Mezi nakaženými koronavirem je stále více dětí, a to i s těžkým průběhem. Návrat do škol bude kritickou zkouškou

Zatímco v počátcích koronavirové epidemie jsme vycházeli z předpokladu, že nemoc Covid-19 se dětí prakticky netýká, teď už je stav poznání přeci jen dál a původní předpoklady bohužel příliš nepotvrzuje. Znepokojivá jsou především čísla ve Spojených státech amerických, kde se epidemii stále nepodařilo dostat pod kontrolu. Ukazuje se, že se sílící epidemií roste také podíl nakažených dětí.

Uzavření škol zabralo

Podle úřadu pro kontrolu nemocí (CDC) v USA postupně rostl podíl dětí na celkovém počtu nakažených z počátečního procenta v březnu až na červencových 7 %. Mohli bychom se snad utěšovat tím, že děti se s koronavirem vyrovnávají lépe a jen velmi málo z nich trpí těžkým průběhem nemoci. Jenže ani to už podle všeho neplatí. Podle údajů CDC je dnes závažnost onemocnění stejná u dětí jako u dospělých. Jedno z pěti nakažených dětí pak končí na jednotce intenzivní péče, což je poměrně znepokojivý poměr.

Americké úřady uvádějí, že právě na promořenost dětské populace měly vliv nejrůznější zákazy a preventivní opatření. Jednoduše proto, že děti se těmito opatřeními povedlo izolovat neefektivněji. To způsobilo, že děti dlouho netvořily významnou skupinu nakažených. Ale spolu s tím, jak se opatření začala uvolňovat, rostla také nákaza v dětské populaci. Z hlediska dětí jsou potom nejzásadnějším místem školy. Ty se ve většině států USA teprve otevřou. A v září se do nich vrátí také čeští školáci.

Otevření škol problém obnoví

Ukazuje se, že právě otevření škol by mohlo představovat vážný problém. Existuje tu totiž už jeden precedens. Postaral se o něj Izrael, který první koronavirovou vlnu zvládl asi nejlépe ze všech států na světě. Jenže se tím nechal poněkud uchlácholit, a tak žáky poslal do škol už koncem května. Dnes už je jasné, že to bylo unáhlené řešení, které odstartovalo druhou, mnohem silnější vlnu Covid-19, kterou už se zemi nedaří zdaleka tak dobře krotit.

Jde o důležité memento také pro Českou republiku. Koronavirus tu stále je a spíše posiluje. Dá se očekávat, že už jen samotné otevření škol může rozjet opravdovou druhou vlnu. Ministerstvo školství sice připravilo nejrůznější opatření, ale praxe z Izraele ukazuje, že reálně je například dvoumetrové odstupy takřka nemožné dodržovat.

Foto: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments