Na Češích se otestuje americká vakcína proti koronaviru. Kousek od Prahy se vyrobí miliarda kusů

Závod Praha Vaccines, který patří americké společnosti Novarax, finišuje přípravy na výrobu slibné vakcíny proti nemoci Covid-19. Ta je zatím ve fázi kandidátské očkovací látky, ale má nakročeno k tomu, stát se jednou z prvních schválených vakcín proti koronaviru na světě. V říjnu vakcína postoupí do finální fáze testování, kterého se mají zúčastnit také tři stovky vybraných Čechů, na kterých se látka vyzkouší.

Testováno na Češích

Výrobní závod Praha Vaccines navštívil premiér Andrej Babiš v doprovodu svého zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly. “Firma Novavax chce globálně vyrábět dvě miliardy dóz vakcín proti koronaviru, z toho miliardu tady v České republice,” uvedl premiér Andrej Babiš pro idnes.cz. Společnost Novarax bude v září žádat Státní úřad pro kontrolu léčiv o povolení uskutečnit v České republice klinické testy vakcíny. “Bude vybráno asi 300 našich spoluobčanů, kteří by se jich měli zúčastnit.

To, že firma bude vakcínu vyrábět v České republice, zatím ale nic neznamená. Rozhodně se nelze automaticky spoléhat na to, že by vakcíny byly přednostně určeny pro český trh. Vzhledem k tomu, že Novarax je americkou firmou a Američané mají o jakékoliv vakcíny extrémní zájem a snaží se je skupovat, je naopak pravděpodobné, že se příliš nepočítá s tím, že by první várky směřovaly na tuzemský trh.

Výrobní závod společnosti Novarax v Jevanech u Prahy. / Foto: Facebook A. Babiše

Prymula je s kvalitou spokojen

Premiér Babiš však chce fyzické přítomnosti výrobního závodu v Česku využít k jednání o tom, zda by bylo možné část výrobní kapacity odebrat. “Tím, že firma Novavax je u nás v Čechách, chceme s nimi o vakcíně diskutovat a případně uzavřít smlouvu,” uvedl Babiš. Podle něj je ale stále prvořadá bezpečnost vakcíny.

Roman Prymula, který není pouze epidemiologem, ale také zkušeným vakcinologem, nicméně ujistil, že bezpečnost této očkovací látky je v podstatě zaručena. “Tento koncept vychází ze zcela ověřených  postupů. Používá se protein z povrchové části viru. Má za cíl navodit imunitní odpověď a tím nás ochránit,” uvedl Prymula k této konkrétní vakcíně. Na světě vznikají také očkování proti koronaviru pomocí jiných postupů, které mohou být rizikovější.

Podle Prymuly patří americká vakcína Novaraxu mezi ty nejslibnější, které jsou aktuálně v kandidátské fázi. “Pokud je srovnáváme s výsledky jiných společností, zatím vakcína vykazuje lepší parametry bezpečnosti i imunogenity,” uvedl Prymula, který je zároveň předsedou České vakcinologické společnosti.

Foto: Freepik

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments