinovaným systémem klimatizace a větrání o jmenovitém výkonu vyšším než 290 kW.

 3. Pokud toto není nepravdivá informace,je zřejmé že všichni představitelé EU je banda bláznů. Vymýšlejí nesmyslné nařízení které nemá kousek logického myšlení. Stále regulace že stran EU jen škodí v rozvoji života finančně méně zdatných státu. ( jednoduše řečeno) banda zlodějů a darmošlapu přemýšlí jak znepříjemnit pracujícím život …AMEN

 4. To mi můžou dát pokutu třeba miliardu – kde si jako myslej, že seženu dokumentaci k půl století starému baráku, co stavěl dávno mrtvý táta ještě než jsem se narodil? A obíhal kvůli tomu v půlce sedmdesátých let dávno zaniklé úřady po Praze, protože šlo o jakýsi atypický projekt odněkud ze Skandinávie? Tohle nemá cenu řešit, i kdyby za to byl trest smrti, nic s tím dělat nemůžu…

  1. Sem to chtěla teď napsat kde asi tak má někdo sehnat dokumenty na 70let starý dům když všichni co s tím měli do činění jsou už mrtví a úřady už dávno nejsou. A vlastně polovina národa je pouze dědic nemovitosti.

 5. Možná se konečně dozvíme jak stavěli pyramídy v Gize a Stonehenge popř. záhada code da Vinci bude vyřešena, dotoho Templaři a jejich podzemní skrýše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *