Lidstvo je vůbec nejblíže katastrofě od časů kubánské krize

O katastrofách, které mají srovnat život se Zemí, o těch jsme se již něco naposlouchali a načetli. Prozatím naštěstí na spoustu z nich nedošlo anebo se jedná o budoucnost, avšak zdali blízkou či vzdálenější, to bude vždy v nejistotě.  

Nicméně v roce 2022 přišel pro lidstvo další a radikální mezník, válka na Ukrajině. Stejně tak jako každá válka v předchozích stoletích a tisíciletích, i tato představuje pro lidstvo řadu hrozeb, tou nejobávanější je pak jaderná válka. Ta může způsobit zánik všeho živého na této planetě.

Jaderné boje

Vznik tohoto geniálního vynálezu sahá až do dob studené války. Jednalo se o způsob, jak dát politickým aktérům a ostatní populaci na vědomí, v jak těsné blízkosti byly jaderné boje mezi dvěma úhlavními nepřáteli tamní doby. Před samotným nastavením hodin se hodnotí řada aspektů jako je klima a jeho změny, dostupné technologie a výsledná rizika. Leč jsou to hodiny symbolické, velice aktuálně ukazují na možný konec světa. Ručičky se pohybují kolem půlnoci tak, jak blízko konec je.

Hodiny posledního soudu

Tehdy se jednalo o spolehlivý nástroj, který nastiňoval aktuální situaci. Můžeme se však, i po tolika letech, upírat k dávnému fenoménu a aplikovat na něm i ukrajinský konflikt?

Před koncem padesátých let dvacátého století, než Sověti odpálili svou vůbec první jadernou bombu, ukazovaly ručičky za sedm minut půlnoc. Po odpálení se ručičky posunuly dopředu k třem minutám před půlnocí. A tím prakticky sledování těchto hodin, jakožto ukazatele potenciální zničující války, začalo.

Foto: Shutterstock

Aktuální podoba

Přestože stále probíhající válka na Ukrajině pozornost k hodinám opět upřela, není však jediným sledovaným aspektem, který může ručičky dopředu posunout. Hlavním podílníkem jsou klimatické změny, výroba biologických zbraní, Covidu-19.

Ovšem je nutné podotknout, že s nástupem všech neblaze ohrožujících nebezpečí, jsou ručičky neustále umístěny na pozici před půlnocí a lidé si už prakticky na tento stav zvykli.

Současně ukazují na 90 sekund do půlnoci.

Foto: Shutterstock, zdroj: Britannica, OfficeodTheHistorian

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments