Maláčové došly peníze v polovině roku. Z rozpočtu žádá další miliardy pro nezaměstnané

Ministerstvu práce a sociálních věcí došly prostředky, které potřebuje na svůj běžný provoz. Ze státní rozpočtové rezervy tak nyní požaduje doplnění o 3,65 miliardy korun. Jde o prostředky, které mají pokrýt výdaje na podporu v nezaměstnanosti.

Nedostatečné rozpočtové plánování

Žádost, kterou bude v pondělí projednávat vláda, zajímavým způsobem odhaluje, jak byl sestaven původní rozpočet na tento rok, ještě předtím, než se navýšil kvůli koronavirovým opatřením na rekordní schodek ve výši 500 miliard korun.

V loňském roce resort práce vyplatil na podpoře v nezaměstnanosti 8,11 miliardy korun. V letošním roce ale na tu samou kapitolu bylo schváleno jen 7,6 miliardy korun. A to přesto, že se počítalo s horším vývojem ekonomiky. Už koncem srpna přitom bylo vyplaceno 7,04 miliardy, takže hrozí, že na podporu v nezaměstnanosti nebudou prostředky.

Na základě dosavadního vývoje čerpání lze očekávat, že výdaje na podpory v nezaměstnanosti dosáhnou za rok 2020 výše 12 miliard korun a současná výše disponibilních prostředků vystačí do začátku září,” uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí ve své žádosti.

Zvýšila se nezaměstnanost více, než říkají data?

Ministryně Jana Maláčová se přitom na tiskových konferencích stále chvástá, že se nezaměstnanost v podstatě nezvýšila a že jsme v tomto ohledu na prvním místě v celé Evropské unii. Proč by tedy výdaje na podporu v nezaměstnanosti měly vzrůst o polovinu oproti loňskému roku a proč už jsou v srpnu tak vysoké, když se v zásadě nepropouštělo? Je třeba se ptát, zda náhodou není nějaká chyba ve výpočtu nezaměstnaných, protože se zdá, že jejich počty rostou více, než kolik hlásí statistický úřad.

Pravdou je, že příliš nízkou sumu vyhrazenou na podporu v nezaměstnanosti v rozpočtu ministerstva kritizovali někteří odborníci už když se loni peníze na tento rok rozdělovaly. Podle nich bylo jasné, že ekonomika zpomaluje a tato částka stačit nebude.

Když se přitom schvalovalo takzvané rouškovné, tedy jednorázová dávka pro důchodce ve výši pěti tisíc korun, která bude vyplacena ještě tento rok, tvrdila Maláčová, že ve státním rozpočtu je dostatek peněz, aby se těchto 15 miliard pohodlně zaplatilo. Dokonce uvedla, že jí otázka na to, kde na to stát vezme, unavují.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments