Majitel bytu už sedm let nemůže vyhodit neplatiče. Takhle to v Česku chodí, můžete bydlet zadarmo

Každý systém je do značné míry založen na slušnosti a ochotě respektovat stanovená pravidla. Jistě, v případě sporů máme k dispozici nejrůznější nástroje, avšak každý, kdo je musel někdy využít, vám potvrdí, že zdaleka nefungují tak dobře, jak si představujeme. Pakliže třeba pronajímáte byt a máte v něm neplatící nájemníky, může se to velmi snadno proměnit v noční můru, jelikož se pomoci jen tak nedovoláte.

Nevystěhujete je

Pronajímáme celkem pět bytů a nějakou dobu to fungovalo opravdu dobře. Pasivní příjem proudil a my si užívali prozíravého rozhodnutí, které jsme udělali před dvanácti lety, kdy jsme pořídili první byt a od té doby dokoupili další,” líčí pan Roman z Prahy. “Po čase však došlo k tomu, co jsme přeci jenom čekali. Jeden z nájemníků přestal platit. Svým způsobem jsme na takovou možnost byli připravení a počítali s tím, že můžeme mít z nějakého bytu po určitou dobu výpadek příjmů. To nás ale nenapadlo, jak dlouho to celé může trvat.

Bohužel se ukázalo, že narazili na profesionálního neplatiče. Tedy takového, který v tom umí chodit. “Mysleli jsme si, že mu dáme výpověď a do tří měsíců bude pryč, ale to se nestalo. Na naše výzvy vůbec nereagoval, do bytu nás odmítl vpustit a my si uvědomili, že náš majetek je v ohrožení,” vypráví Roman.

Jenže v ten moment si také uvědomili, že pro tento případ neexistuje nějaká instituce, které by se mohli dovolávat. Jistě, je možné jít soudní cestou, a nakonec nic jiného také nezbylo, ale to je nákladné a časově velmi náročné.

Foto: Shutterstock

Nemusí to být jasná investice

Pár navíc narazil na soudkyni nepříliš ochotnou vše rychle řešit. Na úrodnou půdu tak padá taktika nájemce bytu, který se neustále vyhýbá líčení, nepřebírá si obsílky, pak chvíli spolupracuje, potom zase ne a vše jen s cílem věc uměle prodloužit. Aby se nemusel vystěhovat a mohl bydlet v bytě nadále zdarma.

Čtěte také: Bydlení v panelácích bude nutné rekonstruovat. Jinak byty nemusíte být schopni prodat či pronajmout

Celá věc už se vleče neuvěřitelných sedm let, a to s nejasnou vyhlídkou, zda se v dohledné době podaří vyřešit. Bohužel, i tímto způsobem může dopadnout záměr pořídit si investiční byt a vydělávat na pronájmu, respektive z něj splácet třeba hypotéku. Ani se nenadějete a vše se může pokazit. Kromě dlužného nájmu navíc v takových případech můžete počítat i s tím, že když už se potom k bytu dostanete zpět, bude v dezolátním stavu. Naopak nelze příliš doufat v to, že se někdy nezaplaceného nájemného, obzvlášť za delší dobu, dočkáte. Podobné příběhy je dobré mít na paměti, než se rozhodnete jít touto investiční cestou, která se zvenku jeví velmi jednoduše, ale která může mít také mnoho nástrah.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

3 názory k článku “Majitel bytu už sedm let nemůže vyhodit neplatiče. Takhle to v Česku chodí, můžete bydlet zadarmo

 1. No tak asi jedině zavřít vodu a plyn a topení a vypnout elektřinu. Myslím že nájemník bude ihned u soudu, sice bude žalovat vás, ale když už bude u soudu tak by mohli vyřešit to proč mezerujete vy.
  Já už bych do toho bytu určitě dávno vlez, pak bych vyměnil zámky zabezpečil dveře a myslím že nájemník už by se tam nedostal.
  Taky proč by se tam měl dostávat že jo když někdo neplatí, parchanti fakt, asi se musí dát soud k soudu o protahování 🙁
  Jestli někdy budu chtít pronajmout byt tak jedině nějaký firmě, tam je to prý trochu jednodušší.

 2. Ono by jen stacilo vazit jsi slusnych najemniku a nezvedat kazdy rok min pres 1000kc. Pak se slusny platici najemnik odstehuje radsi do sveho s hypotekou i s urokem 6% protoze vi ze majitel by mu najem na novy rok zase zvedl min. o tisic. Staci nebyt nenazranej

 3. Tak po výpovědní době písemném doručení by byl venku druhý den.
  Nový zámek, dva dny bezpečnostní služba v bytě a myslím, tě dotyčná osoba by si rozmyslela užívání cizího majetku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *