Vakcína proti Covid-19 z Česka je účinná a navíc bezpečná. Pro Čechy může být k dispozici přednostně už koncem roku

Vakcína proti koronaviru, která se bude vyrábět v Bohumili u Prahy, je pro pacienty bezpečná a navíc ještě vyvolává potřebnou imunitní odpověď organismu. Ukázala to první fáze klinických testů. Jde o velmi nadějnou zprávu, která navíc České republice dává zajímavé možnosti.

Velmi úspěšná první fáze testování na lidech

Americká společnost Novavax, které výrobní závod u Prahy patří, poslala svou vakcínu do první fáze testování už v květnu. Tehdy začali vědci zkoumat, zda nemůže v lidském organismu napáchat více škody než užitku. To se naštěstí nepotvrdilo. A dále zkoumali, zda v těle člověka dokáže vyvolat účinnou imunitní odpověď. A to se pro změnu potvrdilo. Tedy výsledky přesně takové, jaké si přeje nejen Novavax, ale zcela jistě i celosvětová populace. Na cestě je tímto další velmi slibná vakcína. Výsledky studie byly nyní publikovány v The New England Journal of Medicine.

Podle šéfa výzkumu a vývoje Novavaxu Gregory Glenna už se vakcína nachází ve druhé fázi testování. “Zahájili jsme několik klinických studií a předběžně očekáváme, že látka se potvrdí jako účinná,” uvedl Glenn pro televizní stanici CNN. Dodal také, že vakcínu bude možné použít nejen ve Spojených státech amerických, kde má společnost sídlo, ale také po celém světě.

Vakcína od Novavaxu se jeví velmi zajímavě. Kromě toho, že nevyvolala závažnější vedlejší reakce, došlo po jejím podání k výrazné imunitní odpovědi u testovaných jedinců. Jejich těla začala produkovat značné množství protilátek, a to čtyřikrát až šestkrát vyšší než u pacientů, kteří onemocnění prodělali.

Přednostní rezervace pro Čechy

Testů se v této první fáze účastnilo 131 zdravých dobrovolníků, kteří nemoc Covid-19 zatím neprodělali. Ti měli v průběhu 35 dnů sledovat svůj zdravotní stav a vše podezřelé hlásit vědcům. Důležité je, že nedošlo k žádným závažným reakcím. Jen minimum dobrovolníků hlásilo problémy, jako je horečka, únava nebo bolest hlavy. Ty mohou, ale nemusí s podáním vakcíny souviset.

Vakcína však bude muset projít ještě mnohem rozsáhlejším testováním, kterého se na celém světě zúčastní desítky tisíc lidí. Dostat by se mělo i na Čechy, kde se počítá s přibližně 300 dobrovolníky. “Co nejrychleji se chceme dostat do třetí fáze. Zkoušky naší vakcíny ve třetí fázi se tak uskuteční v říjnu,” uvedl šéf Novavaxu Stanley Erck minulý týden pro Radiožurnál.

Podle šéfa Novavaxu se Česká republika má na co těšit. Vzhledem k tomu, že se závod nachází u Prahy a počítá se s výrobou minimálně miliardy dávek vakcíny, mohou Češi dostat přednost v rezervačních seznamech. V optimálním případě by to znamenalo, že se bude s očkováním moct začít ještě letos.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments