Mars čeká tvrdý náraz. Ohrozí i lidstvo?

Mars – rudá plaenta, která přitahuje zraky snílků i představy vizionářů. Otázka osídlení Marsu už se téměř posunula z polohy jestli do fáze kdy. Na Marsu však hrozí budoucím osadníkům nebezpečí, která jsme na Zemi nemuseli řešit. Jedním z nich je postupné přibližování jednoho měsíce Marsu k jeho povrchu. Dojde v budoucnosti ke srážce?

Mars a jeho měsíce

Vzhledem k tomu, že je Mars ze Země poměrně snadno viditelný, vyprávěly si o něm už starověké civilizace. Jeho dva měsíce byly objeveny sice až v moderní době (i když jejich existenci už předpovídali staří astronomové a myslitelé), ale zdálo se logické, že mají dostat mytologická jména. A tak kolem Marsu, pojmenovaném po římském bohu války, obíhají Phobos a Deimos. Jméno prvního znamená strach a toho druhého hrůza. V řecké mytologii se jednalo o syny boha války Area, kteří doprovázeli svého otce do války.

Měsíce Marsu jsou velmi zajímavé hned z několika důvodů. Například mají dost netradiční tvar – vůbec se nepodobají třeba našemu měsíci, jsou nepravidelné a tak trochu připomínají hroudu nebo bramboru. Zatím nebylo zcela možné zjistit, jak přesně vznikly, ani co stojí za jejich podivným vzhledem. Oba měsíce navíc mají vázanou rotaci, takže jsou k planetě otočené stále stejnou stranou.

Deimos byl sice objeven o něco dřív, ale Phobos zajímá vědce o dost víc. Proč?

Foto: Shutterstock

Nebezpečný Phobos – máme z něj mít strach?

Phobos totiž obíhá Mars rychleji, než se planeta sama otáčí. To postupně snižuje jeho vzdálenost od planety a jednou zřejmě dojde ke srážce obou těles. Zatím však není důvod k panice: věci ve vesmíru se nedějí zrovna rychle a kolize nastane zhruba za 50 milionů pozemských let.

Na život na Zemi by podobná srážka měla mít malý nebo dokonce žádný vliv. Kdyby však v té době byl na Marsu nějaký život, byly by pro něj dopady takové události katastrofální.

Foto: Shutterstock, zdroj: Scitech Daily

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments