Nastává doba, kdy v každé firmě někdo onemocní, prohlásila hlavní hygienička

Česká republika trhá v počtu nakažených koronavirem jeden rekord za druhým. V pátek přibylo 798 nových případů a zdá se, že za pár dní spolehlivě překonáme magickou tisícovku. Hygienici navíc přestali být opatrnými optimisty a začínají varovat, že se epidemie začíná vymykat z rukou.

Hygienici už jsou vážně znepokojení

Počty vážných případů jsou sice stále relativně nízké, avšak podle odborníků má jejich nárůst přibližně čtrnáctidenní zpoždění a “sklizeň” dnešních rekordů nás tak bohužel ještě čeká. Zároveň už je v podstatě prokázáno, že koronaviru příliš nesvědčí teplé slunečné počasí, o které však za pár týdnů přijdeme a vstoupíme do několikaměsíčního období podzimu a zimy.

Hygienici jsou současným stavem znepokojeni. Říkají sice, že čísla rychle rostou nejen v České republice, ale rovnou v celé Evropě. To však není příliš silná útěcha. “Nikdo z nás to nečekal takhle brzo, všichni jsme očekávali, že k nárůstu dojde v pozdějších měsících. Že k tomu přibudou respirační onemocnění. Nedokážu vám to vysvětlit,” uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová pro idnes.cz. Připustila, že by bylo nejlepší Prahu uzavřít pro turisty, ale že se to z politických důvodů pravděpodobně nestane.

Přestaňme trasovat mladé

Jágrová se také vrátila k problémům s trasováním, které její stanice řeší. Včera uvedla, že tento způsob boje s koronavirem přestávají zvládat a že některé cesty zkrátka zůstanou neprověřeny. Ostatně, ani samotní nakažení si zdaleka nevzpomenou na všechny kontakty. Přinejmenším třetina tak zůstává neřešena.

Samozřejmě i u nás už odešli, protože byli přetíženi. Zaměstnanci jsou už unavení a vyčerpaní. Mají zdravotní problémy. Potřebujeme, aby došlo ke změně, abychom mohli trasovat jenom ty, kteří jsou pro nás epidemiologicky významní,” přiznala Jágrová a vyzvala ke změně systému. Podle ní není třeba neustále trasovat mladé, zdravé a bezpříznakové lidi, kteří pouze zatěžují už tak zavalený systém.

Jágrová také doporučuje firmám, aby najely na režim home office, tedy práce z domova tam, kde je to možné. “Je potřeba, aby si firmy uvědomily, že virus mezi námi je. A nastane doba, bohužel asi v každé firmě nastane doba, kdy v ní někdo onemocní,” namalovala hygienička nepříliš pozitivní budoucnost, která se na nás v příštích týdnech a měsících valí.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments