Lidský mozek ukrývá obraz Boha, zjistili vědci

Věříte v Boha? Pokud ne, tak byste nejspíš měli začít. Proč? Jak se totiž ukázalo, víra spouští v mozku vskutku zajímavé reakce a věřící při modlení nevnímají Boha jako abstraktní stvoření či sílu, ale jako něco zcela jiného.

Víra v nadpřirozeno je stará jako lidstvo samo

Od pradávna lidská rasa věří v nadpřirozeno. V dobách, kdy si lidé neuměli vysvětlit přírodní jevy, přikládali jejich tajný význam právě nějakým vyšším silám. Tak vznikly nejrůznější obřady, které měly za cíl jediné – naklonit si přírodní síly. Od animismu se začalo postupně přecházet k polyteismu, náboženství se neustále vyvíjela a vznikala stále nová a nová.

Kolik žije ve světě věřících?

Mohlo by se zdát, že s vývojem technologií a lidského pokroku bude význam náboženství ztrácet svou pozici, ale není tomu tak. Pokud by vás zajímalo, kolik po planetě Zemi chodí věřících, jedná se o více jak 80 % celosvětové populace, což je opravdu enormní číslo. Možná že i takto vysoký počet věřících vedl vědce z univerzity v Utahu k zajímavé studii. Ta spočívala v tom, že zkoumali, co se děje s lidským mozkem, když je člověk vystaven duchovnímu či spirituálnímu zážitku.

Foto: Shutterstock

Emocionální vazba, reakce mozku a rozhovor s Bohem

Kromě toho, že zkoumané subjekty potvrdily, že během experimentu pocítily emocionální vazbu s Bohem, magnetická rezonance ukázala, že v jejich mozku byla aktivována oblast nucleus accumbens. Ta je úzce spjata s mechanismy odměn, potěšení, smíchu, závislosti, agrese, strachu a placebo efektu. Na tuto studii navázali také vědci z Dánska, kteří zjistili, že při modlení se zapojují oblasti mozku, které využíváme při klasickém dialogu s další osobou. Z toho jasně vyplývá, že věřící promlouvají k Bohu k jako živé bytosti a mozek ho díky tomu vnímá jako skutečnou lidskou bytost.

Víra v Boha je vskutku pozoruhodný jev. V mozku dokáže aktivovat centra a oblasti, o kterých si vědci nemysleli, že by se při duchovních a spirituálních zážitcích zapojovaly.

Foto: Shutterstock, zdroj: Newscientist, Pure, Researchgate

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments