Marcelka podlehla covidu. Smutný příběh rozplakal bývalou ministryni Valachovou v přímém přenosu

Když se ve Sněmovně debatuje o prodloužení nouzového stavu, padají z úst poslanců, ať už těch vládních či opozičních, různé výroky. Někdy vzbuzují smích, jindy zase smutek. Do druhé kategorie jednoznačně patřil projev bývalé ministryně školství a současné poslankyně vládní ČSSD, Kateřiny Valachové, která poslancům od řečnického pultíku předčítala z dopisu, jenž jí dorazil a v němž jistá žena popisuje, jak ji covid připravil o mladší sestru Marcelku.

Kateřina Valachová podle svých slov váhala, zda má s tímto příběhem vystoupit, ale nakonec ji k tomu přesvědčilo předchozí dění, v němž se poslanci do krve hádali o to, zda prodloužit či neprodloužit nouzový stav, což završilo vystoupení rebelujícího poslance Lubomíra Volného přezdívaného “Flákanec”, který opět vystoupil bez roušky či respirátoru v době, kdy v přeplněných nemocnicích umírají na covid-19 stovky lidí denně.

Poslankyně se tak pustila do čtení z dopisu ženy, jejíž sestra si na potíže, jež se nakonec ukázaly být covidovými, stěžovala už před Vánoci. Krátce poté byla převezena na infekční kliniku.

V sobotu 13. února jsem večer mluvila telefonicky s mojí mladší sestrou Marcelkou. Cítila se unavená, neměla chuť k jídlu a měla zvýšenou teplotu. Pojala jsem podezření. V neděli 14. února jsme nechali sestru na infekční klinice, byla covid pozitivní. V pondělí 15. února mi sestra dvakrát během dne volala mobilem, byla spokojená, jaké je tam pěkné, nové prostředí a vlídný, ochotný personál,” předčítala poslankyně Valachová. “Ve čtvrtek 18. února, to je několik dní, jsem ráno volala v 8 hodin, lékař byl k dispozici, v 10 hodin mi řekl, že nemá pro mě dobrou zprávu. Stav se zhoršil a je to otázka hodin.

Na můj zoufalý dotaz, zda můžeme sestru navštívit, doslova řekl: můžete se přijít rozloučit. Synovec si ji pohladil po vlasech a s pláčem se rozloučil. Byla to první hodina u jejího lůžka. Já jsem zůstala. Za ty tři hodiny, co jsem stála u spící sestry, se mi promítl celý náš společný život,” četla zjevně dojatá Valachová. “Věřili jsme, doufali, že to sestra přece jen rozdýchá. V 19.15 zazvonil telefon a na druhé straně paní doktorka řekla: ′S lítostí vám musím sdělit smutnou zprávu.′ Jsme zdrcení, zoufalí, nešťastní. Koronavirus mi zabil sestru a my jsme jen bezmocně sledovali její marný boj.

Poslankyně Valachová tento dopis využila k argumentu pro prodloužení nouzového stavu. Podle ní si mnozí stále neuvědomují, že tu tisíce lidí přicházejí o své nejbližší a představuje to pro ně obrovské osobní tragédie. “Lidský život je křehký a musíme udělat vše pro to, aby se tato nákaza nešířila,” uzavřela bývalá ministryně, která se neubránila slzám.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments