Mars je dnes ve výjimečné blízkosti Země. Tak dobře viditelný bude až za 15 let

Letošní říjen je skvělou příležitostí k pozorování planety Mars na nočním nebi. Na své cestě kolem Slunce se totiž po dvou letech opět dostane do blízkosti Země. K nejtěsnějšímu setkání obou planet dochází právě dnes. Tedy, slovo těsné je v tomto případě poněkud přehnané. Zemi totiž od Marsu bude stále dělit 62 milionů kilometrů. Blíže se ale obě planety dostat nemohou.

Vycházet bude spolu se zapadajícím Sluncem

Na obloze se na podzim dějí velké věci. Země totiž na své dráze předběhne Mars. Díky tomu bude od srpna do prosince možné pozorovat, jak Mars opíše před vzdálenými hvězdami kličku, jež připomíná zaoblené písmeno Z. Už 14. října se přitom v rámci této operace dostane do takzvané opozice se Sluncem. Díky tomu bude rudá planeta viditelná přesně na opačné straně oblohy než právě Slunce. Po celý říjen můžete pozorovat východ Marsu společně se západem Slunce. Sledovat ho budete moct celou noc.

Celý podzim bude v tomto ohledu jedinečný, protože lidé budou mít ze Země na Mars skvělý výhled. Projeví se to tak, že planeta na obloze zjasní a bude svítit přibližně třikrát silněji než jinak nejjasnější hvězda na noční obloze, kterou je Sirius. Mars bude v souhvězdí Ryb skutečně nepřehlédnutelný. Pokud se obáváte, že ho ve městech nespatříte kvůli světelnému smogu, vězte, že bude zářit tak silně, že si ho určitě všimnete.

Šestkrát větší než jindy

Mars se nám také opticky zvětší. Letos dosáhne velikost jeho kotoučku dlouholetého maxima. Planeta bude mít přibližně šestkrát větší průměr, než v době, kdy je od Země nejdál. Pokud se ptáte, kdy se bude znovu nacházet v takové blízkosti k Zemi, vězte, že se tak stane až za patnáct let, tedy v roce 2035.

Mars pochopitelně můžete ze Země sledovat pouhýma očima, ale pokud dostanete příležitost využít dalekohledu, nejlépe na některé z hvězdáren, nenechte si ji ujít.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments